Spotify vs. Apple Music vs. YouTube Music

• Konuyu başlatan Wexiar
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 98
  • Görüntüleme 19B

Siz hangisini kullanıyorsunuz?

• Spotify

Oy: 104 53,9%
  • Apple Music

Oy: 38 19,7%
  • YouTube Music

Oy: 51 26,4%

• Oy verenlerin toplamı
    193
Hepsine aboneyim fakat genellikle Spotify kullanıyorum. Ekolayzer desteği olduğu için işime yarıyor. AirPods Pro bası, değiştirmediğimde az geliyor. Müzik çeşitliliği ve ses kalitesi de yeterli.

İkinci sırada Apple Music var. Ekolayzer desteği var ama özelleştirilemiyor. Önceden belirlenen seçenekler seçiliyor. Kayıpsız ses ve Dolby Atmos desteği hoş. AirPods Pro, kayıpsız sesi desteklemiyor ama Dolby Atmos güzel oluyor. Sakin müzik dinlerken daha da iyi geliyor. Müzik çeşitliliği yeterli. Otomatik önerilen müzikler de harika.

Üçüncü sırada da YouTube Music var. Ne kayıpsız ses ne ekolayzer desteği var. YouTube videolarını oynatabilmesi nedeniyle müzik çeşitliliği çok fazla. Tek avantajı da bu. Diğer iki platformda olmayan bir şey varsa son çare olarak kullanıyorum. Ses kalitesi de dinlenilen müziğe göre değişiyor.

YouTube videolarını oynatabilmesi nedeniyle müzik çeşitliliği çok fazla.
YouTube videolarını YouTube Music üzerinden dilemek zaten düşük olan ses kalitesini daha da düşürüyor.

YouTube üzerinden normal video olarak açarsanız 128K OPUS ses kullanıyor.
YouTube Music ile videoları açarsanız 128K AAC ses kullanıyor.

128K OPUS, 128K AAC'ye göre daha iyi ses kalitesine sahip.

Tek avantajında da normal YouTube'a göre daha kötü hizmet alıyorsunuz.

Kaliteden kastınız "ses kalitesi" ise Apple Music öne çıkıyor. Ama genel olarak fiyat, kullanışlılık, kütüphane genişliği ve Youtube Premium'un yanında gelmesi gibi avantajlarla Youtube Music diyorum. Spotify'dan geçtim, keşke daha önce geçseymişim dedim.

Hocam aklımı kurcalayan şey şu, Apple Music'in 'Kayıpsız ALAC' ses kalitesinden yararlanmak için ne tarz kulaklıklar gerekiyor? Çünkü ben Spotify ile arasında pek bir ses farkı göremedim.
Kabaca >1000 TL kulaklıklar diyebilirim. 100 TL'lik kulaklıkla da farkı duydum diyen olur ama herkesin kulağı o kadar hassas değil, ayrıca plasebo etkisiyle de bu tarz yorumlar yapanlar oluyor.

Ses kalitesi olarak Apple Music ikisinden de çok daha başarılı. Spotify'dan geçince kalite kendini bariz belli ediyor. Fakat arayüz olarak ve kütüphane olarak Spotify daha iyi olduğu için tekrardan Spotify'a döndüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı