SSD hız testinde type A- Type-C kablo Type-C-Type-C kablodan daha fazla hız veriyor

gmaschine

Hectopat
Yer
İzmir
SSD veya HDD modeli
SanDisk 1 TB Taşınabilir Harici SSD
Bildiğim kadarıyla Type-C-Type-C kablonun daha hızlı olması gerekir. 1TB taşınabilir SanDisk SSD kullanıyorum yanında type A'dan Type-C olarak kablo geldi. Ben de evdeki belkin Type-C-Type-C kablom ile karşılaştırmak ve oyunlar için hangisi daha iyi olur ona karar vermek istedim ve belkin kablo yalnızca 40 mb/s gibi bir hızda kalırken typea-Type-C kablosuyla 400mb/s hızına ulaşabildim. Bu durumun sebebi nedir ve oyun için bu kablo ile kullanmam daha mı mantıklıdır?

Dosya Ekleri

• typea-typec.png
    typea-typec.png
    39,3 KB · Görüntüleme: 26
  • typec-typec.png
    typec-typec.png
    37 KB · Görüntüleme: 20
Type-C kablonuz muhtemelen USB 2.0 tabanlı, o yüzden böyle oluyor. USB 3.0/3.1 tabanlı bir Type-C kablo kullanırsanız daha yüksek hıza ulaşabilirsiniz.

Sisteminizde sanırım USB 3.1 destekli bir Type-A portu yok. O yüzden de Type-A'da 400 MB/s hızda takılıyorsunuz. USB 3.0/3.1 tabanlı bir Type-C kablo aldığınızda eğer sisteminizdeki Type-C portu da 3.1 veya sonrasını destekliyorsa 500 MB/s gibi hızları görebilirsiniz.

Type-C kablonuz muhtemelen USB 2.0 tabanlı, o yüzden böyle oluyor. USB 3.0/3.1 tabanlı bir Type-C kablo kullanırsanız daha yüksek hıza ulaşabilirsiniz.

Sisteminizde sanırım USB 3.1 destekli bir type-a portu yok. O yüzden de type-a'da 400 MB/s hızda takılıyorsunuz. USB 3.0/3.1 tabanlı bir Type-C kablo aldığınızda eğer sisteminizdeki Type-C portu da 3.1 veya sonrasını destekliyorsa 500 MB/s gibi hızları görebilirsiniz.

Hocam laptopumdaki USB portlarının sürümleri şöyle:
1X USB 3.2 gen 2 tip C, görüntü / enerji sağlanmasını destekler.
1X USB 3.2 gen 2 Type-C
2X USB 3.2 gen 1 type-a
Bu durumda sanırsam kulladnığım type a-Type-C kablosunun sürümü 3.0.

Son düzenleme:
Hocam laptopumdaki USB portlarının sürümleri şöyle:
1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, görüntü / enerji sağlanmasını destekler.
1x USB 3.2 Gen 2 Type-C
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
Bu durumda sanırsam kullandığım Type A-Type-C kablosunun sürümü 3.0.
  • 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, görüntü / enerji sağlanmasını destekler. - Gen 2 olduğu için USB 3.1.
  • 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C - Gen 2 olduğu için USB 3.1.
  • 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A - Gen 1, yani USB 3.0.
Sisteminizde USB 3.1 tabanlı (yani USB 3.2 Gen 2 tabanlı) bir Type-A portu yok. Sadece Type-C portları USB 3.1 destekli. Sizin USB 3.0 veya 3.1 destekli bir Type-C to Type-C kablo almanız gerekiyor. Kısa (50 cm'lik) bir kablo almanız yeterli. USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1) olarak da çalışabiliyor, ben bunu USB 3.0 Type-A to Type-C kabloyu bilgisayarımdaki USB 3.1 (USB 3.2 Gen 2) destekli bir Type-A portuna taktığımda gördüm. Taktığım cihaz USB 3.1 olarak çalıştı. Fakat kablo 1.5 metre olduğu için pek de stabil olmadı. Zaten 1 metreden uzun kablolarla USB 3.1 kullanılması önerilmiyor.

50 cm'lik kaliteli bir USB 3.0 Type-C to Type-C kablo almanız yeterli.

• 1X USB 3.2 gen 2 Type-C, görüntü / enerji sağlanmasını destekler. - gen 2 olduğu için USB 3.1.
  • 1X USB 3.2 gen 2 Type-C - gen 2 olduğu için USB 3.1.
  • 2X USB 3.2 gen 1 type-a - gen 1, yani USB 3.0.
Sisteminizde USB 3.1 tabanlı (yani USB 3.2 gen 2 tabanlı) bir type-a portu yok. Sadece Type-C portları USB 3.1 destekli. Sizin USB 3.0 veya 3.1 destekli bir Type-C to Type-C kablo almanız gerekiyor. Kısa (50 cm'lik) bir kablo almanız yeterli. USB 3.2 gen 2 (USB 3.1) olarak da çalışabiliyor, ben bunu USB 3.0 type-a to Type-C kabloyu bilgisayarımdaki USB 3.1 (USB 3.2 gen 2) destekli bir type-a portuna taktığımda gördüm. Taktığım cihaz USB 3.1 olarak çalıştı. Fakat kablo 1.5 metre olduğu için pek de stabil olmadı. Zaten 1 metreden uzun kablolarla USB 3.1 kullanılması önerilmiyor.

50 Cm'lik kaliteli bir USB 3.0 Type-C to Type-C kablo almanız yeterli.

Çok teşekkürler hocam. İnternetten araştırıyorum ama çoğunlukla USB versiyonları yazmıyor :(
Bir öneriniz var mıdır? Ben şu ürünleri gördüm ancak USB versiyonları yazmıyor: ürün1,ürün2.

Çok teşekkürler hocam. İnternetten araştırıyorum ama çoğunlukla USB versiyonları yazmıyor :(
Bir öneriniz var mıdır? Ben şu ürünleri gördüm ancak USB versiyonları yazmıyor: ürün1,ürün2.
İkisi de USB 2.0. Çünkü 480 Mbps hız vadediyorlar. Siz 5 Gbps kablo, yani USB 3.0 kablo almalısınız.

Bunun gibi;

İkisi de USB 2.0. çünkü 480 Mbps hız vadediyorlar. Siz 5 Gbps kablo, yani USB 3.0 kablo almalısınız.

Bunun gibi;

Hocam çok teşekkürler yardımlarınız için çok sağ olun.

Geri
Yukarı