SSD kendi kendine yazma ve okuma yapıyor

serhatzorlu45

Femtopat
120 GB 550/450 değerlerini verebilen bir SSD'ye sahibim. Fakat iki gün önce toplam okuma 1302 GB iken, bugün 1356 GB. İki gün önce toplam yazma 797 GB iken, bugün 847 GB.
Neden böyle kendi kendine bu değerler artıyor? İki gün boyunca hiçbir şekilde program indirmedim veya kurmadım. SSD' sadece günlük programlarım ve Windows kurulu.

Valla sitelerine baktım gördüğüm ilk şey Türk Malı oldu. Muhtemelen Çin'den getirilen dandik parçalarla yapılmıştır. Hemen kötü damgası vurmak istemem ama genellikle durum bu.

Bu programı indirip diskinize test yaptırın.

Valla sitelerine baktım gördüğüm ilk şey Türk Malı oldu. Muhtemelen Çin'den getirilen dandik parçalarla yapılmıştır. Hemen kötü damgası vurmak istemem ama genellikle durum bu.

Bu programı indirip diskinize test yaptırın.
Doğrudur. Fakat ben şuan bir problem yaşamadım.
Okuma yazma hızları gayet iyi. 3 sene de garanti veriyorlar.
Crystal Disk Info' dan test yapılmıyor diye biliyorum.
Zaten toplam okuma, yazma değerlerine o programdan baktım.
Okuma yazma hızı konusunda Crystal Disk Mark ile son testte 545 MB okuma, 443 MB yazma gördüm.

bendede aynı sorun var samsung evo 860 500 gb modeli sizce bu bir sorunmu yoksa doğal bişeymi
bendede aynı sorun var samsung evo 860 500 gb modeli sizce bu bir sorunmu yoksa doğal bişeymi
@Recep Baltaş @Ali Güngör yardım lütfen
Eğer sistemin kurulu olduğu disk ise, sistem açılırken ve kapanırken yazma yapar. Günlük olarak illahaki bir veri akışı olduğundan kendi kendine yükselmesi normalmiş. Bunun boyutları önemli. Kalkıp da 2 günde 200 GB veri yazmış dersen, işte o zaman bir problem vardır demek.

boşta dururkende yazma yapıyor

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    443,9 KB · Görüntüleme: 106
Boşta dururken de yazma yapıyor.
Öncelikle uzun zaman olacak lakin yazayım yine de. Windows 7 kullanıyorsunuz yani SSD ile en verimsiz çalışan sürümü kullanıyorsunuz. Hele ki 860 EVO gibi bir SSD ile Windows 7 kullanmak saçmalıktır. Windows 10'a geçiş yapın. SSD için en verimli sürüm Windows 10.

Ayrıca yazma ve okuma yapması normal boşta. Arkada çalışan programlar sürekli veri okuyor veya yazıyor. Yani dert edilecek bir şey değil bizde de oluyor.

Dediğim gibi Windows 7 kullanmayın Windows 10'a geçiş yapın. Windows 7 hem eski hem de SSD için uygun değil.

Geri
Yukarı