Spotify mı almalıyım yoksa Apple Music mi?

destinationchaos

Hectopat
Daha fazla  
1 yıla yakın süredir Spotify kullanıyorum mixler ve radyolar dışında memnunum. Ses kalitesi olsun geniş müzik arşivi olsun. Ayda 1 lirayken başlamıştım 10 oldu şimdi 14 oldu. Apple müziğe geçmeyi düşünüyorum hem Spotify gibi fiyat artırmıyor hem de IPhone ile entegrasyonu daha iyi. Genel olarak elektronik müzik, EDM, house tarzı dinliyorum. Melodic metal falan da dinliyorum. Spotify house mixleri konusunda berbat ama metal mixleri iyi. Eğer Apple müziğin mixleri kaliteliyse ve Spotify kadar geniş müzik arşivi varsa hiç düşünmeden ona geçeceğim. Yeni müzikler keşfetmeyi seviyorum bu yüzden arşiv biraz geniş olmalı, mixler de iyi olmalı. Sizce hangisiyle devam etmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim görüşüm kesinlikle Spotify. 3 ay Apple Music kullandım ve 2 yıldır devam eden Spotify Premium kullanıcısıyım. Bir karşılaştırma ile artı ve eksileri anlatayım.

Artıları:
  • Daha iyi ses kalitesi. Apple Music sadece 256 kbit/s kalite sunarken Spotify'da 96, 160, 320 kbit/s seçenekleri mevcut.
  • Playstation ve Xbox oyun konsollarında bile uygulaması var.
  • Çalma listesi önerileri konusunda Spotify daha başarılı. Subjektif bir konu olabilir bu fakat iki serviside kullandığım için kendi görüşüm Spotify çalma listelerini daha iyi yapıyor. Özellikle New Music Friday, Discover Weekly ve Daily Mix çalma listeleri inanılmaz iyi.
  • Spotify'ın sosyal yetenekleri çok daha iyi. Ortak çalma listeleri, başkalarının yaptığı çalma listelerini takip etme, sanatçı sayfaları ve istatistikleri, arkadaş aktivileri vs.
  • Kullanımı daha sezgisel, daha iyi. Uygulamanın arayüzü, Spotify Connect vs.
Eksileri:
  • Spotify'ın karıştır özelliği berbat. Gerçekten söyleyecek bir şey yok, sadece berbat. Aynı şarkıyı 4-5 kere dinletebiliyor bazen karıştır açık iken (üst üste değil tabii ki).
  • Kütüphaneye sadece 10.000 şarkı eklemeye izin veriyor. Bu sayı Apple Music'te 100.000. Bunun bir sıkıntısını görmedim çünkü çalma listeleri ne güne duruyor?
  • Şarkı sözleri konusunda Spotify çok geride kalıyor. Apple Music tüm şarkıların sözlerini barındırırken Spotify'da sadece belirli şarkılarda Genius servisi ile şarkı sözlerini görebiliyorsunuz. Eskiden Spotify'da da tüm sözler vardı fakat şarkı sözleri sağlayıcısı ile anlaşamadıkları için kaldırdılar ve bir yılı aşkın süredir şarkı sözleri yok. Ne zaman geri gelir bilinmez.
  • Bazı yeni albümler Apple Music'e 1 hafta önceden gelebiliyor.

Söyleyeceklerim bu kadar ve bu arada iki servis arasında herhangi bir kütüphane farkı da görmedim, her iki serviste de 40 milyon civarı şarkı bulunuyor. Yeni müzikler keşfetmeyi seviyorsan kesinlikle Spotify diyorum.

Eğer Turkcell kullanıyorsan kesinlikle Fizy. Hem yerli şarkıları barındırıyor hem internet paketinden gitmiyor müzik dinlerken. Başka bir operatör kullanıyorsan Spotify.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı