SSD Kurulumu Nasıl Yapılır?

Blackss

Kilopat
Makaleler
2
Merhabalar, son zamanlarda hepten yavaşlayan PC'mi biraz hızlandırmak için SSD almaya karar vermiştim ve bugün elime ulaştı. Samsung SSD 860 Evo 250 GB modelini aldım. Yalnız yanından ne bir SATA kablosu ne bir güç kablosu çıktı.

Zaten kurulum-montaj ve format işi için PC tamircisine götürecektim ama sizce adamı nasıl yönlendirmeliyim? SATA 3 falan diyorlar ama benimki destekliyor mu bilmiyorum? Bazı kişiler de CD ROM yerine HDD kurulur,HDD yerine SSD kur diyorlar tam verim için falan onu da tam anlamadım.

Yarın bütün işi adama bırakmak istemiyorum, doğru şekilde yapmasını sağlamak istiyorum. O yüzden de işi bilenden bir ön bilgi alabilir miyim bu konuda?

Anakartım MSI b150m bazooka.

SATA girişi için anakart modeinizi öğrenmek gerek. Anakart marka modelinizin sitesinden SATA 3 girişi var mı bakabilirsiniz. Kablo ve vida çıkmıyor onlar anakartın yanında veriliyormuş bende almamıştım. Sizde de yoksa bilgiayarcıdan bir tane SATA kablosu ve 4 vida isteyeceksiniz. Yuvaya oturduktan sonra güç kaynağından gelen girişi yapmanız lazım. HDD'nize bakarsanız görürsünüz zaten. SATA kablosu diğer ucu anakartı üzerinde SATA 3 6gb/s gibi yazılar olan porta takarsınız bu kadar. Gerisi windows kurulumu.

Anakartın SATA 6Gb/s destekliyor (Sata 3'ü destekliyor). Yani SSD takabilirsin. Tek yapılması gereken SATA 2 ya da SATA 3 kablosu takıp, bağlamak. 3Gb/s ya da 6Gb/s farketmiyor. Bizzat iki farklı kabloyla da hızları denedim ve farketmediğini gördüm. O sebeple kablo uysun yeter.

SSD'ne uyumlu sata kablosunun bir tarafını anakarta, diğer tarafını da SSD'ye takacaksınız. Diğer kablo da güç kaynağından, SSD'ye gelecek. Bu kadar.
SATA girişi için anakart modeinizi öğrenmek gerek. Anakart marka modelinizin sitesinden SATA 3 girişi var mı bakabilirsiniz. Kablo ve vida çıkmıyor onlar anakartın yanında veriliyormuş bende almamıştım. Sizde de yoksa bilgiayarcıdan bir tane SATA kablosu ve 4 vida isteyeceksiniz. Yuvaya oturduktan sonra güç kaynağından gelen girişi yapmanız lazım. HDD'nize bakarsanız görürsünüz zaten. SATA kablosu diğer ucu anakartı üzerinde SATA 3 6gb/s gibi yazılar olan porta takarsınız bu kadar. Gerisi windows kurulumu.

Anakartı B150M Bazooka ve destekliyor.

Anakartın SATA 6Gb/s destekliyor (Sata 3'ü destekliyor). Yani SSD takabilirsin. Tek yapılması gereken SATA 2 ya da SATA 3 kablosu takıp, bağlamak. 3Gb/s ya da 6Gb/s farketmiyor. Bizzat iki farklı kabloyla da hızları denedim ve farketmediğini gördüm. O sebeple kablo uysun yeter.

SSD'ne uyumlu sata kablosunun bir tarafını anakarta, diğer tarafını da SSD'ye takacaksınız. Diğer kablo da güç kaynağından, SSD'ye gelecek. Bu kadar.

Anakartı B150M Bazooka ve destekliyor.
Pardon görmemişim. Ek olarak 2.5 inç SSD yuvası var mı kasanızda buna bakın.

Anakart kutunuzda SATA kablosu olması gerekiyor. Sağ alt bölümünde SATA Express 16Gb/s ve SATA 6Gb/s portlarınız var. SSD ile bu yuvayı o kabloyla bağlamanız yeterlidir.
v2-79155-2_medium.jpg

Pardon görmemişim. Ek olarak 2.5 inç SSD yuvası var mı kasanızda buna bakın.
Dark N10 kasam var. Araştırdım varmış SSD yuvası da, vidalamaya gerek kalmıyormuş.

Vallaha her şey tamam da bakalım PC tamircisi ne yapacak, anlatmaya çalışıcam ama kendi bildiğini de okur diye korkmuyor değilim.

Dark N10 kasam var. Araştırdım varmış SSD yuvası da, vidalamaya gerek kalmıyormuş.

Vallaha her şey tamam da bakalım PC tamircisi ne yapacak, anlatmaya çalışıcam ama kendi bildiğini de okur diye korkmuyor değilim.
Çok kolay bir işlem. Bence boşuna götürme çakma PC tamircilerine. Parana yazık. Eğer uğraşırım dersen elimden geldiğince detaylı yazarım izleyeceğin yolu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı