Çözüldü SSD yanına SSD mi HDD mi alınmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Benim 1 SSD'im var, yanına bir SSD almayı daha düşünüyorum ancak arkadaşım zaten 1 SSD var HDD al SSD çalışıyor HDD'nin kapasitesini alıyor diyor. Bende HDD'den açılanlar daha yavaş olur dedim hayır olmuyor ben ölçtüm diyor. Başka bir arkadaşım da benim görüşümü savunuyor ve buna dair birkaç Reddit postu paylaştı, sizce hangisi doğru?

Hocam aynı diyen arkadaşınız çok bilgili birine benziyor(!) Hocam gidip bir YouTube videosu bile izleseniz SSD vs HDD diye çok rahat anlarsınız kaç tane video var biri gidiyor 15-20 saniyede bilgisayarı açtırıyor diğeri 1 veya 1.5 dakikada bazı oyunlarda da aynısı olabiliyor. Depolama olarak alacaksanız HDD alabilirsiniz fakat bütçeniz yetiyorsa SATA SSD ama benim param var fazla depolama istiyorum M.2 slotum da boşta ben M2 alacağım diyorsanız daha mantıklı bir seçim.

Ben kendi sistemim için 500GB SATA SSD tercih ettim bir de 1TB HDD aldım mis gibi gidiyor oyunlarımı SSD'ye kuruyorum hiçbir sıkıntı yaşamadım çok bekletmiyor zaten.

Arkadaşınızın demek istediği SSD + HDD kombosuyla SSHD çalışma prensibi yapmaya çalışmış AMD fuze Drive benzeri uygulamalarla SSD bir bölümünü harddiskle birleştirip hızını artırabilirsin teorik olarak pratikte ne kadar performansı artırır bilemem.

Çoğu kişi depolama için HDD diyor ama ben her ne iş olursa olsun SSD derim. Önemli olan ilk kalem bütçedir. Misal 4 tb SSD 9 bin TL üzerinde iken HDD ise SSD'nin yarı fiyatının altında.. Tabi daha düşük kapasitelerde bu farkta azalıyor. Bütçeden dolayı 2 tb üstü SSD yerine HDD tercih edilebilir ancak kopyalama hızın HDD sata 3 de olsa tam hızlara çıkamayacak. Nvme'den nvme kopyalama zaten muazzam da Nvme'den sata SSD'ye kopyalama yaparken 500-550 mb/S hızlara çıkabilirsin ancak HDD'ye kopyalama yaparken belki 250-300 mb/S hıza zor çıkacak.

Bütçen müsait ise sata da olsa 1 tb'lık SSD tavsiye ederim. 2 tb ve üstü HDD alacaksan çalışma süresi az sağlığı yüzde 100 olan ikinci elden de alınabilir. İade ihtimali de göz önünde bulundurarak sahibinden param güvende veya dolap uygulaması tercih edilebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı