SSD dolduğunda hızı yavaşlar mı ?

sneaks

Kilopat
Merhabalar SSD hakkında depolama birimi olduğu ve bilgisayarı hızlandırdığı haricinde bir bilgim yok bu yüzden size sormak istediğim sorular var.
1)Nette bazı PC özellikleri görüyoruz 1 TB HDD + 8 GB SSD gibi. Burada ki 8 GB'lık SSD dolduğunda PC'ye verdiği hız desteği yavaşlıyor veya bitiyor mu ?
2)SSD' ye neleri yüklemeliyiz ? Örneğin işletim sistemini SSD'ye yükleyebiliyor muyuz ? Eğer yükleniyorsa böyle yaparak hızlı bir işletim sistemine sahip olabilir miyiz ?
3)Programcı için SSD önemli midir ?
4)Programlamak için laptop almak istiyorum 8GB SSD çok mu az ?
5)Sadece SSD' ye sahip olup HDD' ye sahip olmayan laptoplar iş görür mü ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle senin dediğin HDDler hibrit. O 8GB tampon bellek gibi düşünebilirsin. RAM'in SSD hali gibi. Yanlış bilgilendirme olmasın ama benim bildiğim kadarı ile dosya ilk o 8GB'lık SSD'ye sonra Harddiske yazılıyor.
1- Üste dediğimi düşünecek olur isek o 8 GB tampon gibi olduğundan o dolmayacak. RAM gibi görev görecek biraz. Tabi ekstra 8GB RAM'im var diye düşünme.
2-SSD'ye istediğin her şeyi yükleyebilirsin ama o senin dediğin hibrit olduğu için ikisini ayrı göremiyorsun 1TB + 8GB gibi. Yani ben SSD'ye yazmak istiyorum olayı yok.
3-Programcı için önemli mi bilmem ama bence herkes için önemli.
4- Hibrit olduğu için ayrı kullanamıyorsun. Eğer ayrı kullanılıyor ise evet inanılmaz az, hatta yok gibi bir şey.
5-İş görür ama 256GB 1TB'dan azdır. O yüzden hemen bitebilir. Ama bende 128GB'lık SSD var bilgisayarımda hiç adam akıllı dosya yok bana yetiyor.
1 ve 2'den tam olarak emin değilim.

Öncelikle senin dediğin HDDler hibrit. O 8GB tampon bellek gibi düşünebilirsin. RAM'in SSD hali gibi. Yanlış bilgilendirme olmasın ama benim bildiğim kadarı ile dosya ilk o 8GB'lık SSD'ye sonra Harddiske yazılıyor.
1- Üste dediğimi düşünecek olur isek o 8 GB tampon gibi olduğundan o dolmayacak. RAM gibi görev görecek biraz. Tabi ekstra 8GB RAM'im var diye düşünme.
2-SSD'ye istediğin her şeyi yükleyebilirsin ama o senin dediğin hibrit olduğu için ikisini ayrı göremiyorsun 1TB + 8GB gibi. Yani ben SSD'ye yazmak istiyorum olayı yok.
3-Programcı için önemli mi bilmem ama bence herkes için önemli.
4- Hibrit olduğu için ayrı kullanamıyorsun. Eğer ayrı kullanılıyor ise evet inanılmaz az, hatta yok gibi bir şey.
5-İş görür ama 256GB 1TB'dan azdır. O yüzden hemen bitebilir. Ama bende 128GB'lık SSD var bilgisayarımda hiç adam akıllı dosya yok bana yetiyor.
1 ve 2'den tam olarak emin değilim.

1. Onlar cache için kullanılıyor yani direkt erişime açık değil.
2.OS yükleyebilirsin zaten mantıklı olan da o.
3.Ne yaptığına bağlı.
4. 1.
5. Kapasite olarak yetiyorsa.

Peki daha yüksek GB' a sahip SSD' ler için konuşacak olursak mesela 1 TB+128 GB SSD gibi bir sistemde 128 GB SSD dolunca herhangi bir yavaşlama oluyor mu ? Ayrıca 8 GB' lık olan ile 128 GB'lık olanın verdiği hız artışı aynı mı ?

1 TB + 128 GB hibrit değildir ayrıdır. 2 tane ayrı disk vardır. 1 TB + 8 GB ise hibrit. SSD'lerin hızıda farklıdır. Dolma konusu sona gelirse mesela 1 TB HDD'den 5 GB boş kaldıysa SSD'den de 3 GB boş kaldıysa ufaktan kasabilir. Sende masa üstü mü var yoksa laptop mu. Masa üstü var ise 1 TB normal disk al onun dışında 128 GB lık SSD al.

1 TB + 128 GB hibrit değildir ayrıdır. 2 tane ayrı disk vardır. 1 TB + 8 GB ise hibrit. SSD'lerin hızıda farklıdır. Dolma konusu sona gelirse mesela 1 TB HDD'den 5 GB boş kaldıysa SSD'den de 3 GB boş kaldıysa ufaktan kasabilir. Sende masa üstü mü var yoksa laptop mu. Masa üstü var ise 1 TB normal disk al onun dışında 128 GB lık SSD al.

