SSD Bozuk mu?

Tauren

Hectopat
SSD veya HDD modeli
MLD M200
Anakart
Asus H310-K R.2
Arkadaşlar 1 ay önce MLD marka SSD aldım ve böyle bir hata görünüyor. Bu düzeltilebilecek bir şey mi? Diski değişim veya iade etmeli miyim? Kabul ederler mi?

1.png

2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgi
SSD disklerde bad sectör taraması yapılmaz dostum. Bu sadece HDD ler için yapılır. Disk üreticinin uygulaması mutlaka vardır. Onunla kontrol edebilirsin.

SSD'lere bad sector taraması yapılmaz kelimesi başlı başına yanlış bilgi. Samsung Magician programı özelliğinde bad sector taraması var. Şimdi Samsung hata mı yapmış?
Ayrıca MLD markası soru işaretli bir marka. Yazılımı yok. Nerede üretildiği bile belli değil.
Konuya gelirsek; bir adet bozuk sektör bulmuş. Diğer değerler normal. Garantisi varsa değişim talep edin. Aynı sorunu gigaybte SSD'de yaşadım. Bad sektor taramasını çıktı aldım kutunun içine koydum yenisini gönderdiler.

Yanlış bilgi
SSD'lere bad sector taraması yapılmaz kelimesi başlı başına yanlış bilgi. Samsung Magician programı özelliğinde bad sector taraması var. Şimdi Samsung hata mı yapmış?
Ayrıca MLD markası soru işaretli bir marka. Yazılımı yok. Nerede üretildiği bile belli değil.
Konuya gelirsek; bir adet bozuk sektör bulmuş. Diğer değerler normal. Garantisi varsa değişim talep edin. Aynı sorunu gigaybte SSD'de yaşadım. Bad sektor taramasını çıktı aldım kutunun içine koydum yenisini gönderdiler.
Esasında Bad Sector taraması yapmıyor. Bad sector adı altında dile gelmiş olan ve tüm dünyada kabul görmüş bir işlemi yeni donanımlara uyarlıyor. Yani Bad Sectör testi eski harddisklerde, okuma kafasını disk üzerine her vurduğu alanı tarayarak hasarlı alanları kontrol etmesi ile oluyor. Bunu SSD disklerde yapamaz çünkü bu şekilde bir okuma kafası ve ya yazma diski mevcut değil. SSD diskler büyük USB bellekler olarak düşünülebilir. Yani işin özeti, Samsung bu işi yapıyor ama bad sectör taraması değil, SSD'nin ömrünü ölçüyor.

Esasında Bad Sector taraması yapmıyor. Bad sector adı altında dile gelmiş olan ve tüm dünyada kabul görmüş bir işlemi yeni donanımlara uyarlıyor. Yani Bad Sectör testi eski harddisklerde, okuma kafasını disk üzerine her vurduğu alanı tarayarak hasarlı alanları kontrol etmesi ile oluyor. Bunu SSD disklerde yapamaz çünkü bu şekilde bir okuma kafası veya yazma diski mevcut değil. SSD diskler büyük USB bellekler olarak düşünülebilir. Yani işin özeti, Samsung bu işi yapıyor ama bad sectör taraması değil, SSD'nin ömrünü ölçüyor.

Dostum edindiğin bilgileri güncellesen iyi olur. Al ve alakasız bir şeyden bahsediyorsun.

*Mekanik sürücülerdeki Bad Sector = SSD'lerdeki hücrelerin ölmesi.

SSD'lerin içindeki her NAND Flash yongada milyarlarca hücre bulunur. Her yazım-silme işlemi yapıldığında, üzerinde işlem yapılan hücrenin ömrü azalır. Her hücrenin ortalama 3000-4000 arası yazma-silme döngüsü olduğunu hesaplarsak, güncel bir SSD ortalama 8-11 yıl arası hayatta kalır. Tamamen perte çıktığında yani üzerine yazma yapılmadığında ise yine çalışır, ama sadece okuma işlemi yapar.

Sizin sorununuz muhtemelen fabrika çıkışı bir sorun. LED ekranlardaki ölü piksel gibi düşünebilirsiniz. (SSD Bad Sector)

SSD disklerde bad sectör taraması yapılmaz dostum. Bu sadece HDD'ler için yapılır. Disk üreticinin uygulaması mutlaka vardır. Onunla kontrol edebilirsin.

Arkadaşın da yazdığı gibi mldnin herhangi bir uygulaması maalesef ki yok. Ve diskte write protect diye bir hata var ne format atabiliyorum ne hatayı çözebiliyorum. Muhtemelen geri yollayacağım.

Geri
Yukarı