Spotify vs. Apple Music vs. YouTube Music

• Konuyu başlatan Wexiar
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 98
  • Görüntüleme 19B

Siz hangisini kullanıyorsunuz?

• Spotify

Oy: 104 53,9%
  • Apple Music

Oy: 38 19,7%
  • YouTube Music

Oy: 51 26,4%

• Oy verenlerin toplamı
    193
Platformların sıkıştırma algoritmaları:

Apple Music: Kayıpsız ALAC
Spotify: 320 Kbps OGG

YouTube Music: 256 Kbps AAC
iTunes: 256 Kbps AAC

YouTube Video: 128 Kbps OPUS
YouTube Music Video: 128 Kbps AAC

Ses kalitesi sıralaması (iyiden kötüye):

ALAC > 320K OGG > 256K AAC > 128K OPUS > 128K AAC

Tercihim Apple Music.
Güzel veriler, teşekkürler. :)

Benim kulağıma YouTube Music'in 256 kbps AAC'si Spotify'ın 320 kbps OGG'sinden daha iyi geldi. İnternette birkaç kişi daha aynısını yazmış.

Güzel veriler, teşekkürler. :)

Benim kulağıma YouTube Music'in 256 kbps AAC'si Spotify'ın 320 kbps OGG'sinden daha iyi geldi. İnternette birkaç kişi daha aynısını yazmış.

Normalde kendim sıkıştırdığım 320K OGG dosyalarında sıkıntı yok ama Spotify'da dediğiniz durum mevcut.
Youtube ve iTunes ise dosyaları olması gerektiği gibi sıkıştırıyor.

O kulaklık ile YouTube Music veya iTunes üstünü anlamanız imkansız. Kulaklık 256K AAC kullanıyor.

Servislerin kullandığı algoritmalar:
AirPods 2. nesil kullandım kablolu kulaklıklarla eşdeğer ses veriyor hocam neredeyse. 256K AAC az gibi geldi.

AirPods 2. nesil kullandım kablolu kulaklıklarla eşdeğer ses veriyor hocam neredeyse. 256K AAC az gibi geldi.
Kulaklığın kalitesi iyi olmasına iyi de bluetooth teknolojisinin aktarımı o kadarla sınırlı. AirPods en yüksek AAC'yi destekliyor. 250 kbps sonrası tıraşlı. Farkı anlamanız teorik olarak mümkün değil.

1650570424969.png

Bluetooth kullandığınız için böyle.

Telefonunuz veya bilgisayarınız destekliyor ise (Sadece LineageOS veya LineageOS tabanlı custom ROM'lar destekliyor. Bilgisayar tarafında ise sadece Linux destekliyor.) SBC-XQ kullanabilirsiniz.

SBC-XQ Bluetooth 5.0 ile 600 Kbps, Bluetooth 4.0 ile 512 Kbps veri transfer hızına sahip.

Airpods ile denediğimde kulaklık, yüksek veri transferini kaldırabilmişti.

Son düzenleme:
Apple Music ses kalitesi daha iyi diyen arkadaşlar Spotify'da "normal" kalitede dinleyip de mi bu yorumu yapıyorlar yoksa "çok yüksek" kalitede dinleyip de mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Apple Music'de Hi-Fi mevcut mu? AAC 256 Kbps ile ALAC farklı mı? ALAC kaç Kbps oluyor?

Apple Music'i Android'de en yüksek kalitede kullananlar ile IOS'de en yüksek kalitede kullananlar arasında kalite farkı var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Apple Music'de Hi-Fi mevcut mu? AAC 256 Kbps ile ALAC farklı mı? ALAC kaç Kbps oluyor?

Hi-Fi dediğimiz zaten kayıpsız olması. Yani mevcut.
ALAC kayıpsız bir format olduğu için bitrate sabit değil ama ortalama 1024-1280 Kbps oluyor.
Yani 256 Kbps AAC ile ALAC'ı bitrate olarak karşılaştıramazsınız bile. ALAC açık ara önde.

Spotify, en yüksek kalitesinde ise 320 Kbps OGG kullanıyor. ALAC hala açık ara önde.

ALAC'a eşit kalitede FLAC kullanabilrsiniz.

Son düzenleme:
Platformların sıkıştırma algoritmaları:

Apple Music: Kayıpsız ALAC
Spotify: 320 Kbps OGG

YouTube Music: 256 Kbps AAC
iTunes: 256 Kbps AAC

YouTube Video: 128 Kbps OPUS
YouTube Music Video: 128 Kbps AAC

Ses kalitesi sıralaması (iyiden kötüye):

ALAC > 320K OGG > 256K AAC > 128K OPUS > 128K AAC

Tercihim Apple Music.

Apple Music kayıpsız ve dolby atmos deneyimi için önerebileceğiniz bir kulaklık var mı?

@Oğuzhan T

Apple Music kayıpsız ve Dolby Atmos deneyimi için önerebileceğiniz bir kulaklık var mı?

@Oğuzhan T

Bluetooth yeterli olur ama gerçek kayıpsız dinlemek istiyorsanız kablolu kulaklık kullanmanız gerek.
Bluetooth, LDAC ile en fazla 990 Kbps ile sınırlı.

Ben, Anker Soundcore Liberty 2 Pro kulaklığımı 600 Kbps SBC-XQ Bluetooth kodeği ile kullanıyorum.

Not:
SBC-XQ için telefonda LineageOS veya LineageOS tabanlı custom ROM'lar kullanmanız gerek. Bilgisayarda ise Linux kullanmanız gerek.

Bütçe belirtip kulaklıklar kategorisinde yeni konu açabilirsiniz.

Bluetooth yeterli olur ama gerçek kayıpsız dinlemek istiyorsanız kablolu kulaklık kullanmanız gerek.
Bluetooth, LDAC ile en fazla 990 Kbps ile sınırlı.

Ben, Anker Soundcore Liberty 2 Pro kulaklığımı 600 Kbps SBC-XQ Bluetooth kodeği ile kullanıyorum.

Not:
SBC-XQ için telefonda LineageOS veya LineageOS tabanlı custom ROM'lar kullanmanız gerek. Bilgisayarda ise Linux kullanmanız gerek.

Bütçe belirtip kulaklıklar kategorisinde yeni konu açabilirsiniz.

Bluetooth ile deniyorum ama sesi kısık veriyor gibi Dolby Atmos. Kayıpsız için ise yeterli olduğunu düşünmüyorum bu kulaklığın.

Çin’den aldığım bir kulaklık ile kullanıyorum. Gürültü engelleme, şeffaf mod gibi özellikleri bulunan bir kulaklık. Acaba bunda çalışır mı işte onu merak ediyorum. Yani farkı da anlamış değilim.

Yeni konular

Geri
Yukarı