SSD sistemden durduk yere çıkıyor

Dylanwithay

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: Gigabyte B450M-K, Ekran Kartı: ASUS DUAL RTX 3050 OC, İşlemci: AMD Ryzen 5 5500, Disk: Crucial P3 1TB M2 NVME SSD, Ram: G.SKILL RIPJAWS DDR4 3200MHZ 8+8, POWERBOOST VK-P15B 4 FANLI
Meslek
Öğrenci
SSD veya HDD modeli
Crucial P3 1 TB
Anakart
Gigabyte B450M K
Merhaba, daha önce sistemimin donduğula alakalı bir konu açmıştım. Vatan'a servise götürdüm PC'yi fakat düzeltmemişler. Onlara göre testler başarılı geçmiş. Bugün sorunun kaynağını fark ettim. SSD sistemden ayrılıyor olduğu yerde. Ben anlamıştım SSD'den olduğunu çünkü hiçbir yere tıklamayana kadar bir şey olmuyor. Fakat tıklayınca, bir şey yüklemesi gerekirken donuyor ve mavi ekran veriyor. Sistemin enerjisi kesilmeden BIOS'a girince de SSD takılı gözükmüyor. Sistemi kapatınca (enerji kapanınca) ve geri açınca normale dönüyor. Ama bu durum yaklaşık 2 saatte bir yaşanıyor. Sebebi nedir? Yeni PC aldım. Adamakıllı oynayamıyorum.

Merhaba, daha önce sistemimin donduğula alakalı bir konu açmıştım. Vatan'a servise götürdüm PC'yi fakat düzeltmemişler. Onlara göre testler başarılı geçmiş. Bugün sorunun kaynağını fark ettim. SSD sistemden ayrılıyor olduğu yerde. Ben anlamıştım SSD'den olduğunu çünkü hiçbir yere tıklamayana kadar bir şey olmuyor. Fakat tıklayınca, bir şey yüklemesi gerekirken donuyor ve mavi ekran veriyor. Sistemin enerjisi kesilmeden BIOS'a girince de SSD takılı gözükmüyor. Sistemi kapatınca (enerji kapanınca) ve geri açınca normale dönüyor. Ama bu durum yaklaşık 2 saatte bir yaşanıyor. Sebebi nedir? Yeni PC aldım. Adamakıllı oynayamıyorum.
Hard Disk Sentinel - HDD health and temperature monitoring SSD'nin ömrüne bakın, sata kablosunu ve güç kablosunu kontrol edin.

Daha önceki konuları incelediğimde Bios sürümü ile alakalı bir durum olduğu belirtilmiş, bios sürümünüz nedir update yaptınız mı?

Ben samsung evo almıştım. En kaliteli ssd markası diye geçiyor. Çok büyük beklentilerim vardı ama gel gelelim 1 yılı dolmadı daha 2 aydan sonra durduk yere sistemden kopuyordu. Tekrar sata kablosunu çıkarıp tekrar takıyordum düzeliyordu. Sürekli 2 günde bir random böyle sorun yapıyordu. Bende güvenemedim m2 ssd aldım windowsu ona kurdum samsung evoyu depo olarak kullandım oyunlar için. Açtığımda sistemden kopmuş şekilde buluyorum. Oyunlarım onun içinde olduğu için steamde oyunlarımda depodan gidiyordu. Sonra zaman geçtikçe evre değiştirdi bu sefer kabloyu tak çıkar yapsamda düzelmiyordu. SSD elimle vuruyordum öyle takıyordum düzeliyordu. Samsung evoyu vatandan aldım ikinci el bile değil. Beni çok üzdü hiçbir şey yapmadığım halde böyle sıkıntılar çektim.

Senin konuna gelicek olursak %1 dahi olsa ssdnin kronikli haline denk geldik sanırım

Daha önceki konuları incelediğimde BIOS sürümü ile alakalı bir durum olduğu belirtilmiş, BIOS sürümünüz nedir Update yaptınız mı?

Gigabyte'ın sitesinde en son F2 sürüm var F2 sürüme güncellemiştim.

Hocam çok benzerini ASUS TUF B550 anakart ve 970 EVO Plus ile yaşadım disk değerlerim mükemmeldi ama M.2 SSD'im konusunu açtıktan birkaç gün sonra bozuldu konuma da bakabilirsiniz. Tavsiyem önemli dosyalarınızı almanız yönünde.

Ben Samsung EVO almıştım. En kaliteli SSD markası diye geçiyor. Çok büyük beklentilerim vardı ama gel gelelim 1 yılı dolmadı daha 2 aydan sonra durduk yere sistemden kopuyordu. Tekrar SATA kablosunu çıkarıp tekrar takıyordum düzeliyordu. Sürekli 2 günde bir random böyle sorun yapıyordu. Bende güvenemedim M.2 SSD aldım Windows'u ona kurdum Samsung EVO'yu depo olarak kullandım oyunlar için. Açtığımda sistemden kopmuş şekilde buluyorum. Oyunlarım onun içinde olduğu için Steam'de oyunlarımda depodan gidiyordu. Sonra zaman geçtikçe evre değiştirdi bu sefer kabloyu tak çıkar yapsamda düzelmiyordu. SSD elimle vuruyordum öyle takıyordum düzeliyordu. Samsung EVO'yu vatandan aldım ikinci el bile değil. Beni çok üzdü hiçbir şey yapmadığım halde böyle sıkıntılar çektim.

Senin konuna gelecek olursak %1 dahi olsa SSD'nin kronikli haline denk geldik sanırım.

Anladım efendim, gerçekten dediğiniz gibiyse ben gerçekten hayata şansız gelen birisiyim.

SATA girişinde oksitlenme falan var mı bir bakıp kontrol edebilir misiniz?

SSD M.2 NVMe efendim. Kasa 3 hafta önce alındı. Oksitlenme ihtimali yok. Olsa bile bakmıştım. Herhangi bir problem gözükmüyordu.

Hocam çok benzerini ASUS TUF B550 anakart ve 970 EVO Plus ile yaşadım disk değerlerim mükemmeldi ama M.2 SSD'im konusunu açtıktan birkaç gün sonra bozuldu konuma da bakabilirsiniz. Tavsiyem önemli dosyalarınızı almanız yönünde.

Teşekkürler dikkate alacağım. Benzer soruna sahip hemde aynı markayla birini görmek yalnız hissettirmedi. Ben ancak benim gibi şansısın başına gelir diyordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı