Squat ve bacak kalça hareketleri, bacak ve kalçayı büyütür iddiası doğru mu?

str1p3

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX 570 8 GB
i5 9400F
Corsair 8GB x2
Hocalarım merhaba, uzun süredir kilo veriyorum. Kilo verdikçe vücut yağlarım eriyor fakat kalçada gözle görülür fazla bir küçülme yok. Kalça ve bacak tarafım aşırı yağlı ve iğrenç duruyor. Kalça ve bacakları şekillendirmek, sıkılaştırmak için bana birkaç hareket önerdiler fakat bu hareketlere birçok kişi, bu hareketler aksine kalçayı falan büyütür diyorlar. Kimisi de bunları çok yaparsan büyütür diyor. Herkes ikiye ayrılmış, bir kısım büyütür, diğer kısım sıkılaştırır ve küçültür diyor. Sizin fikrinizi almak istiyorum. Squat yapmak ve zorlu bacak, kalça, basen hareketlerini yapmak kalça ve bacak kısmını büyütür mü, sıkılaştırır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıkılaştırmanın ne demek olduğuna emin misin? Sıkılaştırmak kasları geliştirip büyüterek o derinin içini doldurmaktır. Sıkılaştırmak kaslara direnç egzersizi yaparak hasar vermek anlamına geliyor. Hem bacak çalışıp bacağının büyümümesini mi bekliyorsun? Soruyu hiç anlamadım açıkcası. Ama hipertrofi için çalışırsan kasların büyüyecektir. Sorduğun soru şu aslında
" .... yapmak kasları büyütür mü yoksa büyütür mü?"

Kaslarının çok şişmeden kilo verirken kas kütleni korumak istiyorsan protein alımını arttırıp hipertrofi odaklı olmayan antrenmanlar yapmalısın. Kürek çekmek, yüksek tekrarlı çalışmak, kettlebell ve medicine ball egzersizleri gibi.

Sıkılaştırmanın ne demek olduğuna emin misin? Sıkılaştırmak kasları geliştirip büyüterek o derinin içini doldurmaktır. Sıkılaştırmak kaslara direnç egzersizi yaparak hasar vermek anlamına geliyor. Hem bacak çalışıp bacağının büyümümesini mi bekliyorsun? Soruyu hiç anlamadım açıkcası. Ama hipertrofi için çalışırsan kasların büyüyecektir. Sorduğun soru şu aslında
" .... yapmak kasları büyütür mü yoksa büyütür mü?"

Kaslarının çok şişmeden kilo verirken kas kütleni korumak istiyorsan protein alımını arttırıp hipertrofi odaklı olmayan antrenmanlar yapmalısın. Kürek çekmek, yüksek tekrarlı çalışmak, kettlebell ve medicine ball egzersizleri gibi.
Hocam anlatım için teşekkürler, sanırım ben yanlış anlamışım. Ama bu da iyi bir şey değil mi? Şuan benim bacaklarım ve kalçam yağlı, bunun yerini kas alıp, sıkılaşırsa daha fit bir görüntü ortaya çıkar. Benim sorunum kalçamın ve bacaklarımın yağ oranının yüksek olup kötü bir görünüm vermesi.

Geri
Yukarı