Spotify ve Apple Music Deneyimleriniz

Soraklı

Kilopat
Merhaba.
Ben 25 aydan beri Spotify Premium üyesiyim. Gayette memnundum ta ki Instagram'da
Apple Music'in artık Android'te de varolduğunun reklamını görene kadar. Test etmek için
hem PC hem Android sürümlerini indirdim. Aynı şarkıyı iki farklı yerde çaldırdım ve sonucunda
Apple Music daha canlıyken Spotify daha bir boğuk ses kalitesi veriyordu.
Not: Spotify'da müzikler en yüksek kalitede indirilmiş haldeydi.
1 Ay önce Spotify üzerinde öğrenci indirimi almış olsam da galiba Apple Music'e geçiş yapacağım.

Sizin deneyimleriniz nedir? Apple Music kısmını hiç bilmiyorum önerileriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Konuyu bir an ben açtım sandım. Şu an bende aynı durumdayım. Uzun yıllardır Spotify premium kullanmaktayım. Ancak Apple Music çok aklımı çeliyor, Apple Music'e geçiş yapmayı düşünüyorum.

Spotify ses kalitesi olarak Apple Music'in biraz gerisinde. Üstelik şarkıların boyutları Apple Music'te daha az. Sıkıştırma algoritmasını çok sağlam yazmışlar.

Aratyüz ve kişiselleştirmeler konusunda Spotify'den daha fazla tatmin olduğumu söylemeliyim. Masaüstü uygulamasını kullanacaksanız eğer Spotify sanki daha stabil ve hızlı gibi geldi bana.

Ama gönül rahatlığıyla Apple Music'e geçebilirsiniz. Spotify kullanan birisi olarak ikisi de gayet tatmin edicidir.

macOS yada iOS kullanmadığınız sürece Apple Music çok stabil olmayabiliyor. Fakat Apple Music şu an ses deneyimi açısından Spotify'dan oldukça ileride fakat UX olarak Spotify'dan geride kalıyor. Kendimde müzik işlerinin teknik kısımları ile ilgilendiğimden dolayı Apple Music bana daha çok hitap ediyor. Teknolojisi açısından ufak bir bilgi verecek olursak ; parçalar bittikten sonra son aşama olarak mix ve mastering aşamasına geçiliyor. Mix ve masteringde sesin dinamiğine direkt olarak etki eden bir takım düzenlemeler yapılıyor. (Compressor, Limiter, Exciter gibi.) Bu düzenlemeler sesin ham halinde yani Wav uzantısında farklı, sıkıştırılmış Mp3 uzantısında farklı tepkiler verebiliyor. 320Kbps bir Mp3'ün Rms ve Limiter değerleri -18 ve -3 db aralarında seyirdiğini varsayarsak ki bu değerler sesin bir bozulmaya uğramaması için yapılıyor, AAC 256 kbps uzantısında ise sıkıştırmadan kaynaklı bu değerler -13 ve -1 db aralıklarında görülüyor. Bu arada ki farkta size sesin daha çok ve daha kaliteli bir şekilde gelmesini sağlıyor. Yanı sıra ses dosyalarında sıkıştırılma yapılırken sesin dinamik aralığı ezilmelere uğrar. Nasıl yani ? diyecek olursanız; ses dosyasının sıkışıp boyutunun düşmesi için parçadan belli başlı frekanslar ve sinyaller silinir, başka şekilde sıkışması ve boyutunun düşmesi pek mümkün değil. Mp3 formatına düşünürken ses Mp3 uzantısının eski olması sonucu oldukça fazla bir dinamik aralık ezilmesine mağruz kalır. Silinen frekans ve sinyal aralıkları sesin solmasına ve azalmasına sebeb olur. Fakat daha gelişmiş olan AAC formatında dinamik aralık daha az ezilmeye uğrar ve yanısıra bit değeri düşük olduğundan dolayı boyutunun düşmesi için pek bir ezilmeye uğramasına gerek kalmaz. Apple Music bu yönden oldukça avantajlı bir hale geliyor. Fakat unutmamak gerek. Apple Music veya iTunes bir Apple markası olduğu için arkasında ki yatırım daha iyi ve daha güçlü. Yani buda Spotify'dan önde olması için oldukça iyi bir sebeb. Ek olarak iTunes ve Apple Music ilk dijital müzik yayını platformudur ve şu an en geniş kütüphaneye sahiptir diğer dijital platformlara kıyasla. Ekstradan bahsedecek olursak Apple'ın çalıştırdığı ses mühendisti ve yazılım mühendislerine Spotify'ın maalesef ki para yetmez bu da aşikar :) Bu sebeble kararınızı verebilirsiniz. Birde unutmadan macOS veya iOS bir sistem kullanıyorsanız biliyorsunuz ki Apple'ın native uygulamalarında ki stabilitesini diğerlerinin yakalamasıda oldukça zor. Bir ek konu ise iCloud Müzik Arşivi : iCloud Müzik Arşivi size tam 100.000 parçalık bir arşiv sunuyor. Fakat güzel yanı ise fazlalığı değil hangi parça olursa olsun. Örneğin kendi yaptığınız bir parça var ise bu parçayı iCloud müzik arşivine ekleyip nerede olursanız olsun indirmeden dahi dinleyebilirsiniz. İstediğiniz parçayı Cloud sistemine yükleyip ömür boyu iCloud üzerinde kalmasını sağlayabilir, iTunes üzerinden istediğiniz zaman dinleyip indirebilirsiniz. Umarım yazdıklarımın sizin için yararı olur. Elimden geldiğince anlaşılır olmaya çalıştım. İyi forumlar.

Not: Herhangi bir problem yaşadığınızda Apple'ın müşteri hizmetleri direkt olarak destek verebiliyor fakat Spotify'da karşınıza muhattap alacağınız birisi dahi yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı