SSD ve HDD Birlikte Kullanılabilir mi?

Kastanbolu

Kilopat
Merhaba, benim 500 GB bir HDD'm var.
Lakin ben bu diskimin yanına bir 120 GB SDD almak istiyorum, kafam karıştı bu 2'sini birden kullanabilir miyim?
Kullanabilirsem Windows'u SSD'ye mi kuracağım? Bazı arkadaşlar Windows'u SSD kur sonra da bazı oyunları SSD at daha hızlı olur dediler, öyle yaparsam bu sefer 500 GB HDD ne işe yarayacak? Bilgi verir misiniz, ne yapmamı tavsiye edersiniz.

SSD'ye Windows'u kuracaksın, HDD ise başka bir disk olarak yer alacak. Yani arşivlerini, kurmak istemediğin oyunları v.b. içerikleri HDD'ye yükleyebileceksin.

Ayrıca istersen, birkaç oyunu da SSD'ye yükleyebilirsin (Özellikle de hızlı yüklenmesi avantaj sağlayacak oyunlar. PUBG v.b.)

Şu görseldeki gibi düşün. (Soldaki SSD, sağdaki HDD)

Ekran Alıntısı.JPG

Evet SSD'ye sistemi kurup sahip olduğunuz HDD'yi depolama görevinde kullanabilirsiniz. Çoğu kullanıcı böyle kullanıyorlar sistemlerini zaten. Eğer HDD'niz sağlıklı ise HDD'nizin fazla kapasitesini verilerinizi depolamak için kullanmak çok mantıklı.

SSD'yi C sürcüsü HDD yi de D sürücüsü olarak kullanmanı tavsiye ederim. Evet işletim sistemini SSD'ye kur ancak 120 GB yeterli gelmeyebilir. Büyük çoğunluğunu işletim sistemi dolduracak. Yüzde 75'inden fazlasının dolu olması SSD performansını ve ömrünü etkiliyor diye biliyorum.

Ben SSD'ye Windows kurdum. Gerekli programları ve en çok kullandığım dosyaları burada tutuyorum. Eğer arşivlemek istediğim veya boyutu yüksek dosyalar varsa onları da HDD'e atıyorum. Birlikte kullanılabilir fakat eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız ikinci bir disk takacak yer olup olmadığını kontrol edin.

SSD'yi C sürcüsü HDD yi de D sürücüsü olarak kullanmanı tavsiye ederim. Evet işletim sistemini SSD'ye kur ancak 120 GB yeterli gelmeyebilir. Büyük çoğunluğunu işletim sistemi dolduracak. Yüzde 75'inden fazlasının dolu olması SSD performansını ve ömrünü etkiliyor diye biliyorum.

SSD'nin ömrünü doluluğu değil, sürekli veri silinip/yazılması bitirir. TBW denilen değer tam olarak buna karşılık geliyor.

Yani örnek veriyorum: 250GB SSD'nin, TBW ömrü 200TB olsun. Bu SSD'nin ömrü, 200TB veri yazılmasıyla eş değerdir. Yani ne kadar çok sil/yaz, sil/yaz yaparsan, o kadar çok ömründen gider.

Dolayısıyla, SSD'nin arşivleme yapmak için değil de anlık deneyim için kullanılması en mantıklısıdır.

SSD'ye Windows'u kuracaksın, HDD ise başka bir disk olarak yer alacak. Yani arşivlerini, kurmak istemediğin oyunları v.b. içerikleri HDD'ye yükleyebileceksin.

Ayrıca istersen, birkaç oyunu da SSD'ye yükleyebilirsin (Özellikle de hızlı yüklenmesi avantaj sağlayacak oyunlar. PUBG v.b.)

Şu görseldeki gibi düşün. (Soldaki SSD, sağdaki HDD)

Eki Görüntüle 358365
Sen süpersin, bende bunu tahmin ediyordum ama hiçbir yerde göremediğim için emin olamadım.
Peki bu SSD bağlantısı yapıldıkdan sonra kurulum WB. o işler zormudur halledebilirmiyim yoksa riske atmayıp direk bilgisayarcıda mı yaptırayım?

SSD'nin ömrünü doluluğu değil, sürekli veri silinip/yazılması bitirir. TBW denilen değer tam olarak buna karşılık geliyor.

Yani örnek veriyorum: 250GB SSD'nin, TBW ömrü 200TB olsun. Bu SSD'nin ömrü, 200TB veri yazılmasıyla eş değerdir. Yani ne kadar çok sil/yaz, sil/yaz yaparsan, o kadar çok ömründen gider.

Dolayısıyla, SSD'nin arşivleme yapmak için değil de anlık deneyim için kullanılması en mantıklısıdır.
Öğrenmiş oldum teşekkürler (y) Ancak Msi uygulaması yüzde 25 altı boş alan olduğunda bir uyarı gönderiyor sağlıklı çalışmayla alakalı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı