Rehber SSD için yapılacak tüm ayarlar

Konudaki TRIM kısmını okursanız neden haftalık yapılmasının gerekli olmadığını belirttim.
Hocam o zaman neden Windows otomatik olarak bu ayarla geliyor? Ayrıca neden Magician'dan "Optimize Drives" kısmına bastığımızda disk birleştirme kısmına atıyor ve Samsung bunu değiştirmiyor? Bunun hakkında Samsung'un bir açıklaması var mı?

Daha önceden Windows 10 sürümleri geçersiz TRIM kuyruklarını silme komutlarını içermiyordu. Bu daha yeni sayılabilecek bir özellik. Windows 10 tam tamına 5 yıl SSD'lere gereksiz defrag işlemi yaparak yazma ömürlerini kısalttı. Yıllarca Microsoft forumlarında yerden yere vuruldu en sonunda kapattılar bu saçma özelliği. Hala Microsoft'a bu konuda güveniyorsanız siz Windows'un default ayarlarıyla SSD kullanmaya devam edebilirsiniz.

Samsung'un bu konuda herhangi bir açıklamasına rastlamadım. Magician, Windows'da TRIM kuyruğu silme zamanlaması yokken bile yıllarca Windows disk birleştirme kısmına atıyordu. Yeni gelişen bir şey değil.

Hocam bu konuda internette bir sürü farklı görüşün olmasının sebebi Microsoft o zaman değil mi?

Hocam bu konuda internette bir sürü farklı görüşün olmasının sebebi Microsoft o zaman değil mi?
Kısmen öyle olduğunu söyleyebilirim fakat Windows'un hizmet ve servislerinin ne işe yaradığı ve neye etki ettiği bellidir. Kullanıcıları ikiye bölen en güçlü konu "Windows en iyisini bilir ve uygular" düşüncesidir.

Benim dayanağım kendi kullanıcı deneyimim. Bu kadar gereksiz miktarda ayarın çeyreğini bile yapmadım ama performans konusunda sıkıntım yok SSD'lerimde ?
Trim zaten otomatik açık, windows aramayı da kapatınca başka yapacak bir ayara gerek olmuyor bana göre. Ayrıca konuyu da okudum zaten bu yüzden bir çoğu gereksiz.

Ayarları yapmamanız anlık performansa değil (tampon bellekleme hariç) uzun vadeli performansa etki etmektedir. Size göre gereksiz olabilir fakat birçok kullanıcı bu ayarlara ihtiyaç duymakta. Bahsettiğim gibi isteyen istediği ayarları yapmakta özgürdür. Mesela sistem geri yüklemeye, indexlemeye, gereksiz task'lara, Superfetch'e ve hiberfil'e ihtiyacı olmayan kullanıcı bunu kapattığında ayar gereksiz mi olmuş oluyor? Kullanıcı uzun vadede büyük bir veri yazmanın önüne geçip NAND belleklerin daha fazla veri yazma kapasitesini koruyacak ve daha iyi bir hız alacak. Over Provisioning gibi olmazsa olmaz bir özelliği SSD üreticileri tool yazılımlarına bile gömmüşken siz bu ayarlara gereksiz diyorsunuz. SSD kullanıp sistem geri yükleme harici bahsettiğim Windows servislerine ihtiyacı olan bir kullanıcı bir elin parmağını geçmediği için ayarların yapılmasını hem ben hem de birçok SSD üreticileri tavsiye etmektedir. Kısacası ayarlar gereksiz değil, size göre gereksiz.

Dedıklerını yaptım PC 12 sanıyede acılıyordu şu an 30 sanıyede acılıyor teşekkür ederim.
Arkadaşlar SSD'yi alınca hiçbir şey yapmayın takın kullanın.
H

Dedıklerını yaptım PC 12 sanıyede acılıyordu şu an 30 sanıyede acılıyor teşekkür ederim.
Arkadaşlar SSD'yi alınca hiçbir şey yapmayın takın kullanın.

Şu an tekrar format atmak zorunda kaldım tekrar 12 saniyede açılıyor.

Ayarları yaparken yıldızladığım dipnotları okumadığınız için SSD'den beklentinizi elde edememeniz gayet normal. Hiberfil'i kapattığınız için boot süresi uzuyor. Hiberfili açın boot süresine bakın ve kapatın aradaki farkı göreceksiniz. Bilmeden böyle yorum yapmanız gayet normal. Hiberfil'in avantaj ve dezavantajlarını rehberde belirttim. Hiberfil hariç rehberde belirtilen hiçbir ayar sistemin geç açılmasına sebep olmaz aksine daha hızlı açılır.

Açmak için powercfg -h on yazın.

Kod:
● Başlat > CMD yazın > CMD ikonunu sağ tıklayın > Yönetici olarak çalıştırın > powercfg -h off yazın > Enter'a basın > exit yazın > ENTER'a basın.

O ayarı zaten hiç açmadım.

O ayarı zaten hiç açmadım.
O ayar varsayılan olarak açık gelir. Diğer ayarlar sistemin yavaş açılmasına sebep olmaz. Ayarlar çeşitli sistemlerde denenmiştir. Boot hızını yükseltip kesinlikle düşürmediğini konu içerisinde yapılan yorumlardan görebilirsiniz. Binlerce kullanıcı içerisinden sizin gibi sadece 1-2 kişi bu tarz problemleri yaşıyor. Ayarlar temiz kurulmuş Windows'ta çok daha iyi sonuçlar vermektedir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…