SSD alırken nelere dikkat edilmeli?

L3R4SD

Yoctopat
Herkese merhaba. Şu an 1 TB HDD kullanıyorum ve bunu çıkarıp, sadece SSD ile devam etmeyi düşünüyorum. Okuma ve yazma hızı benim için pek önemli değil, tek istediğim şu HDD'nin gürültüsünden kurtulmak. Şimdilik 500GB bir SATA SSD alacağım fakat hangi markaların, hangi modellerinden uzak durulması gerektiğini, alırken okuma ve yazma dışında nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmiyorum. Öneride bulunmak yerine bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

IOPS değerlerine bakmanız yeterli. Okuma/yazma hızı daha önemli değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Genellikle okuma ve yazma hızı önemlidir bir de alacağınız SSD'nin kronik bir sorunu var mı diye araştırmanız gerekir.

1000mb/s okuma ve üstü bir cihaz alırsanız şu an gözle görülür bir fark görmezsiniz. Elbette dosya kopyalama taşıma vs hizlanabilir ancak oyun açılış süresi olsun harita yüklenme vs olsun pek fark etmezsiniz. Size tavsiyem cihazın kronik sıkıntısı var mı diye araştırmanız, marka takıntısı yapmamanız ve daha fazla okuma/yazma hızına dünya kadar para vermemeniz.

IOPS değerlerine bakmanız yeterli. Okuma/yazma hızı daha önemli değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Biraz araştırdım, sanırım birkaç saniyelik farklar dışında bir etkisi olmuyormuş. Kişiye göre değişir ama benim için gereksiz bir detay gibi göründü.
Genellikle okuma ve yazma hızı önemlidir bir de alacağınız SSD'nin kronik bir sorunu var mı diye araştırmanız gerekir.
1000mb/s okuma ve üstü bir cihaz alırsanız şu an gözle görülür bir fark görmezsiniz. Elbette dosya kopyalama taşıma vs hizlanabilir ancak oyun açılış süresi olsun harita yüklenme vs olsun pek fark etmezsiniz. Size tavsiyem cihazın kronik sıkıntısı var mı diye araştırmanız, marka takıntısı yapmamanız ve daha fazla okuma/yazma hızına dünya kadar para vermemeniz.
Ürünlerin altında, forumlarda vb herkes farklı yorumlar yaptığı için tutarsızlıklar ve yanlış yönlendirmeler olabiliyor. Kronik sorunlu bir ürünü belirlemenin daha güvenilir bir yöntemi var mı?

Ayrıca yine farklı yorumlar sebebiyle alınacak markalar, modeller azalabiliyor. Örneğin SSD konusunda Samsung, Kingston, WD gibi markalar öneriliyor fakat SanDisk, Hikvision falan genelde kötüleniyor. Buna rağmen bunların da yıllarca düzgün bir şekilde çalıştığını söyleyenler var. Bende marka takıntısı olmadığı için HDD'nin yerine kullanabileceğim, sıradan bir SSD arıyorum ama bu tür yorumlar kararsız bırakıyor.

Ayrıca yine farklı yorumlar sebebiyle alınacak markalar, modeller azalabiliyor. Örneğin SSD konusunda Samsung, Kingston, WD gibi markalar öneriliyor fakat SanDisk, Hikvision falan genelde kötüleniyor. Buna rağmen bunların da yıllarca düzgün bir şekilde çalıştığını söyleyenler var. Bende marka takıntısı olmadığı için HDD'nin yerine kullanabileceğim, sıradan bir SSD arıyorum ama bu tür yorumlar kararsız bırakıyor.
Hocam şöyle anlatayım her kronik sorunlu ürün her zaman sıkıntı çıkarmaz. %85 oranında kullanıcılarına sıkıntı çıkarır. Mesela Samsung CRG5 monitörü kronik sorunlu bir monitör. Ghosting ve ölü piksel sorunları var ama ona rağmen bizim arkadaşımız almıştı ve hiçbir sorun yaşamamıştı. Kingston ve Samsung gibi markaların önerilmesi de bu yüzden oluyor bir sorun ile karşılaşma ihtimaliniz düşük. Ben Kingston marka SSD kullanıyorum bir arkadaşım da Samsung Evo kullanıyor ve hiçbir sorun yaşamadık ikimizde ama Sandisk gibi markalar çok sorun çıkartıyor.

Hocam şöyle anlatayım her kronik sorunlu ürün her zaman sıkıntı çıkarmaz. %85 oranında kullanıcılarına sıkıntı çıkarır. Mesela Samsung CRG5 monitörü kronik sorunlu bir monitör. Ghosting ve ölü piksel sorunları var ama ona rağmen bizim arkadaşımız almıştı ve hiçbir sorun yaşamamıştı. Kingston ve Samsung gibi markaların önerilmesi de bu yüzden oluyor bir sorun ile karşılaşma ihtimaliniz düşük. Ben Kingston marka SSD kullanıyorum bir arkadaşım da Samsung EVO kullanıyor ve hiçbir sorun yaşamadık ikimizde ama SanDisk gibi markalar çok sorun çıkartıyor.

Ben şu ama kadar her bilgisayara Kingston kingspec SanDisk ve Crucial aldım hepsi sıkıntısızdı tavsiye ederim.

İşte bundan bahsediyorum her zaman sorun çıkarmaz öyle olsaydı o ürünler piyasadan kalkardı.
Hep merak etmişimdir, işinin ehli mühendisler ve milyar dolarlık şirketler neden kronik sorunlu ürünlerin üretilip, piyasaya yayılmasına izin veriyor acaba? Her ürün mutlaka bir test aşamasından geçiyor diye biliyorum.

Geri
Yukarı