Rehber -SSD Kontrolcü Veri Tabanı- A.P.M

ssd kontrolcüleri.png

Hepinize merhabalar arkadaşlar. Yaklaşık 3 gündür hazırladığım SSD kontrolcüleri ile ilgili veri tabanını en sonunda bitirdim. Veri tabanı aynı SSD listemiz gibi Google E-Tablolar ile yapıldı. Bu veri tabanında SSD kontrolcülerinin arabirimi, çekirdek sayısı, kanal sayısı, maksimum desteklediği NAND çipi miktarı, DRAM ve HMB desteğinin olup olmadığı, kontrolcülerle ilgili çeşitli açıklamalar ve sınıfları var. Geniş SSD Seviye listesinde de vardı aslında kontrolcü özellikleri lakin bu sefer kontrolcüleri hem kendi içerisinde sınıflandırdık hem de başka bilgiler de ekledik. Böylece bir SSD almadan önce kontrolcüsü hakkında da detaylı bilgiler edinebileceksiniz. Listemiz henüz V1 versiyonunda olduğu için bolca eksik var. Onları da sizin geri bildirimleriniz ile düzeltebiliriz. Listede gördüğünüz hataları bizlere bildirirseniz seviniriz. :)

-A. P. M-
-Astroscott, PossibleTurco, Miyavlayan Ejderha-

İşte sıcaklık ve SMART verilerini izleme, Self Test yapma falan. Çok über bir şey yok yani.
[/QUOTE]
Anladım hocam birkaç programda göreceğimiz şeyleri tek programda görüyoruz. Doğru mu? Yine de işime yarayacak teşekkür ederim.

Hocam başka hangi modeller kullanıyor SM2258XT'yi?
SSD listesinden görebilirsiniz hocam. "CTRL+F" ile aratabilirsiniz. :) Bu listede sadece kontrolcüler var. Hangi modellerde kullanıldığını yazmak epey uzun süreceği için yazmadık.
Anladım hocam birkaç programda göreceğimiz şeyleri tek programda görüyoruz. Doğru mu? Yine de işime yarayacak teşekkür ederim.
Aynen öyle hocam. Seagate marka SSD'niz varsa Firmware güncellemelerini kontrol etmeye yarıyor bir de.

Açıklamalar kısmı ile saçma bir liste olduğunu düşünüyorum, öznelliğe pek gerek yok.
"Berbat" "Felaket" gibi sıfatlar aşırı ve olmaması gereken yargılar, pek gerçekliği de yok.
Örneğin, "SM2258XT ve SM2258". Biri, "aşırı berbat" ve biri "çok kaliteli" olarak söylenmiş.
Halbuki "DRAM" desteği hariç tamamen aynı kontrolcüler, bazıları için de durum öyle. :ROFL:
Yani, ne SM2258XT ne S11 ne de 88NV1120 "berbat", "çöp", "felaket" kontrolcüler değiller.
Diğer kontrolcülere göre daha alt seviyede kontrolcüler. Bu da zaten fiyat ile doğru orantılı.
Şunu da ekleyeyim, "Phison S11" yazdığınızda da çıkan S11T. Koyduğunuz resimler de aynı.
Aynı kontrolcünün, farklı adlandırmaları diyebilirim. Kırpılma, gibi bir durum yok denebilir.
Kısacası, detayları verip aralarındaki seviyeleri belli etmeniz, kâfi olacaktır. Ellerinize sağlık. 🤌

SSD listesinden görebilirsiniz hocam. "CTRL+F" ile aratabilirsiniz. :) Bu listede sadece kontrolcüler var. Hangi modellerde kullanıldığını yazmak epey uzun süreceği için yazmadık.

Aynen öyle hocam. Seagate marka SSD'niz varsa Firmware güncellemelerini kontrol etmeye yarıyor bir de.
Hocam baktım HyperX Fury 3D kullanıyor SU650, JD serisi SATA modeller, HP S700, NeoForza markasının bir modeli Netac N535S, Silicon Power modelleri, Team CX2 ve WD Green var anlamadığım neden BX500 D- Netac 535S C- HyperX Fury 3D B- almış?

Açıklamalar kısmı ile saçma bir liste olduğunu düşünüyorum, öznelliğe pek gerek yok.
"Berbat" "Felaket" gibi sıfatlar aşırı ve olmaması gereken yargılar, pek gerçekliği de yok.
Örneğin, "SM2258XT ve SM2258". Biri, "aşırı berbat" ve biri "çok kaliteli" olarak söylenmiş.
Halbuki "DRAM" desteği hariç tamamen aynı kontrolcüler, bazıları için de durum öyle. :ROFL:
Yani, ne SM2258XT ne S11 ne de 88NV1120 "berbat", "çöp", "felaket" kontrolcüler değiller.
Diğer kontrolcülere göre daha alt seviyede kontrolcüler. Bu da zaten fiyat ile doğru orantılı.
Şunu da ekleyeyim, "Phison S11" yazdığınızda da çıkan S11T. Koyduğunuz resimler de aynı.
Aynı kontrolcünün, farklı adlandırmaları diyebilirim. Kırpılma, gibi bir durum yok denebilir.
Kısacası, detayları verip aralarındaki seviyeleri belli etmeniz, kâfi olacaktır. Ellerinize sağlık. 🤌
Liste henüz V1 olduğu için böyle hataları mazur görün hocam. :) Seviyeleri kontrolcülerin sorun çıkartıp çıkartmamalarına göre belirlemiştik. Berbat, çöp, felaket gibi kelimeleri ise sizin geri bildirimleriniz ile düzelteceğiz. :) Ama bence o kadar saçma bir liste olmadı. Özellikle kontrolcü bilgilerini eklemek için oluşturduk. Neyse şimdi ben bir düzeltmekle uğraşayım. :) Teşekkürler görüşleriniz için.
Hocam baktım HyperX Fury 3D kullanıyor SU650, JD serisi SATA modeller, HP S700, NeoForza markasının bir modeli Netac N535S, Silicon Power modelleri, Team CX2 ve WD Green var anlamadığım neden BX500 D- Netac 535S C- HyperX Fury 3D B- almış?
NAND kalitesine göre de sınıfları değişiyor. Tek kontrolcü belirlemiyor sınıflarını.

Yeni konular

Geri
Yukarı