SSD sorunu 4. SSD Denemem Ne Yapmalıyım?

Queph

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar, Samsung 860 Evo dolduğu için yanına 240 GB'lık SSD almaya karar vermiştim. Ama aldığım SSD'lerin hepsi sorunlu. İlk başta indirimden Adata SU650 almıştım güzel bir indirimle beraber, onda depolama doldukça PC, oyun kilitleniyordu. Sonra iade edip, BX500 aldım. 60 derecelere çıkıp okuma/yazma hızları 1 mb/s'ye düşüyordu. Onu da iade ettim. HyperX 3D Fury aldım, onda da ısınmadan dolayı performans düşüklüğü çıktı. En son bugün Kingston A400 aldım. Bu sefer ısınmıyor (35-40 arası hep), dolu da değil ama yine de ilk 5 saniye normal hızında çalışıp sonra 50-70 mb/s'lere düşüyor ve kalıyor. Tüm kullandığım SSD'lerin Firmware sürümleri günceldi. Acaba ben mi bir şey kaçırıyorum anlamadım. Kabloları değiştirdim tek tek denedim yine aynı.
Üstteki Kingston, alttaki Samsung:

Fark.png

Bu da Samsung'dan Kingston'a atarken:

SSD2SSD.png

Sistem:
-Ryzen 5 1600
-2x8GB 3000 MHz RAM
-MSI B450M Bazooka (Güncel haziran BIOS'u var.)
-500W 80+ FSP PSU
-Sapphire RX 580 Nitro+

Neden bir tane daha Samsung almıyorsunuz ? A400'de sorunlu bir SSD kannımca. Sağlığını kendi kendine yiyor. Bence biraz daha bekleyip samsung almak en mantıklısı.

CrystalDiskMark'tan hız testi yapabilir misiniz? Dosya aktarımı hız testi yaparken baz alınacak değerler olmamalı, küçük boyutlu dosyalar aktarılırken hız düşer.

Ek olarak, aynı anda dosya kopyalama işlemi çalıştırmayın. Biri bitsin, öbürünü çalıştırın.

Ama birini başlatıp sonra durdurup öbürünü başlatıp durdurduysanız o zaman bilmiyorum.

Kısa aralıklarla dosya aktarımı yapıldığı zaman içerisindeki Cache kullanılıyor ordan NAND yongalara dağıtılıyor. Büyük ve uzun süren bir aktarmadan belli bir threshold'tan sonra Cache dolar ve hızlarda gözle görülür fark oluşur. Yüksek Cache'e sahip SSD'lere yönelmek sorununuzu giderebilir.

Merhabalar, Samsung 860 Evo dolduğu için yanına 240 GB'lık SSD almaya karar vermiştim. Ama aldığım SSD'lerin hepsi sorunlu. İlk başta indirimden Adata SU650 almıştım güzel bir indirimle beraber, onda depolama doldukça PC, oyun kilitleniyordu. Sonra iade edip, BX500 aldım. 60 derecelere çıkıp okuma/yazma hızları 1 mb/s'ye düşüyordu. Onu da iade ettim. HyperX 3D Fury aldım, onda da ısınmadan dolayı performans düşüklüğü çıktı. En son bugün Kingston A400 aldım. Bu sefer ısınmıyor (35-40 arası hep), dolu da değil ama yine de ilk 5 saniye normal hızında çalışıp sonra 50-70 mb/s'lere düşüyor ve kalıyor. Tüm kullandığım SSD'lerin Firmware sürümleri günceldi. Acaba ben mi bir şey kaçırıyorum anlamadım. Kabloları değiştirdim tek tek denedim yine aynı.
Üstteki Kingston, alttaki Samsung:

Eki Görüntüle 595691

Bu da Samsung'dan Kingston'a atarken:

Eki Görüntüle 595699

Sistem:
-Ryzen 5 1600
-2x8GB 3000 MHz RAM
-MSI B450M Bazooka (Güncel haziran BIOS'u var.)
-500W 80+ FSP PSU
-Sapphire RX 580 Nitro+
BX 500 ve SU 650 modellerini deneyimlerim. Evet sorunlu modeller. Yine de SU 650 bana sorun yaşatmamıştı. Şuan kullandığım BX 500 maşallah 78 derece oluyor 😀

Bence çok kolay bir çözüm yolu var. Keşke en başta da bunu yapsaydınız. Başka markaya bulaşmayıp biraz para biriktirip bir tane daha 860 Evo alın 😁

Aynı SSD'ye sahibim bunlar benim test sonuçlarım:

ssd test.PNG

Yaklaşık 6 ay dır kullanıyorum ilk aldığımda daha iyi sonuç veriyordu zaten satış sitesinde yazan değerleri görüp çok daha yüksek değerler alınca şaşırmıştım. Burada gördüğüm en garip sonuç 4K yazma testi okumadan 2 katdan daha fazla. Okuma da dalgalanmanın neredeyse hiç olmadığını söyleyebilirim ancak yazma da küçük dalgalanmalar oldu. (Testi yaparken görev yöneticisinden izledim).

Ek bilgi.
Bilgisayarı yeniden başlattığımda aldığım sonuç:
ssd test 3.PNG

Son düzenleme:
CrystalDiskMark'tan hız testi yapabilir misiniz? Dosya aktarımı hız testi yaparken baz alınacak değerler olmamalı, küçük boyutlu dosyalar aktarılırken hız düşer.

Ek olarak, aynı anda dosya kopyalama işlemi çalıştırmayın. Biri bitsin, öbürünü çalıştırın.

Ama birini başlatıp sonra durdurup öbürünü başlatıp durdurduysanız o zaman bilmiyorum.
Dosya, 40 GB'lık tek dosya hocam zaten. Aynı anda çalıştırmadım, sıra sıra yaptım aradaki farkı göstermek için.
Kısa aralıklarla dosya aktarımı yapıldığı zaman içerisindeki Cache kullanılıyor ordan NAND yongalara dağıtılıyor. Büyük ve uzun süren bir aktarmadan belli bir threshold'tan sonra Cache dolar ve hızlarda gözle görülür fark oluşur. Yüksek Cache'e sahip SSD'lere yönelmek sorununuzu giderebilir.
Sanırım dediğiniz gibi DRAM'siz SSD'lerin hepsinde bu sorun var. Tek çare Samsung gözüküyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı