SSD ve HDD birlikte nasıl kullanılmalı?

SSD alınca HDD'ye format at ve Windows'u SSD'ye kur. Ben eski bilgisayarımda 240GB SSD ve 1TB HDD vardı. Windows ve sık kullandığım uygulamalar, oyunlar SSD idi. Yüksek gblı oyunlar ve yedeklerim HDD dururdu. HDD'ye oyun kurarsan içinde Windows olmadığı için eskisine göre biraz daha iyi çalışır fakat aşırı bir şey bekleme.

İşte sorun orada başlamıyor mu? HDD'deki sistemi sildiğimde çökmez mi?

SSD'yi taktıktan sonra atacaksınız formatı, böylece sistemi sildikten sonra SSD'ye yükleme ihtimaliniz olacak.

SSD geldikten sonra takıp format atın. İşletim sistemini HDD'den kaldırıp SSD'ye kurarsınız.

Herhangi bir uyumsuzluk vs. çökme olmaz değil mi? Çünkü SSD'yi taktığımda ikisinde de işletim sistemi kurulu olmayacak mı?

SSD'yi taktıktan sonra atacaksınız formatı, böylece sistemi sildikten sonra SSD'ye yükleme ihtimaliniz olacak.

Tamamdır dostum, çok teşekkür ederim yardımların için.

Yakın zamanda kısa da olsa bir araştırma yaptım, ama tam olarak bilgi alamadım. SSD ve HDD kullanılabilir değil mi? Sistemi SSD'ye kurduktan sonra oyunları HDD'ye kursak hızlı açılır mı? Ya da Google, Spotify, Discord gibi uygulamalar daha hızlı açılması için SSD'ye mi kurmamız gerek? Şu anki bilgisayarımda HDD var. SSD aldıktan sonra SSD'ye işletim sistemi kurmam gerekecek, haliyle HDD'de de işletim sistemi olacak. Nasıl kullanacağım onu yardımcı olur musunuz?

Günümüzde artık daha komplike olan Windows sistemleri SSD ile daha hızlı ve uyumlu çalışıyor. Tüm uygulamaları ve oyunları SSD ile çalıştırmanız gerekiyor. Aksi takdirde verimli olmaz ve yorulmuş HDD'ye kurulanlar çok hantal çalışır. Hızı ve zamanı önemseyen birisi iseniz SSD öneriyorum. Ayrıca SSD depolama için değil çalıştırmak için daha uygundur. Eğer SSD'de depolama yaparsanız SSD performans kaybeder. HDD'yi depolama için kullanmanız daha uygun olur.

Herhangi bir uyumsuzluk vs. çökme olmaz değil mi? Çünkü SSD'yi taktığımda ikisinde de işletim sistemi kurulu olmayacak mı?

Tamamdır dostum, çok teşekkür ederim yardımların için.

Sistem başlangıçta hangi sistemi yüklemek istediğinizi soruyordu. İlk boot edilen cihazın içindeki sistemi de açabilir.

Günümüzde artık daha komplike olan Windows sistemleri SSD ile daha hızlı ve uyumlu çalışıyor. Tüm uygulamaları ve oyunları SSD ile çalıştırmanız gerekiyor. Aksi takdirde verimli olmaz ve yorulmuş HDD'ye kurulanlar çok hantal çalışır. Hızı ve zamanı önemseyen birisi iseniz SSD öneriyorum. Ayrıca SSD depolama için değil çalıştırmak için daha uygundur. Eğer SSD'de depolama yaparsanız SSD performans kaybeder. HDD'yi depolama için kullanmanız daha uygun olur.

Depolamadan kastın, resim, dosyalar vs. mi?

Dostlar HDD'yi çıkarıp sadece SSD'yi takıp sistemi kurduktan sonra HDD'yi takıp sistemi silip kapatıp SSD'yi mi takmalıyım, yoksa SSD ve HDD aynı anda takınca da çalışacak mı? Herhangi bir çakışma olmaz mı?

Doğru yöntem değil. Mevcut verileri korumak için disk klonlama daha iyi bir seçenek.

Rica etsem disk klonlamayı kısaca özetleyebilir ya da anlatabilir misin?

Hayır, SSD takınca windows kurulum ekranında HDD'yi biçimlendirip SSD'ye Windows yükleyeceksin. Bu kadar.

Dostlar HDD'yi çıkarıp sadece SSD'yi takıp sistemi kurduktan sonra HDD'yi takıp sistemi silip kapatıp SSD'yi mi takmalıyım, yoksa SSD ve HDD aynı anda takınca da çalışacak mı? Herhangi bir çakışma olmaz mı?

Rica etsem disk klonlamayı kısaca özetleyebilir ya da anlatabilir misin?

Geri
Yukarı