SSD mi HDD mi?

Benim HDD büyük ihtimalle bilgisayarla yaşıt. (Eğer tamire gittiğinde tamirci değiştirmemişse.) O kadar bilgisayar sallandı, o kadar üzerine su döküldü, o kadar ki hayattan çok çekti. Ama sapasağlam, taş gibi de kullanıyorum.
Ben o kadar bişey yapmadım sadece bilgisayarda duruyor, en son yerinden 8 ay önce çıkarttım yerinden, rahat batmadığı sürece çok uzun süre dayanabiliyorlar.

@Samet.Çınar Google'ye ''HDD ömrü ne kadardır?'' ve ''SSD ömrü ne kadardır?'' yazıp arat.

İstediğin kaynaktan bak sonuçlara. 2700 TB'lere kadar yazan SSD'ler var. Recep Baltaş videosunu çekmiş. Hangi HDD bu kadar veri yazabilir? Yorulup yavaşlamayı bırak, daha bu kadar veri yazamadan mekaniksel bir arıza çıkartıp ölür zaten.

@Samet.Çınar Google'ye ''HDD ömrü ne kadardır?'' ve ''SSD ömrü ne kadardır?'' yazıp arat.

İstediğin kaynaktan bak sonuçlara. 2700 TB'lere kadar yazan SSD'ler var. Recep Baltaş videosunu çekmiş. Hangi HDD bu kadar veri yazabilir? Yorulup yavaşlamayı bırak, daha bu kadar veri yazamadan mekaniksel bir arıza çıkartıp ölür zaten.
Az önce HDD bir yerlere değince bozuluyor diye savunma yapan kişi savunmasını SSD'ler daha uzun yazma ömrüne sahip olarak değiştirdi. HDD'lerin belli bir veri yazma ömrü diye bir şeyi yok, SSD'lerin var çünkü SSD'ler veri yazızılırken elektrik akımına maruz kalıyorlar ve bu onları aşındırıyor, bu yüzden SSD üreticileri şu kadar veri yazımına kadar dayanır şeklinde garanti vermek zorunda kalıyor. HDD'lerde ise bit mantığı var, veri direkt olarak HDD'nin üstündeki daireye yazılıyor ve okunuyor. Benim bildiğim kadarıyla bu dairenin üzerinde yer alan bitler endüstri standartı olarak 10 yıl dayanacak şekilde üretiliyorlar.

HDD'lerimden bir tanesini ikinci el olarak almıştım asıl sahibi sanırım 11 veya 12 yıl önce satın almış ve şuanda toplam 43 bin saat civarı çalışmış olarak görünüyor, neredeyse 5 yıl boyunca aktif olarak kullanılmış yani. Ne kadar veri yazıldığını göremiyoruz sanırım onu gösteren özellik içerisinde yok ama eski sahibinin editör olduğunu ve bu işlerde kullandığını bildiğimden pekte az veri yazıldığını söyleyemem. Siz, SSD ile HDD gibi birbirinden tamamen farklı iki ürünün dayanıklılığını karşılaştırmamı söylüyorsunuz, ilk önce fiziksel dayanıklılıktan patlayınca olayı yazma okuma dayanıklılığına çektiniz, şu hareket bile pekte cevap verilmemesi gereken bir soru sorduğunuzu ve bunu yapmaya devam edeceğinizi gösteriyor aslında, az önce Kendimi yormayacağım daha fazla. Yazık konu sahibini de yanlış bilgilendiriyorsunuz. demiştiniz evet bence de yormayın yanlış bilgilendirmeye devam etmenize gerek yok çünkü.

@Samet.Çınar Fiziksel olarak da okuma ve yazma olarak da SSD'ler daha dayanıklı.
Ama buna karşın söyleyebileceğiniz tek şey ''Arkadaşım şöyle yaptı, Letgo'da şöyle kullandılar'' diyebilmek oluyor. İstisnalar kaideyi bozmaz desem de ''Arkadaşım bu kadar yıl kullandı'' diyeceksin. :D

@Samet.Çınar Fiziksel olarak da okuma ve yazma olarak da SSD'ler daha dayanıklı.
Ama buna karşın söyleyebileceğiniz tek şey ''Arkadaşım şöyle yaptı, Letgo'da şöyle kullandılar'' diyebilmek oluyor. İstisnalar kaideyi bozmaz desem de ''Arkadaşım bu kadar yıl kullandı'' diyeceksin. :D
Fiziksel olarak da okuma ve yazma olarak da SSD'ler daha dayanıklı. bunu karşılaştırmış olan bir belge sunar mısın madem arkadaşım ve benim yaptığım ve buna göre verdiğim cevap değersiz kalıyor birde senin belgelerini dinleyelim. Önceki mesajlarımın neresinde letgo geçti diye baktım öyle bir şeyde yok, o kadar yazı yazdım verebildiğiniz cevap birkaç satırdan öteye geçmiyor onlarda sürekli konuyu değiştirme amaçlı cevaplar.

Arkadaşlar harddisklere kaydedilen veri silinsede yakılsada parçalansada kurtarılabilme potansiyeli taşıyor. (Balyoz davasında ertesi gün mahkemeye teslim edilmesi gereken harddiske bütün gece hard reset atıp film yazmalarına rağmen kurtarılan verileri duymadınız sanırım.) SSD bozulunca asla verileri kurtaramazsınız son kullanıcı olarak.

Arkadaşlar harddisklere kaydedilen veri silinsede yakılsada parçalansada kurtarılabilme potansiyeli taşıyor. (Balyoz davasında ertesi gün mahkemeye teslim edilmesi gereken harddiske bütün gece hard reset atıp film yazmalarına rağmen kurtarılan verileri duymadınız sanırım.) SSD bozulunca asla verileri kurtaramazsınız son kullanıcı olarak.
E o zaman sizin cevabınız HDD değil mi?

Geri
Yukarı