Rehber -SSD Kontrolcü Veri Tabanı- A.P.M

ssd kontrolcüleri.png

Hepinize merhabalar arkadaşlar. Yaklaşık 3 gündür hazırladığım SSD kontrolcüleri ile ilgili veri tabanını en sonunda bitirdim. Veri tabanı aynı SSD listemiz gibi Google E-Tablolar ile yapıldı. Bu veri tabanında SSD kontrolcülerinin arabirimi, çekirdek sayısı, kanal sayısı, maksimum desteklediği NAND çipi miktarı, DRAM ve HMB desteğinin olup olmadığı, kontrolcülerle ilgili çeşitli açıklamalar ve sınıfları var. Geniş SSD Seviye listesinde de vardı aslında kontrolcü özellikleri lakin bu sefer kontrolcüleri hem kendi içerisinde sınıflandırdık hem de başka bilgiler de ekledik. Böylece bir SSD almadan önce kontrolcüsü hakkında da detaylı bilgiler edinebileceksiniz. Listemiz henüz V1 versiyonunda olduğu için bolca eksik var. Onları da sizin geri bildirimleriniz ile düzeltebiliriz. Listede gördüğünüz hataları bizlere bildirirseniz seviniriz. :)

-A. P. M-
-Astroscott, PossibleTurco, Miyavlayan Ejderha-

Liste henüz V1 olduğu için böyle hataları mazur görün hocam. :) Seviyeleri kontrolcülerin sorun çıkartıp çıkartmamalarına göre belirlemiştik. Berbat, çöp, felaket gibi kelimeleri ise sizin geri bildirimleriniz ile düzelteceğiz. :) Ama bence o kadar saçma bir liste olmadı. Özellikle kontrolcü bilgilerini eklemek için oluşturduk. Neyse şimdi ben bir düzeltmekle uğraşayım. :) Teşekkürler görüşleriniz için.

NAND kalitesine göre de sınıfları değişiyor. Tek kontrolcü belirlemiyor sınıflarını.
Hepsi TLC ve 3D.

Açıklamalar kısmı ile saçma bir liste olduğunu düşünüyorum, öznelliğe pek gerek yok.
"Berbat" "Felaket" gibi sıfatlar aşırı ve olmaması gereken yargılar, pek gerçekliği de yok.
Örneğin, "SM2258XT ve SM2258". Biri, "aşırı berbat" ve biri "çok kaliteli" olarak söylenmiş.
Halbuki "DRAM" desteği hariç tamamen aynı kontrolcüler, bazıları için de durum öyle. :ROFL:
Yani, ne SM2258XT ne S11 ne de 88NV1120 "berbat", "çöp", "felaket" kontrolcüler değiller.
Diğer kontrolcülere göre daha alt seviyede kontrolcüler. Bu da zaten fiyat ile doğru orantılı.
Şunu da ekleyeyim, "Phison S11" yazdığınızda da çıkan S11T. Koyduğunuz resimler de aynı.
Aynı kontrolcünün, farklı adlandırmaları diyebilirim. Kırpılma, gibi bir durum yok denebilir.
Kısacası, detayları verip aralarındaki seviyeleri belli etmeniz, kâfi olacaktır. Ellerinize sağlık. 🤌
Listeye genel olarak pek göz atamadım, @PossibleTurco hocam 1 saat önce listeyi düzenlemem için beni davet etti, listeye birkaç kontrolcü görseli ekledim o kadar. Emrivaki oldu anlayacağınız.
Genel olarak söylediklerinizde haklısınız, @PossibleTurco bu kısımları düzeltsek iyi olur.

10MB - 20MB farklar en fazla hocam bu kadar etkiler mi?
Hocam açıkçası oradaki sınıfları ben koymadım. Ama sanırım @hakan yaeger hocam sorun çıkartıp çıkarmadıklarına göre sıralamıştı onları.

@87546 Hocam öneriniz üzerine bazı açıklamaları kaldırdık ve kötü, berbat, felaket kelimelerini de büyük oranda kaldırdık. Sınıfını yanlış düşündüğünüz kontrolcüler varsa bildirirseniz sevinirim. :) Ayrıca bilgili olduğunuzu düşündüğüm için burada bazı soru işareti olan kısımları biliyorsanız, söylerseniz çok makbule geçer. :) Mesela kaç çekirdek, kaç kanal, kaç tane NAND çipini aynı anda çalıştırabiliyor gibi kısımlarda çok soru işareti var.

Hocam açıkçası oradaki sınıfları ben koymadım. Ama sanırım @hakan yaeger hocam sorun çıkartıp çıkarmadıklarına göre sıralamıştı onları.

@87546 Hocam öneriniz üzerine bazı açıklamaları kaldırdık ve kötü, berbat, felaket kelimelerini de büyük oranda kaldırdık. Sınıfını yanlış düşündüğünüz kontrolcüler varsa bildirirseniz sevinirim. :) Ayrıca bilgili olduğunuzu düşündüğüm için burada bazı soru işareti olan kısımları biliyorsanız, söylerseniz çok makbule geçer. :) Mesela kaç çekirdek, kaç kanal, kaç tane NAND çipini aynı anda çalıştırabiliyor gibi kısımlarda çok soru işareti var.
Olabilir anladım hocam. En azından BX500'ü D- yapıp nerdeyse aynısı olan 535S'i C- yapmazdım. :)

Eki Görüntüle 961064
Hepinize merhabalar arkadaşlar. Yaklaşık 3 gündür hazırladığım SSD kontrolcüleri ile ilgili veri tabanını en sonunda bitirdim. Veri tabanı aynı SSD listemiz gibi Google E-Tablolar ile yapıldı. Bu veri tabanında SSD kontrolcülerinin arabirimi, çekirdek sayısı, kanal sayısı, maksimum desteklediği NAND çipi miktarı, DRAM ve HMB desteğinin olup olmadığı, kontrolcülerle ilgili çeşitli açıklamalar ve sınıfları var. Geniş SSD Seviye listesinde de vardı aslında kontrolcü özellikleri lakin bu sefer kontrolcüleri hem kendi içerisinde sınıflandırdık hem de başka bilgiler de ekledik. Böylece bir SSD almadan önce kontrolcüsü hakkında da detaylı bilgiler edinebileceksiniz. Listemiz henüz V1 versiyonunda olduğu için bolca eksik var. Onları da sizin geri bildirimleriniz ile düzeltebiliriz. Listede gördüğünüz hataları bizlere bildirirseniz seviniriz. :)

-A. P. M-
-Astroscott, PossibleTurco, Miyavlayan Ejderha-
Hocam bunun *.ods ya da *.xlsx versiyonunu atar mısınız? Bir arama motoru yapmayı düşünüyorum bunun için de :)

Geri
Yukarı