Sadece programlama için Laptop alacağım sürekli oraya buraya gitmek zorunda kaldığım için. Nette nasıl bir laptop almalıyım diye sorduğumda genelde SSD önemli dediler. O yüzden bu konuyu açtım. Peki son sorum olarak diyelim ki HDD' yi fazla kullanmadık. Ama SSD' yi tamamen dolu bu durumda SSD' nin hız desteği tamamen kesiliyor mu yoksa önceki yorumunuzdaki gibi haif takılmalar mı başlıyor ?

Kullanacağın programların gerekliliklerine bakarak donanıma karar ver, mesela sanallaştırma desteği her işlemcide yok, bu senin için önemli olabilir.Hafif takılma şeklinde yorumum olmadı, o senin yorumun.

Cache için ayrılmış alana dosya atamazsın, sistem kendi ihtiyacına göre önemli dosyaları orada bulundurur, RAM gibi bir nevi.

8 ile 128lik olayı farklı. Biri cache diğeri depolama ve kurulumlar için. SSD ve HDD'in ayrı ayrı olduğu bir sistemde SSD dolmaya başlayınca kurduğun şeyler HDD'den çalışırsa haliyle SSD hızını alamazsın çünkü kurulduğu yer farklı.
Her SSD hızı üretici sitelerinde yazar, üzerinde kafa yormana değmez. İlk paragraf senin için daha önemli.

Kullanacağın programların gerekliliklerine bakarak donanıma karar ver, mesela sanallaştırma desteği her işlemcide yok, bu senin için önemli olabilir.Hafif takılma şeklinde yorumum olmadı, o senin yorumun.

Cache için ayrılmış alana dosya atamazsın, sistem kendi ihtiyacına göre önemli dosyaları orada bulundurur, RAM gibi bir nevi.

8 ile 128lik olayı farklı. Biri cache diğeri depolama ve kurulumlar için. SSD ve HDD'in ayrı ayrı olduğu bir sistemde SSD dolmaya başlayınca kurduğun şeyler HDD'den çalışırsa haliyle SSD hızını alamazsın çünkü kurulduğu yer farklı.
Her SSD hızı üretici sitelerinde yazar, üzerinde kafa yormana değmez. İlk paragraf senin için daha önemli.
Teşekkürler tekleme yorumunu diğer arkadaşa atmıştım. Bu arada SSD dolunca kullanılmadığı için haliyle hız alınmaz dediniz. Peki 8 GB'lık SSD' lerde hız olayı neye göre oluyo ozaman ? Diğer arkadaş tam olmasada RAM gibi düşünülebilir demişti. O zaman 8GB SSD genel olarak hız artışı mı sağlıyor ?

Teşekkürler tekleme yorumunu diğer arkadaşa atmıştım. Bu arada SSD dolunca kullanılmadığı için haliyle hız alınmaz dediniz. Peki 8 GB'lık SSD' lerde hız olayı neye göre oluyo ozaman ? Diğer arkadaş tam olmasada RAM gibi düşünülebilir demişti. O zaman 8GB SSD genel olarak hız artışı mı sağlıyor ?

Ben sana olayı anlatacağım. Kafan karışırsa tekrar oku, anlamadın mı beni etiketle sor şurayı anlamadım diye.
Olaya geçelim şimdi sen bir veri indirdiğinde ilk öncelikle o veri RAM'e yazılır. Sonrasında harddiskine yazılır.
Örnek verelim sen internetden program indireceksin, programı indire bastın internet hızın müthiş hemen indi. Şimdi veri RAM yazıldı. RAM de o veriler tutulur ve sonrasında harddiskine gönderilir. Harddiskin ufak ufak yazar. Hibrit harddiskde mantık ise senin indirdiğin veri RAM'den SSD'ye yazılır. Sonrasında Harddisk'e yazılır. RAM'in light versiyonu gibi düşünebilirsin.
Yalnız biz 128 GB SSD ve 1 TB harddisk alınca ilk önce SSD'ye yazılıp sonra harddisk'e yazılmıyor. Biz SSD'mize işletim sistemini, sık kullandığımız programları kuruyoruz. Harddiske ise oyun, arşiv dosyalarımızı videomuzu vb şeyleri koyuyoruz. Senin 0 8 GB SSD'ne veri yazılmıyor. O bir aracı, hızlandırmak için.
Başka bir örnek verelim, sen flash belleğini taktın. Flash belleğin hızını boş ver flash bellek sistemden her şeyden hızlı olsun. Şarkıları bilgisayarıma atayım dedin. Nemi oluyor ilk RAM'e yazıldı şarkıların. Oradan Harddisk'in içindeki SSD'ye yazıldı. Sana bilgisayar diyor ki veri kopyalandı. Aslında kopyalanmadı. Sen o pencereyi kapatır iken o sırada SSD'deki veriler Harddisk'ine yazılıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı