Çözüldü SSD sağlığı %97'ye düştü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EdoMeister

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar şu an elimde bulunan BX500 480GB Crucial marka SSD'nin sağlığı %97'ye düştü alttaki resime göre sizce normal midir?

Not: Bilgisayarıma 2 gün önce format atıp temiz Win10 kurdum sizce bunun bir etkisi var mıdır?

Dosya Ekleri

• Untitled.png
    Untitled.png
    428,9 KB · Görüntüleme: 955
Çözüm
SSD'nin sağlığının düşmesi gayet normal bir şey. Programda 41 gün kullanıldığı yazıyor, ayrıca 7.2 TB veri yazmışsın, gayet normal. Sorun ne gözdem kaçırdığım bir şey mi var?
En çok Toshiba TR200'de bu sorun yaşanıyordu fakat anlaşılan bazı Crucial BX500 kullanıcıları da bu sorunu yaşamış. İade edebiliyorsanız iade edin, edemiyorsanız garantiye gönderin.

Alakası yok. BX500 de kronik sorunlu benim gözümde. İade edin. Alınmayacak SSD marka/modelleri: Adata SU serisi, Crucial BX serisi, Toshiba TR serisi. Adata'nın M.2 SX6000 ile başlayan serilerinde de problem yaşayan var bu arada.
En alınabilir modeller ise şunlar:
1. Samsung 860 QVO/Evo/Pro
2. Samsung 970 Evo [Plus]/Pro
3. Kingston A400/UV500/KC600/A2000/KC2000/HyperX Fury
4. Crucial MX500
5. Corsair MP510/MP600
6. SanDisk Ultra 3D
7. WD Blue 3D NAND/SN500/SN550/Black SN750
8. XPG SX8200/Gammix S11 [Pro]/S50
9. Gigabyte'ın alt model harici tüm modelleri
Bunlar sizi üzmez. Eğer bütçeniz varsa direk Samsung alın. Fakat bütçeniz kısıtlıysa veya kampanya yakaladıysanız diğer yazdıklarımı da alabilirsiniz.

En alınabilir modeller ise şunlar:
1. Samsung 860 Evo/Pro.
2. Samsung 970 Evo [Plus]/Pro.
3. Kingston A400/UV500/KC600/A2000/KC2000/HyperX Fury.
4. Crucial MX500.
5. Corsair MP510/MP600.
6. SanDisk Ultra 3D.
7. WD Blue 3D NAND/SN500/SN550/Black sn750.
8. XPG SX8200/Gammix S11 [Pro]/s50.
9. Gigabyte'ın alt model harici tüm modelleri.
Bunlar sizi üzmez. Eğer bütçeniz varsa direkt Samsung alın. Fakat bütçeniz kısıtlıysa veya kampanya yakaladıysanız diğer yazdıklarımı da alabilirsiniz.

Bu sorunun temel nedeni uygun fiyatlı kontrolcü kullanımı, kontrolcü için yetersiz bellek veya hiç bellek kullanmamak olduğunu düşünüyorum.

İmkanınız varsa iade edin, Samsung SSD alın. Belki aynı paraya kapasite düşük olacak ama bunun gibi sorunlar ile uğraşmayacaksınız.

Not: Toshiba TR200 kullanıcıyım.

Alakası yok. BX500'de kronik sorunlu benim gözümde. İade edin. Alınmayacak SSD marka/modelleri: Adata SU serisi, Crucial BX serisi, Toshiba TR serisi. Adata'nın M.2 SX6000 ile başlayan serilerinde de problem yaşayan var bu arada. Şimdi gelip de "ben bu modellerden kullanıyorum ama hiç sorun yaşamadım" diyecek olanlara cevap da vermiş olayım. Sizin sorun yaşamamış olmanız bu modelleri güvenilir kılmıyor. Nitekim sorunla karşılaşan 2-3 kişiyle sınırlı değil.

En çok Toshiba TR200'de bu sorun yaşanıyordu fakat anlaşılan bazı Crucial BX500 kullanıcıları da bu sorunu yaşamış. İade edebiliyorsanız iade edin, edemiyorsanız garantiye gönderin.

Hepinize verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum yani bu değerler normal değil diyorsunuz ancak benim şu anda buna ayırabileceğim bütçem yok maalesef ama daha garantisi devam ediyor eğer bu ekranı onlara gösterip durumu anlatsam değişim yaparlar mı?

