SSD alırken neye dikkat etmeliyim HDD ve SSD bir arada kullanılır mı?

Arkadaşlar SSD alırken neye dikkat etmeliyim?
Bir yerde görmüştüm ana kartın SATA2 mi SATA3 mü olduğunu öğrenin diye ama ben kasama takacağım nelere dikkat etmeliyim? SATA2 SATA3 önemli mi?

SATA 2 veya SATA 3 olması sadece hızını etkileyecek. SATA 2 portuna bağlarsan 300 MB/s hızının üstüne çıkamazsın. Ancak veriye erişim hızı (Random IOPS) her halükarda HDD'ye göre fazla olacaktır. Kısacası almak mantıksız değil. Anakart modelini yazarsan en azından hangi sürüm olduğunu öğrenmiş oluruz.

1. Marka ve modelin sorunsuz olduğu önemli, örneğin; Adata SU630/650, Toshiba TR200 serisi, James Donkey SSD'ler önerilmiyor. Gigabyte, Kingston, Samsung ve Corsair gibi sorunsuz modellere yönelin.

2. Anakart modeliniz nedir? SATA 2 ve SATA 3 hız sınırlaması koyar, anakart SATA 3 ise daha iyi olur ancak SATA 2 ise sadece hız kaybı yaşarsınız.

HDD ile SSD kullanılır ve Windows'u SSD'ye kurun.

Marka olarak en kalitelisi Samsung. Gigabyte, Kingston, Corsair markaları arkadaşın dediği gibi kronik problemleri olmayan sağlam ssd'ler. Anakartınızın sata 3 desteği varsa ssd'nin belirttiği okuma-yazma hızını alırsınız. Sata 2 desteğinde maalesef bu hız yarı yarıya düşüyor. Anakart desteğinizde m.2 desteği varsa m.2 ssd'de öneririm. Fakat m.2 ssd'nin yüksek hızda okuma-yazma hızı vermesi için sata olmaması lazım.

SATA 2 veya SATA 3 olması sadece hızını etkileyecek. SATA 2 portuna bağlarsan 300 MB/s hızının üstüne çıkamazsın. Ancak veriye erişim hızı (Random IOPS) her halükarda HDD'ye göre fazla olacaktır. Kısacası almak mantıksız değil. Anakart modelini yazarsan en azından hangi sürüm olduğunu öğrenmiş oluruz.
M52ad
1. Marka ve modelin sorunsuz olduğu önemli, örneğin; Adata SU630/650, Toshiba TR200 serisi, James Donkey SSD'ler önerilmiyor. Gigabyte, Kingston, Samsung ve Corsair gibi sorunsuz modellere yönelin.

2. Anakart modeliniz nedir? SATA 2 ve SATA 3 hız sınırlaması koyar, anakart SATA 3 ise daha iyi olur ancak SATA 2 ise sadece hız kaybı yaşarsınız.

HDD ile SSD kullanılır ve Windows'u SSD'ye kurun.
M52ad anakartım d

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı