SSD Nasıl Kullanılmalı?

Butschi

Kilopat
Makaleler
9
Daha fazla  
Windows'u SSD'ye kurdum. Ama bir sorum olacaktı, SSD'de fazla alan olmadığı için bazı program ve oyunları içine kurmayı düşünüyorum.

Örneğin, şu an SSD'ye sadece GTA 5'i kuracağım. Steam ise de hard disk'in bulunduğu kısımda yani Yerel Disk D'de bulunuyor.

Soruma gelecek olursak, yüklenme süresi en uzun oyunları kurmayı mı tercih etmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Haritaların ya da arayüzlerin hızlı yüklenmesi sonucunda sana avantaj getirecek oyunları SSD'ye kur. Mesela LoL'de harita önce yüklense ne yüklenmese ne? Fakat PUBG'de erken yüklenmesi önemli ya da Battlefield tarzı oyunlarda erkenden yüklenen haritalar sayesinde uçak, tank gibi araçları herkesten önce kapabilme şansın artıyor.

Haritaların ya da arayüzlerin hızlı yüklenmesi sonucunda sana avantaj getirecek oyunları SSD'ye kur. Mesela LoL'de harita önce yüklense ne yüklenmese ne? Fakat PUBG'de erken yüklenmesi önemli ya da Battlefield tarzı oyunlarda erkenden yüklenen haritalar sayesinde uçak, tank gibi araçları herkesten önce kapabilme şansın artıyor.
War Thunderı Steamdanmı yüklemek mantıklı yoksa kendi sitesindenmi ? Bir fark varmı ?

Peki Steam'ın ve oyun kütüphane'nin aynı yerde bulunmaması sorun çıkartabilir mi, yavaşlama açısından?

Peki Steam'in hard diskte bulunması bir sıkıntı çıkarır mı? Örnekte de dediğim gibi, Steam'in oyun kütüphanesi SSD'nin içinde. Ama Steam'in kendisi aynı şekilde hard diskin içine kurulu.
Steam HDD'nin içindeyse, sadece Steam çalışırken ve Steam ile ilgili işlemler yapıldığında HDD devreye girer ve HDD'nin performansına göre çalışır. Eğer SSD'ye kurmak istediğin oyun için, ilgili SSD klasöründe Steam kütüphane dosyası açarsan problem olmaz ve oyun SSD üzerinden performans gösterir fakat Shift+Tab yaptığında gelecek olan Steam arayüzü ise HDD üzerinden işler.

Benim sana tavsiyem Steam'i de SSD'ye kur. Harddiske kurmak istediğin oyunlar için, HDD'de Steam kütüphanesi klasörü açarsın.
Kısa yol ekleyerek de oluyor (Steam dışı oyun ekleme özelliği).
Benim kastettiğim şey, profilinde bizzat o oyuna ait verilerin olması. Oyun saati, ekran görüntüleri vb.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı