SSD mi yoksa RAM mi daha çok hızlandırır?

Ravex_

Hectopat
Dün akşam babam niye bu laptop yavaş vs açılıyor dedi. Ben de nedenlerini anlattım ve kendisi biraz araştırma yapmış. RAM alalım diyor. Daha iyi olur diyor. Ben ise SSD almanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. 240GB veya 480GB.
240GB işimi görür gibi geliyor bana.

Amacım: SSD'ye Windows'u kurmak ve PC'yi hızlandırmak ve 1 oyunumu oraya kurmak, HDD'yi ise depolama olarak kullanmak istiyorum.

Sistem bilgisi: 8 GB RAM, i5 7200U, 940MX 2 GB, Windows 10, 1TB HDD

Son düzenleyen: Moderatör:
Dün akşam babam niye bu laptop yavaş vs açılıyor dedi. Ben de nedenlerini anlattım ve kendisi biraz araştırma yapmış. RAM alalım diyor. Daha iyi olur diyor. Ben ise SSD almanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. 240GB veya 480GB.

Amacım: SSD'ye Windows'u kurmak ve PC'yi hızlandırmak ve 1 oyunumu oraya kurmak, HDD'yi ise depolama olarak kullanmak istiyorum.

Sistem bilgisi: 8 GB RAM, i5 7200U, 940MX 2 GB, Windows 10, 1TB HDD.

Sistemin günlük kullanım için gayet yeterli. Dediğin gibi tek ihtiyacın bir SSD. SSD taktığında aradaki farkı hissedersin.

SSD Windows açılış hızına ve oyunların açılış hızını etki eder oyun performansına FPS açısından pek bir faydası olmaz RAM'de bunların tam tersi oyun performansına FPS olarak takviye yaparken Windows açılışı oyunların açılış hızlarında pek bir etkisi olmuyor.

Sistem bilgisi: 8 GB RAM, i5 7200U, 940MX 2 GB, Windows 10, 1TB HDD
Sorunu bulup çözümüde kendin en doğru şekilde bulmuşsun.

SSD. Laptopun DVD yeri var ise onu SATA girişine çeviren adaptörler var onlardan alican HDD'yi ona takican.
Buraya kadarını biliyorum ama aklıma birşey takıldı, HDD deki windowsu silmem gerekir mi? Silmem gerekirse içindeki video fotoğraflar vs gitmeden nasıl yapabilirim? HDD içindekileri, SSD ye kopyalama yapabiliyoruz diye hatırlıyorum ama onun için ekstradan aparat gerekiyor diye hatırlıyorum.

Bunlarla hiç uğraşmadan biostan SSD ile başlamasını ayarlarım ve Windows kurup kullanabilirim HDD öylece kalıp depolama olarak kullanabilirim?

Geri
Yukarı