SSD nasıl takılır?

Laptop HP SSD ile uyumlu bir arkadaşım söyledi.

İki tane yer varsa iki tane depolama alanın olur falan demisti biri eğer bir taneyse bunu taksam bilgisayardaki her şey gider mi?

Anlaşılan iki adet SATA yuvası mevcut sizde. O halde SSD takip bilgisayar üzerinden birim oluşturabilirsiniz. Taktıktan sonra veri gider diye bir şey yok. Ancak İşletim sistemini SSD kurulması gerektiği için mutlaka SSD ya klonlama işlemi yapacaksanız ya da komple bir adet ISO dosyası yazıp flash belleğe ardından SSD işletim sistemi yükleyebilirsiniz. İsterseniz HDD hiç ellemeyin dosyalarınızın gitmemesi için. Ancak onda halihazırda işletim sistemi olduğu için başlanıçta seçim gibi problemler yaratabiliyor. En iyisi önemli dosyalarınızı alıp biçimlendirmek olacaktır. Ardından HDD sadece depolama olarak kullanabilirsiniz.

Arkadaşın dediği gibi hangi tür SSD onu belirlemen lazım önce. M.2 SSD mi yoksa SATA SSD mi? Yoksa uyum sağlamaz. SATA SSD'ler büyük oluyor. M.2 SSD'ler ise çok daha küçük ve hızlı oluyor.

SATA SSD hocam şimdi benim tek soketim varsa HDD'yi çıkartıp SSD'yi taksam içindeki oyunlar falan gider mi?

Geri
Yukarı