Şahsen ben Samsung dışında SSD'lere pek sıcak bakmıyorum ömür olarak. 5 senedir 850Evo 120GB kullanıyorum 0 sorun, 860Evo aldım 500GB ileride bir de HDD'yi tamamen iptal edip 1TB ya da 2TB 860qvo almayı düşünüyorum. Sadece ömür de değiş ucuz SSD'ler ya da uygun SSD'lerin IOPS değerleri ve okuma yazma performansları genelde düşüyor zaman ve kullanımla orantılı olarak 120GB olmasına rağmen 5 senedir aktif kullandığım diskim hala ilk aldığım zamanla aynı değerleri. Ve hala %100 sağlık gösteriyor.

Samsung SSD'lerin iyi olduğunu biliyorum fakat maliyet buna bağlı olarak artıyor bu nedenle bu SSD ile en az yaza kadar idare etmem lazım.
Bir başka sorum ise eğer ben SSD'yi değiştirip tekrardan aynı sorun ile karşılaşırsam tekrar değişim yaparlar mı garanti bitene kadar bunun belli bir sınırı var mıdır?

Şahsen ben Samsung dışında SSD' lere pek sıcak bakmıyorum ömür olarak. 5 senedir 850EVO 120GB kullanıyorum 0 sorun, 860EVO aldım 500GB ileride birde HDD' yi tamamen iptal edip 1TB yada 2TB 860QVO almayı düşünüyorum. Sadece ömür de değil ucuz SSD' ler yada uygun SSD' lerin IOPS değerleri ve okuma yazma performansları genelde düşüyor zaman ve kullanımla orantılı olarak 120GB olmasına rağmen 5 senedir aktif kullandığım diskim hala ilk aldığım zamanla aynı değerleri. Ve hala %100 sağlık gösteriyor.
Valla bende 840 EVO 120 GB var, neredeyse 7 yıllık bir SSD. 43 TB'lık ömrün 16 TB'ı kullanıldı, AIDA64'te sağlık %89 görünüyordu. SSD de hala çok hızlı, neredeyse hiç performans düşüşü yok. CrystalDiskInfo ise %100 sağlık gösteriyor. Forumda bazı insanlar 1 yılda Toshiba SSD'lerin %67'ye düştüğünden bahsediyor. Cidden Samsung dışında hiçbir markaya güvenilmez.

Alakası yok. BX500 de kronik sorunlu benim gözümde. İade edin. Alınmayacak SSD marka/modelleri: Adata SU serisi, Crucial BX serisi, Toshiba TR serisi. Adata'nın M.2 SX6000 ile başlayan serilerinde de problem yaşayan var bu arada. Şimdi gelip de "ben bu modellerden kullanıyorum ama hiç sorun yaşamadım" diyecek olanlara cevap da vermiş olayım. Sizin sorun yaşamamış olmanız bu modelleri güvenilir kılmıyor. Nitekim sorunla karşılaşan 2-3 kişiyle sınırlı değil.
SU650 ile başlayan sorunlu yolculuğum SU650'nin iadesi ardından SX6000 ile devam etti, SX600'de anakart SSD'yi ara ara görmüyor, SSD'de hız düşmesi ve mavi ekran sorunu yaşıyorum. 860 EVO'ya da sahibim SX6000'nin yanı sıra. 10 numara SSD. Yazılımı şahane, kendisini şahane. SSD'de Samsung'dan şaşmamak lazım.

SU650 ile başlayan sorunlu yolculuğum SU650'nin iadesi ardından SX6000 ile devam etti, SX600'de anakart SSD'yi ara ara görmüyor, SSD'de hız düşmesi ve mavi ekran sorunu yaşıyorum. 860 EVO'ya da sahibim SX6000'nin yanı sıra. 10 numara SSD. Yazılımı şahane, kendisini şahane. SSD'de Samsung'dan şaşmamak lazım.
SSD eşittir Samsung!

SSD'nin sağlığının düşmesi gayet normal bir şey. Programda 41 gün kullanıldığı yazıyor, ayrıca 7.2 TB veri yazmışsın, gayet normal. Sorun ne gözdem kaçırdığım bir şey mi var?

Çözüm

Geri
Yukarı