SSD mi HDD mi?

Termal macun sürerken işlemciye zarar verebilen insanlar var yani çok şaşırma.
Benim PC'nin en son termal macun değişiminin ne zaman olduğunu bilmiyorum. :D Büyük ihtimalle daha stock haliyle duruyor diye biliyorum. :D

Kasanın içinde duran HDD'ye bir şey yapamazsın zaten. Arada bir çıkarıp da oynamak gibi bir fetişin varsa durum başka😃
Kasayı temizledikten sonra geri takarken azıcık kasanın bir köşesine çarpsan bile tamamen ölebilir. HDD'ye değil kasaya biraz zarar versen gene HDD ölebilir.

@YokBirSteamim ''İşlemciye bir şey oluyor mu?'' diye sormuşsun. Yanlış takıp üstüne baskı uygularsan pinlerini bozarsın. Olur yani. Kasayı yere düşürdüğünde işlemci değil HDD bozulur.

Masaüstü bilgisayarımda 256 GB SSD var ama yeterli değil bütçem şu anlık 210 TL biraz daha para biriktirip bir tane daha 256 GB SSD mi uygun olur yoksa 320-500 GB HDD mi ve ortalama fiyatları kaç TL'dir? Oyun, müzik, film, fotoğraf depolamak için kullanacağım.

SSD çok daha iyi HDD performans açısından iyi değil sistemin iyi olsa bile geç açılma gibi sorunlar olur ama SSD de sorun olmaz bence yine de SSD al 320GB'lik SSD'ler de var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim PC'nin en son termal macun değişiminin ne zaman olduğunu bilmiyorum. :D Büyük ihtimalle daha stock haliyle duruyor diye biliyorum. :D
Dostum 6 ayda bir yapsan iyi olur ama minumum senede bir yap.
Kasayı temizledikten sonra geri takarken azıcık kasanın bir köşesine çarpsan bile tamamen ölebilir. HDD'ye değil kasaya biraz zarar versen gene HDD ölebilir.

@YokBirSteamim ''İşlemciye bir şey oluyor mu?'' diye sormuşsun. Yanlış takıp üstüne baskı uygularsan pinlerini bozarsın. Olur yani. Kasayı yere düşürdüğünde işlemci değil HDD bozulur.
Felaket tellalı gibisin. Ben sadece dediğiniz kadar dayanıksız bir şey olmadığını belirtmek istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Abarttın sen de, kasasında takacak yeri kalmadığı için HDD'yi boşta bırakmıştık bir arkadaşımın, kasaya ayağıyla çarpıp sarstığında bir mavi ekran aldı çünkü Windows boştaki HDD'ye kuruluydu. Mavi ekran almasının sebebi de sistem swap belleğine erişemediği yani HDD o an düzgün okuma yapamadığı için mavi ekran verdi sadece, sonrasında bilgisayarı çalıştırdık ve daha fazla HDD yuvası olan bir kasa aldığında da o kasaya geçirdik, hala çalışıyor. Ufacık bir çarpmada tamamen ölüyormuş, zaten kızağa sabitleyip öyle takıyorsun kasaya.

@Samet.Çınar Herkes ''Arkadaşım şöyle yaptı, arkadaşım şöyle kullandı.'' deyip duruyor.
Senin arkadaşın ayağıyla vurmuş ve bozulmamış, o zaman HDD'ler dünyanın en dayanıklı diskleri! Aksi iddia edilemez. Çünkü senin arkadaşın ayağıyla vurmuş.
Kendimi yormayacağım daha fazla. Yazık konu sahibini de yanlış bilgilendiriyorsunuz.

SSD kadar dayanıklı değiller. Çok uzun yıllar HDD kullandım, hala da kullanıyorum.
HDD'nin nasıl çalıştığından ve nasıl bozulabileceğinden haberdar mısınız?

240 GB bir SSD kaç yıl dayanabilir?
3 seneye ömrü bitiyor HDD'den farkı kalmıyor hatta daha da kötü hale geliyor sonrasında.
HDD mi 12 senedir kullanıyorum 1TB, 2 tane bilgisayar gördü hala çalışıyor 20-30 MB arası değişiyor okuma.
SSD'im ise 2 senelik %50 sağlığı var ilk aldığımda 400 MB yazma hızı varken şu an 150-200 MB arası bir performansı var. Neredeyse yarı yarıya azaldı o kadar özenle kullanıyorum.

240 GB bir SSD kaç yıl dayanabilir?
3 seneye ömrü bitiyor HDD'den farkı kalmıyor hatta daha da kötü hale geliyor sonrasında.
HDD mi 12 senedir kullanıyorum 1TB, 2 tane bilgisayar gördü hala çalışıyor 20-30 MB arası değişiyor okuma.
SSD'im ise 2 senelik %50 sağlığı var ilk aldığımda 400 MB yazma hızı varken şu an 150-200 MB arası bir performansı var. Neredeyse yarı yarıya azaldı o kadar özenle kullanıyorum.
Benim HDD büyük ihtimalle bilgisayarla yaşıt. (Eğer tamire gittiğinde tamirci değiştirmemişse.) O kadar bilgisayar sallandı, o kadar üzerine su döküldü, o kadar ki hayattan çok çekti. Ama sapasağlam, taş gibi de kullanıyorum.

@Samet.Çınar Herkes ''arkadaşım şöyle yaptı, arkadaşım şöyle kullandı'' deyip duruyor.
Senin arkadaşın ayağıyla vurmuş ve bozulmamış, o zaman HDD'ler dünyanın en dayanıklı diskleri! Aksi iddia edilemez. Çünkü senin arkadaşın ayağıyla vurmuş.
Kendimi yormayacağım daha fazla. Yazık konu sahibini de yanlış bilgilendiriyorsunuz.
Arkadaşım yaptı demiyorum bizzat beraber taktık diyorum, gözümün önünde oldu olanlar. Şu forumda gezerken kaç kişiyi HDD'yi kasaya takmaya çalışırken oraya buraya çarpıp bozan gördünüz? Koskoca forumda insanlara yıllarca bilgisayar toplandı SSD'nin boyutu yetmez yanına HDD al dendi ama sadece bir kişi HDD'ler çabuk bozuluyor dediğini gördüm. Bu kadar kolay bozulduklarına bir örnek göster bizde bilelim senelerce HDD çıkartıp taktık bir tanesi bu esnada bozulmadı, YouTube'da testlerine bakmak istedim ama kasaya hafifçe çarpıp bozmaya çalışanını bulamadım genelde oraya buraya atıp veya makine ile sallayanlar gördüm. Yanlış bilgilendiriyorsam raporla mesajıma yanlış bilgi ibaresi eklensin.

Yeni konular

Geri
Yukarı