SSD NVMe'yi adaptörle kullanma

Snowm

Hectopat
Herkese merhaba. MSI B150 GAMING M3 anakartım var. En güncel BIOS versiyonu yüklü. 120GB'lık SATA M.2 SSD ile kullanıyorum. Değiştirmeye karar verdim 2 sebepten dolayı:

1- 120 GB olduğu için zamanla yetmemeye başladı ve aslında okuma-yazma hızları beni pek tatmin etmiyor.
2- Asıl mevzu ise sistem haliyle SSD'ye kurulu fakat son 6 aydır sanki HDD gibi ağır çalışmalar, geç açılmalar, geç kapanmalar vs. gibi sorunlar yaşıyorum. PC güç düğmesine basıyorum, önceden Max 10-15 sn de açılan bilgisayar 45-60 sn bandında açılmaya başladı. Kapanırken de hakeza aynı.

Tabii bunun öncesinde sorunun anakarttan, işletim sisteminden veya farklı bir donanımdan kaynaklanmadığına araştırarak emin oldum. Tek seçenek sistemin yüklü olduğu SSD kaldı. Bunlardan dolayı değiştirmeye karar verdim ve dün Samsung 970 Evo Plus MZ-V7S500BW 500GB (3500mb/s-3200mb/s) aldım. Anakartım NVMe SSD desteklemediği için yanında bir " M.2 to NVMe" adaptörde sipariş ettim. NVMe SSD'ye yeni işletim sistemi kurup Online oyunları yüklemek, mevcut kullanmış olduğum SSD'yi de biçimlendirip Online olmayan Single Player oyunları yüklemek istiyorum. Microsoft'un kendi sitesinden format için Win10 Pro versiyonunu indirdim ve flash belleğe yaktım. Şimdi benim sorularım şunlar:

A) NVMe SSD'yi adaptörüyle birlikte boş olan PCI-e 3.0 (X4) portuna taktığımda direkt olarak çalışacak mı Windows otomatik tanıyacak mı yoksa öncesinde veya sonrasında yapmam gereken, dikkat etmem gereken herhangi bir kurulum ya da konu var mıdır? - (Adaptörde X4 destekliyor)

B) X16 çalışan ekran kartımın performansı, X4 çalışacak olan NVMe'yi takınca X10'a düşer mi? - Düşerse çok FPS kaybı yaşar mıyım? (ASUS ROG STRIX GTX 1660 Ti 6 GB)

C) Format atmadan önce sistem 120 GB'lık SATA M.2'ye kurulu olduğu için onun bağlantılarını çıkarmalı mıyım?

D) NVMe SSD'ye sistemi kurduktan sonra eski olan SATA M.2'nin bağlantılarını yaparsam 2'sinde de işletim sistemi yüklü olduğu için çakışma olur mu, çökme yaşar mıyım? Çünkü yukarıda dediğim gibi SATA M.2'yi biçimlendirip işletim sistemi olmayacak, boş bir şekilde sadece Single Player oyunları yüklemek için kullanmak istiyorum.

Elimden geldiğince anlaşılır anlatmaya çalıştım ama inşallah olmuştur, yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
bazı arkadaşlar yazmış m2 sata giriine nvme takarsan ancak o hızı alırsın diye evvette öyle bir aparat yok takılmaz bir bendeki pc gibi nvme girişi yapar üretici ama pc yazılım desteği atılana kadar nvme çalışmaz o zaman denersin

Geri
Yukarı