SSD için slot değiştirilirse hız düşer mi?

Ctnnali

Hectopat
Merhaba, elimde Corsair MP510 240 GB SSD vardı. İşletim sistemi bu diskte kurulu durumda.
ASUS TUF B450 PRO GAMING anakartım var. İlk SSD slotum üstte ikincisi ise ekran kartı altında kalıyor.
Ben üstte kullanıyordum. 3000 okuma 1000 yazma hızı çıkıyordu.
Daha sonra XPG spectrix S40G 256 GB SSD disk aldım.
RGB olduğu için onu üste takip diğer Corsair'i ekran kartı altındaki slota aldım.
XPG disk testte Max 80 derece seviyesine gelerek 3000/1200 alıyor.
Corsair ise Max 60 dereceye gelerek 1500/600 hız alıyor.
Slot değiştirdiğim için yapar mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
2 diski aynı anda takmak pci x8 x4 düşmüş olabilir. hatta x4 ise x2 ye düşmüş olabilir. Aynı pci lane'i kullanıyorsa pci 2 cihaz için bandwith'ini yarıya düşürmek zorunda kalmış olabilir. Bu konuyu araştırmakta fayda var.

Az önce RGB SSD diye bir şeyin varlığını öğrenerek bir yaşıma daha girdim. Darısı harddisklerin başına 😂

Konuya gelecek olursak, anakartın kullanım kılavuzunda bununla ilgili bilgi verilmiş olması gerek.

Yanlış bilgilendirme olmasın ama fikrim şöyle. Eğer sata da misal 2 slot kullandın gittin nvme 2 slot kullandın hız düşüyor. Veya 2 nvme taktın anakart hızı düşüyor. Chipset önemi bura da devreye giriyor.

Yanlış bilmiyorsam böyle işliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı