SSD, hard disk mi?

Hangbao

Kilopat
Merhaba,

Ben SSD ve HDD üzerinde birkaç araştırma yaptım ancak SSD'nin kat kat fazla hızlı olduğunu gördüm. Bu SSD ve HDD bildiğimiz harddisk mi oluyor ? Ve SSD ve HDD olduğunu nerden anlarız?

Eğer bildiğim harddisk'se bende 1 TB 7200rpm 16 MB Sata III yazmakta harddiskim bu SSD mi normal HDD mi ?

Yoksa ben mi yanlış biliyorum siz düzelttin her türlü yardım için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorduğunuz soruyu anlamakta güçlük çektim açıkçası. Yaptığınız araştırma bi işe yaramamış anlaşılan zira kafanızdaki sorular giderilmemiş.

Hard disk, HDD oluyor. Hard Disk Drive, HDD. SSD ise Solid State Disk oluyor ve ikisi tamamen farklı teknolojiler kullanan, ama sonuçta aynı amaca hizmet eden depolama birimleri.

7200 RPM demek, içinde dakikada 7200 devir ile dönen plakalar var demek. Yani sizdeki SSD değil, HDD. Zaten 1 TB bir SSD, bilgisayarınızın kendisinden de pahalı olurdu.

SSD'lerin içinde hareketli hiçbir parça yoktur.

SSD'de mekanik sistem yok ve HDD'den fazlası ile küçüktür. HDD içinde mekanik okuyucu kafa var, yine HDD içinde bulunan diskteki verileri okuyor ve bu da zaman kaybına neden oluyor. SSD de böyle bir durum olmadığı için hem enerjiyi az harcıyor, az ısınıyor. Sendeki HDD yani Hard diskdir. Eğer alıcak olursan tavsiye ederim, SSD oyunlarda hızlı açılmayı sağlar ve verilere daha çabuk ulaşırsın. PC daha çabuk açılır.

Linktekiler SSD...
http://www.vatanbilgisayar.com/solid-state-disk

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı