SSD'de alan eksik gözüküyor

HDD için 40 GB'den fazla olması daha sağlıkla fakat SSD için ben 1 hafta boyunca 10 GB ile kullandım sorun olmadı bir tek yazma hızı azaldı o da kapasite açılınca düzeldi 25 falan yeterli SSD için.

Anladım. Yeni sistemlerin uzun ömürlü olması, sağlıklı kullanılması açısından tavsiyen var mıdır acaba?

Bugün Windows 11 yüklemesi yaptım sistem tavsiyesi üzerine sonra Valorant'ta bir sıkıntı yaşadığım için Windows 10'a geri dönme kararı aldım. Sonra sisteme baktığımda GB eksik vardı. Disk 465 GB tüm klasörler toplamı 443.5. sizce sorun nerede?
Öncelikle tüm diskler belleğin bir kısmını firmware (iç yazılım) için ayırır. Bu firmware bizim disk içerisindeki alana erişmemizi de sağlayan bir yazılımdır. O nedenle diskiniz içeriğini her zaman olması gerekenden daha az görürsünüz.
Windows kurulumu yaparken diskinizin bir bölümü sistem için ayrılır ve bu alan "C" diskinize dahil olmaz. (Örneğin Windows 10 UEFI olarak kulurken 116 mb alanı sistem dosyaları için ayırır.)
Sürücü kurarken, güncelleme yaparken veya üçüncü parti yazılım kurarken kullanırken sizin haberiniz olmadan diskinizin bir bölümünü ayırıp sistem geri yükleme alanı oluşturabilir ve bu alanlar da işletim sistemi içerisinden görülemez.

Bugün Windows 11 yüklemesi yaptım sistem tavsiyesi üzerine sonra Valorant'ta bir sıkıntı yaşadığım için Windows 10'a geri dönme kararı aldım. Sonra sisteme baktığımda GB eksik vardı. Disk 465 GB tüm klasörler toplamı 443.5. sizce sorun nerede?
O her bilgisayarda vardır. HDD, SSD fark etmez. Disk üreticileri 1 MB'ı 1000 KB, 1 GB'ı ise 1000 MB olarak aldığından oluyor diye biliyorum. Bunu yüzdelik orana vurduğumuzda %7'lik bir orana tekabül ediyor.

Şimdi bilgisayarımda NVIDIA Studio güncellemesi yaptım. Arka plan fotorğafı gitti nokta nokta garip bir şeyye dönüştü kahverenginde sonra görev çubuğunu sağa sola attım düzeldi wallpaperim nedeni nedir acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı