SSD Nedir?

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
SSD, Solid State Drive olarak adlandırılan, bilgisayarlar için geliştirilmiş yeni nesil, süper hızlı bir veri depolama birimidir. Bilgisayarlarda halihazırda kullanılan HDD, yani Hard Disk Drive isimli sabit diskler, 60 yıllık bir teknolojidir. Bu teknolojinin dakikada binlerce devir hızda dönen plakaları, yavaş hareket eden okuma/yazma kafasına bağlı işleyişi, arızaya meyilli manyetik yapısı ve güvenilemez motor teknolojisi sabit diskleri artık emekliye ayırmaya başladık.

SSD'lerin en büyük avantajı okuma yazma hızından ziyade erişim süresidir. HDD'ler, hareketli parçalardan dolayı genelde 10 milisaniye gibi bir sürede veriye erişebilir. SSD'lerde herhangi bir mekanik parça olmadığından dolayı bu işlem 0.1ms sürmektedir. SSD'ler bu hızlı erişim sayesinde hemen bir sonraki işleme geçebilir. Bu sayede sabit disklere göre aynı anda işlem yapabilme yetenekleri (IOPS) de çok fazladır.

SSD'ler ilk başlarda sabit diskler için tasarlanan SATA arabirimini kullansa da daha sonra PCI Express arabirimi ve bu arabirim üzerinden daha etkin bir iletişim için NVMe standardını kullanmaya başladılar.

Güncelleme: Burada artık daha kapsamlı bir makalemiz mevcut:

Son düzenleme:
Peki bir sisteme HDD değil de SSD alsak, alınacak sistem daha mı iyi olur yoksa daha mı kötü olur? SSD sonradan eklenebiliyor diye bir şey duymuştum. Bu olay HDD içinde geçerli mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek boyutlu bir SSD alınırsa, diğer ikiliden daha iyi olur. Çünkü ikili olarak alınırsa, birine işletim sistemi, birine de programlar/oyunlar kurulacağından sadece SSD'nin, yani işletim sisteminin performansı artar, program ve oyunların performansı artmaz. Bu nedenle sadece SSD kullanmak, bütün yazılımların ve işletim sisteminin performansının artmasına neden olur.

Peki bir sisteme HDD değilde SSD alsak, alınacak sistem daha mı iyi olur yoksa daha mı kötü olur? SSD sonradan eklenebiliyor diye bir şey duymuştum. Bu olay HDD içinde geçerli mi?

HDD ve SSD ikiside sonradan eklenebilen parçalar. Fakat bilgisayarın açılabilmesi için ikisinden biri gerekmektedir. SSD bütçeniz varsa almanız gereken bir şeydir. HDD 1TB kadarı 250 TL iken SSD'nin 1TB kadarı bin lirayı aşmaktadır.

SSD fiyatları yine yükselişte. İlerde SSD yerine başka hızlı bir disk çıkar bu sefer o disk fiyatı artar bunlar düşer ve değersiz kalacak. Tabii dolarında etkisi var inşallah referandumdan sonra düşerse iyi bir SSD almayı düşünüyorum.

SSD fiyatları yine yükselişte. İlerde SSD yerine başka hızlı bir disk çıkar bu sefer o disk fiyatı artar bunlar düşer ve değersiz kalacak. Tabii dolarında etkisi var inşallah referandumdan sonra düşerse iyi bir SSD almayı düşünüyorum.
Evet fiyat konusunda haklısınız. Fakat ileride nasıl olsa iPhone 12 çıkar, iPhone 7 Plus'ın fiyatıda düşer diye bekleyecek değiliz di mi?

Şimdinin teknolojisini yaşamadıktan sonra bana kalırsa hiç yaşamamak daha iyi.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı