SSD AHCI Modu SSD Hızını Etkiler mi?

Yer
Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel Core İ5 10300H
NVIDIA GTX 1650 Ti
8+8 GB DDR4 3200 Mhz RAM
Acer Nitro 5 AN515-55

İntel Core İ7 4510U
NVIDIA GTX 840M
8 GB DDR3 1600 Mhz RAM
Dell Inspiron 15 3542
Meslek
Öğrenci
Merhaba iyi forumlar. Araştırdığım kadarıyla SSD AHCI modunda daha hızlı çalışıyormuş. Benim anakartım (Foxconn G31MXP) SATA 2 destekliyor o nedenle SSD'yi tam hızında kullanamıyorum zaten, AHCI modunu seçsem SSD'nin hızında bir değişiklik olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Devasa bir fark bekleme ama evet, AHCI modu daha gelişmiş bir moddur IDE'ye göre. Tabi AHCI moduna geçmeden önce Windows'u buna hazırlaman gerekebilir:

Benim anakartım da Sata 2 destekliyor, ssd aldığım zaman ıde kullanıyordum hızı 224MB civarlarındaydı, sonrasında ahcı modu seçip bilgisayarıma temiz kurulum yaptım, şimdi hızı 280MB, hem okuma hem yazma hızında az da olsa artış meydana geldi.

Devasa bir fark bekleme ama evet, AHCI modu daha gelişmiş bir moddur IDE'ye göre. Tabi AHCI moduna geçmeden önce Windows'u buna hazırlaman gerekebilir:

Teşekkürler. Sistemde SSD ile beraber HDD'de kullanıyorum. AHCI moduNU seçtiğimde HDD bundan etkilenir mi ? Format atarken HDD'yi görmeme gibi bir problem olur mu ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı