SSD önerisi

Rifat Sezer

Hectopat
Arkadaşlar sistem topluyorum ve 2 şekilde sistemi tamamlayacağım. Benim kendi kasam eski olduğu için SATA SSD'yi sabitleyecek yerim yok o yüzden SATA SSD+kasa yapacağım ya da direkt M.2 SSD alıp aynı kasayı kullanacağım. Anakartım ASUS TUF B450 PRO GAMING. Sizce SATA+kasa mı yoksa direk M.2 mi almalıyım, siz ne önerirsiniz? M.2 SSD için okuma ve yazma hızları iyi olursa sevinirim. M.2 için maksimum 500-600 TL'ye çıkabilirim. Eklemeyi unuttum zaten hali hazırda 1 TB HDD var o yüzden Max 240 GB alacağım.

Son düzenleme:
Arkadaşlar sistem topluyorum ve 2 şekilde sistemi tamamlayacağım. Benim kendi kasam eski olduğu için SATA SSD'yi sabitleyecek yerim yok o yüzden SATA SSD+kasa yapacağım ya da direkt M.2 SSD alıp aynı kasayı kullanacağım. Anakartım ASUS TUF B450 PRO GAMING. Sizce SATA+kasa mı yoksa direk M.2 mi almalıyım, siz ne önerirsiniz? M.2 SSD için okuma ve yazma hızları iyi olursa sevinirim. M.2 için maksimum 500-600 TL'ye çıkabilirim. Eklemeyi unuttum zaten ahli hazırda 1 TB HDD var o yüzden Max 240 GB alacağım.
Akakce.com dan Samsung evo plus 250 gb alabilirsin.

Arkadaşlar sistem topluyorum ve 2 şekilde sistemi tamamlayacağım. Benim kendi kasam eski olduğu için SATA SSD'yi sabitleyecek yerim yok o yüzden SATA SSD+kasa yapacağım ya da direkt M.2 SSD alıp aynı kasayı kullanacağım. Anakartım ASUS TUF B450 PRO GAMING. Sizce SATA+kasa mı yoksa direk M.2 mi almalıyım, siz ne önerirsiniz? M.2 SSD için okuma ve yazma hızları iyi olursa sevinirim. M.2 için maksimum 500-600 TL'ye çıkabilirim. Eklemeyi unuttum zaten hali hazırda 1 TB HDD var o yüzden Max 240 GB alacağım.
Sata SSD alıp, çift taraflı bant ile kasanıza yerleştirebilirsiniz. Bir sıkıntı yaratmaz ama M.2 SSD'ler daha hızlı.
M.2 SSD <---

NVMe almanız hız farkından daha iyi olacaktır. Kimileri oyunlar için SATA SSD'lerin yeteri hızda olduğunu savunuyor. Burada sizin ihtiyacınız ne ona göre seçim yapmalısınız.

NVMe almanız hız farkından daha iyi olacaktır. Kimileri oyunlar için SATA SSD'lerin yeteri hızda olduğunu savunuyor. Burada sizin ihtiyacınız ne ona göre seçim yapmalısınız.
SSD işlerinden hiç anlamadığım için tam olarak hangisi işime yarar bilmiyorum ama şöyle söyleyeyim standart bir oyuncuyum. CS Fifa FM Assasin's Creed tarzı oyunlar oynuyorum ve hdd olduğu için aşırı yavaş bu yüzden ssd almak istiyorum ama dediğim gibi söylenilen hızları fazla anladığım söylenemez. Tabi çok pahalıya da kaçmak istemiyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows, oyun ve klasik program açılışları için NVMe disklerin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Render veya yoğun hesaplama gerektiren uygulamalarda öne çıkıyor. Klasik bir oyun oynayan ev kullanıcısı için gerekli değil bence.

Yerinizde olsaydım en az 500 GB alırdım. HDD bana göre sadece depolama için kullanılmalı. Okuma/yazma hızları oldukça düşük. Windows'u HDD üzerinde kullanmaya çalışmak, HDD üzerinde oynamaya çalışmak tamamen eziyet.

Çok yüksek boyutta video, resim veya benzeri dosyalarınız yoksa HDD kullanmanıza gerek dahi yok. 240 GB SSD + 1 TB HDD yerine 1 TB SSD alıp tek bir sürücü kullanmak her zaman daha mantıklı.

NVMe mi yoksa SATA mı konusuna gelecek olursak kasaya fazladan masraf yapmamanız adına NVMe alabilirsiniz. Ancak SATA alıp bant yardımıyla kasaya sabitlemeniz de mümkün. SATA da işinizi görür.

Yeni konular

Geri
Yukarı