SSD nedir?

Makaleler
45
PC için takılacak ve 1 TB olacak. Bütçeyi yok sayıyorum. Sebebi ise birkaç değişik bir şey gördüm.

SSD; SATA SSD, M.2 SSD ve NVMe SSD gibi SSD çeşitleri var.

Bunlar ne anlama geliyor? Sadece hız konusunda iyi olduğunu biliyorum.

Ama hızlı olması tüm işleri kolaylaştırıyor mesela bende NVMe SSD takılı Windows güncellemeri ben su içene kadar bitiyor.
Oyunlar 30 sn içinde açılıyor.

NVMe M2 portunuz var ve boş ise NVMe M2 tavsiye ederim. SATA slotunuz var ve boş ise SANDİSK ULTRA 3D SATA 1 TB SSD tavsiye ederim. 1300-1400 TL'ye bulabilirseniz almalısınız. Aynı işlevi görmekle birlikte daha iyisi olarak 870 EVO 1 TB öneririm.

NVMe olarak 970 Evo Plus, SN750 olabilir. PCI-e.4.0 desteği bulunuyorsa cihazın SN 850, 980 Pro, CS 3040...

PC için takılacak ve 1 TB olacak. Bütçeyi yok sayıyorum. Sebebi ise birkaç değişik bir şey gördüm.

M.2 NVMe SSD'dir tam adı. Ve okuma yazma hızı en yüksek olanını tercih edin bütçenizde.

SATA, NVMe, M.2 gibi sürümler çeşit anlamına geliyor.

Mesela SATA SSD'ler genelde 500Mb/s ile yazar ve aynı şekilde 500Mb/s ile okur. Bu SATA SSD'ler HDD'ler gibi SATA kablosuyla bağlanır. Neredeyse her SSD SATA3 destekler. Tabii SATA2 portuna da takılabilirler. Sadece SATA2 hızında çalışacaktır.

NVMe M.2 ise PCI girişini kullanır. PCI girişinin de kendine has özellikleri vardır. 2280 formunda M.2 SSD'ler 22mm uzunluğunda 80mm genişliğindedir. Ve M.2'lerin de hız çeşitleri vardır. PCI 3.0 alırsanız PCI 4.0'a göre daha az hız alırsınız. (tabii anakartınız PCI 4.0 destekliyorsa.)

Anakartınızı yazın. Hangi SSD türlerini desteklediğini söyleyelim.

M.2 NVMe SSD'dir tam adı. Ve okuma yazma hızı en yüksek olanını tercih edin bütçenizde.

Etkenler sadece hızlar değil, SSD seçerken birçok şeye dikkat edilmeli.
Mesela Crucial P5 çok iyi bir SSD ancak ısındığı için güzel hava akışlı olmayan kasaya ve M.2 Shield bulunmayan anakarta önerilmez.

Kontrolcüsü kötü olmamalı, kronik sorunu var mı diye bakılmalı.
Birçok şey daha var.

Yeni konular

Geri
Yukarı