SSD alırken nelere dikkat edilmeli?

Lanet laptop

Femtopat
HP Pavilion notebook.
i5 7300HQ (2496MHz- 4Ç/4M)
GTX 1050 Ti 4 GB.
8 GB RAM (2400MHz)
SanDisk 128 GB SSD (530 MB/330 MB)
Hitachi 298 GB HDD (80 MB/80 MB)

2 aydır uğraştığım bir konu ve sorunu yeni buldum. Çok anlamadığım için böyle geç oldu sorunu anlamam.
Sürekli FPS düşmesi alıyordum oyunlarda. BIOS güncellemesi termal macun bilgisayar temizliği vs. her şeyi yaptım. Fark olsa da temel sorun HDD'nin kalitesiz olması. SSD'de bulunan oyunlarda sorun olmadığını fark ettim. Şimdi sorum şu;

SSD almayı düşünüyorum ancak bu konu hakkında hiçbir fikrim yok, neye göre almalıyım bilmiyorum. Yeni aldığımı şu anda kullandığımla beraber kullanırsam maddi açıdan daha iyi olur. Zaten ekstra 240 GB işimi görür. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

HDD'ler FPS'yi etkilemez hangi oyunları oynuyorsunuz belik 8 GB RAM yetmiyordur.

GTA 5'te sıkıntı yaşadım, 8 GB RAM'in hepsini kullanıyordu bundan dolayı FPS düşmesi yediğimi düşünüyorum. Ancak ETS 2 ve birkaç oyunda RAM'in yarısını kullandığım halde yine FPS droplar yaşadığımı fark ettim. HDD'den mi değil mi bilmiyorum ama SSD'ye yüklediğimde FPS düşmesi hiç yemedim. RAM mi almalıyım SSD mi bilmiyorum sorun neyse ona odaklı almak istiyorum sadece.

Bütçem 400-500 arası.
Eğer bütçeniz yetiyorsa olabildiğince Samsung SSD almaya çalışın 🙂

Öneri için teşekkür ederim, SSD almam gerekirse Samsung tercih edeceğim.
Çok teşekkür ederim.

Özellikle DRAM'i bulunmayan SSD'ler ilerleyen zamanlarda performans kayıplarına ve çökmelere neden oluyor. Bu yüzden SSD'nizin DRAM'li olmasına dikkat edin.

Geri
Yukarı