SSD önerisi

Almamanız gereken SSD'ler listesi:
  • James Eşek,
  • Adata SU630/SU650,
  • Toshiba OCZ TR200,
  • SanDisk SSD Plus,
  • Intel 660P,
  • WD'nin de SSD'leri çok önerilmiyor.
Adata'da yavaş yazma kronik sorunu var. Almanızı önermem. Ayrıca kimisi ısınma sorunuyla karşılaştığını da söylüyor.

Tavsiyem, Crucial BX500 SSD olacaktır. Bütçenizi söylerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.
Kafadan sallamışsın. Intelin SSD leri her zaman kaliteli ve güvenilirdir. Hele 660P gibi yeni nesil m2 SSD ler oldukça performanslı ve kalitelidir. Bizzat 600P 512GB olan modeli 2 yıldır kullanıyorum.

@YapmaARtıkda Linkini attığın SSD yi alıp Sata3 kablosu ile bilgisayarına takabilirsin 👍

Kafadan sallamışsın. Intel'in SSD'leri her zaman kaliteli ve güvenilirdir. Hele 660P gibi yeni nesil M.2 SSD'ler oldukça performanslı ve kalitelidir. Bizzat 600P 512GB olan modeli 2 yıldır kullanıyorum.
Kafadan sallamadım, olan bir şeyi söyledim.

Okuma yazma değerleri rakiplerine göre düşük, TBW değeri düşük, ısı sensörü bile yok.

Sizin sorun yaşamamanız başkalarının da yaşamayacağı anlamına gelmiyor.

Samsung, Intel'in en büyük rakiplerinden bir tanesi.

Şu sizin sorun yaşamayacağınız başkasının da yaşamayacağı anlamına gelmiyor cümlesini sakız ettiniz. Rakiplerine göre düşük orası öyle fakat fiyatı da 2 kat düşük. Hatta aynı fiyata normal Sata SSD almak varken Nvme olan bu 660P SSD alınması gerekiyor fiyatları bir inceleyin. Bütçe dahilinde 660P SSD çok mantıklı bir tercihtir okuma yazması da normal SSD lerden zaten hayli fazla. Sorun yaşayan 1 kişiye de şahit olmadım saydığın sebepten ötürü almamalısın diyemezsin millete.

Şu sizin sorun yaşamayacağınız başkasının da yaşamayacağı anlamına gelmiyor cümlesini sakız ettiniz. Rakiplerine göre düşük orası öyle fakat fiyatı da 2 kat düşük. Hatta aynı fiyata normal SATA SSD almak varken NVMe olan bu 660P SSD alınması gerekiyor fiyatları bir inceleyin. Bütçe dahilinde 660P SSD çok mantıklı bir tercihtir okuma yazması da normal SSD'lerden zaten hayli fazla. Sorun yaşayan 1 kişiye de şahit olmadım saydığın sebepten ötürü almamalısın diyemezsin millete.

NVMe SSD ile SATA SSD'yi nasıl karşılaştırabiliyorsunuz? İkisinin bir kere arabirimi farklı. Hitap ettiği kitle farklı. NVMe SSD'ler daha çok render gibi işlerle uğraşan kullanıcılara hitap ederken SATA SSD'ler günlük kullanıcılara hitap ediyor.

İllaki NVMe SSD almam gerekiyorsa Intel almak yerine bütçeme az daha ilave edip Corsair MP510 alırım, daha iyi. Intel'den kat kat daha iyi olduğu kesin.

Ayrıca okuma yazma değerleri her şey değildir. TBW denen bir yazma garantisi de vardır. Ayrıca SSD'lerin belirli bir çalışma sıcaklıkları vardır.

Ekleme: Eğer siz NVMe SSD ile SATA SSD'yi karşılaştırabiliyorsanız RAPID modda 860 EVO; 5 GB/s okuma, 3 GB/s yazma hızına ulaşabiliyor.

Son düzenleme:
Ohoo bir de açıklama yapmışsın SDD ler hakkında 🙂 ama olsun bilmeyenler okur öğrenir.

Yanlış anladığın kısmı düzelteyim. Sende B450 anakart var diyelim m2 destekli. Gidip de 480GB Sata SSD alacağına aynı fiyata veya 50-100TL daha ekleyip Intel 660P SSD alırsın. En azından Nvme.

Benim anlatmak istediğim kısım SSD yi yukarıda anlattığın sebeplerden ötürü millete alma diyemezsin.

Alperen BEY anladım.
Bu ssd boyut genişlik kısmında sorum.
1.8-2.5 ve 3 küsur boyutlarında olduğunu fark ettim.
2.5 boyutunda amazondan uygun bir ssd buldum.
Bu laptopa göre büyük mü olur. Boyut bakımından?
Laptop'ların hdd boyutu standart olarak 2.5 dur,3.5 inç genellikle masaüstü bilgisayarlar içindir.
2.5 inç standart bir ssd işinizi görecektir en sorunsuz sata ssd ise samsung 860 evo dur.

@Silinen üye hocam keşke öyle olsa ama siz de şunu anlamıyorsunuz yahut yanlış anlıyorsunuz.

O fiyata çok kaliteli SSD'ler alınabilecekken sırf NVMe diye istediğim özelliklerden niye kısayım?

Ben bir kere uzun ömürlü olmasını istiyorum. SSD'yi her daim takip edebilmek istiyorum. NVMe arıyorsam az daha ilave edip Corsair MP510 alırım daha iyi. Yazma garantisi 660P'ye göre 8 kat daha uzun. Okuma yazma hızları da yüksek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı