SSD Smart değerleri başlangıçtaki geçersiz blok sayısı ne demek?

VENGEANCE ANGEL

Kilopat
Makaleler
1
Yer
ANKARA
Daha fazla  
Meslek
Esnaf
SSD veya HDD modeli
TwinMOS 256GB M2 SATA SSD
Anakart
MSI B150 GAMING M3
Herkese merhabalar.

NVMe desteği olmayan anakartım için 1 ay önce TwinMOS 256 GB M2 SATA SSD aldım. SMART değerlerinde, "Başlangıçtaki Geçersiz Blok Sayısı" 11 olarak görünüyor. Bir de "Hardware ECC Recovered" değeri 6933 olarak görünüyor.
Bu bir sorun mudur? Ben hiçbir yerde doğru düzgün bir bilgi bulamadım.
Rica etsem kontrol edebilir misiniz?
@Enes3078
@Recep Baltaş

Bu soruyu sorma amacım da şu:
Windows 11 kullanıyorum, bazen sistem sapıtıyor.
Bazen BIOS'a giremiyorum siyah ekranda kalıyor ama klavye ve power butonu falan tepki veriyor.
Bazen Windows açılma esnasında anakart logoda takılı kalıyor sistem kilitleniyor.
Diğer disklerde sorun yok.

resim_2023-10-20_215821832.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu program RAW değerleri gösteriyor, o yüzden SSD'nin kendi markasının sağlık değerlerini gösteren bir program varsa onu, yoksa da HDTune ile sağlık görüntüsü atın.

Bu program RAW değerleri gösteriyor, o yüzden SSD'nin kendi markasının sağlık değerlerini gösteren bir program varsa onu, yoksa da HDTune ile sağlık görüntüsü atın.
RAW değerleri ne anlama geliyor? Sadece Crucial SSD'min programı var, TwinMOS'un yok.

Ayrıca HDTune'da Unknown Attributes olarak görünüyor çoğu şey. Ben yine de atayım, CrystalDiskInfo'dan farkı yok çünkü. :)

.

Dosya Ekleri

• resim_2023-10-24_010353209.png
    resim_2023-10-24_010353209.png
    76,3 KB · Görüntüleme: 18
Initial Invalid Blocks, SSD'nizin fabrika çıkışındaki hatalı blok sayısını gösteriyor. Özellikle ucuz SSD'lerde hatasız üretim amaçlanmadığından bu değer yüksek olabiliyor, ancak 11 arızalı blok bir soruna sebep olmaz. 100 adet yedekte bekleyen bloğunuz da mevcut. Bu noktadan sonra kullanıma dayalı arızalı blok ortaya çıkarsa yedek bloklardan kullanılacaktır. Hardware ECC Recovered değerine ise RAW değer olduğundan ötürü, üretici firma bu değerin nasıl okunacağını belirtmemişse veya okunabilir değeri gösteren bir yazılımı yok ise herhangi bir yorum yapamayız. Diğer değerlerde bir sorun olmadığı sürece bu değerin bir anlamı yok. Genellikle bu değer bir arıza olmadığı sürece 0'dan başlayıp zamanla belli bir değere kadar yükselip tekrar sıfırlanır.

Ayrıca SSD'nizin markası iyi bir marka değil. O yüzden burada değerler mükemmel bile olsa SSD'yi söküp başka bir diskle bilgisayarı çalıştırmadan bu sorunların SSD'den kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayamayız. Ayrıca Memtest86 yapabilirsiniz, RAM'lerin sağlamlığından da emin olalım.

Initial Invalid Blocks, SSD'nizin fabrika çıkışındaki hatalı blok sayısını gösteriyor. Özellikle ucuz SSD'lerde hatasız üretim amaçlanmadığından bu değer yüksek olabiliyor, ancak 11 arızalı blok bir soruna sebep olmaz. 100 adet yedekte bekleyen bloğunuz da mevcut. Bu noktadan sonra kullanıma dayalı arızalı blok ortaya çıkarsa yedek bloklardan kullanılacaktır. Hardware ECC Recovered değerine ise RAW değer olduğundan ötürü, üretici firma bu değerin nasıl okunacağını belirtmemişse veya okunabilir değeri gösteren bir yazılımı yok ise herhangi bir yorum yapamayız. Diğer değerlerde bir sorun olmadığı sürece bu değerin bir anlamı yok. Genellikle bu değer bir arıza olmadığı sürece 0'dan başlayıp zamanla belli bir değere kadar yükselip tekrar sıfırlanır.

Ayrıca SSD'nizin markası iyi bir marka değil. O yüzden burada değerler mükemmel bile olsa SSD'yi söküp başka bir diskle bilgisayarı çalıştırmadan bu sorunların SSD'den kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayamayız. Ayrıca Memtest86 yapabilirsiniz, RAM'lerin sağlamlığından da emin olalım.
RAM'lerin sağlam olduğuna eminim diyebiliriz çünkü daha 3-4 aylık falan. İlk aldığımda Windows açmadan Memtest86 yapmıştım ve temiz çıkmıştı zira RAM arızası olsaydı kesinlikle mavi ekran alırdım, onu da kendim çözerdim. 😁

Yeni olan bir ürün bozuk olmayacak diye bir şey yok. Onun dışında yazdığım çözüm önerilerini de denememişsiniz gibi görünüyor. Kendiniz çözmede başarılar. 😁

Yeni olan bir ürün bozuk olmayacak diye bir şey yok. Onun dışında yazdığım çözüm önerilerini de denememişsiniz gibi görünüyor. Kendiniz çözmede başarılar. 😁
Elimde M2 slotlu başka bir cihaz yok. Memtest temiz. Şu anlık bir sorun yok, ben anakarttan şüpheleniyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı