SSD’de dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

SATA ve NVMe arasındaki performans ve fiyat farkı ne kadar acaba? 300-350₺ bir bütçem var. Elbette ne kadar düşük fiyatlı ve performanslı olursa o kadar iyi olur.

Neredeyse 2 kat fiyat farkı var ama performansa gelince PCI-e 3.0'da 6 kata kadar performans artışı elde edebiliyorsunuz. Tabi bunlar sayısal değerler. Pratiğe gelince render islemleri dışında pek fark göremezsiniz.

NVMe SSD almanın avantajları daha yüksek hız, yer kaplamaması ve daha az ısınması olabilir. Ama hız farkı için şunu söyleyebilirim; 550/450 hız ile 3500/2500 çok farklı gözüksede günlük işlerde küçük boyutlarda işlemler yaptığımız için saliseler fark ediyor. Bu yüzden SATA SSD almanızı öneririm. Hem de boyutu arttırabilirsiniz. Bende laptop olduğu için mecburen 2 tane NVMe aldım. Desktop için SATA kullanılmalı şahsen.

Özür dilerim. Direkt Google linki atmışım.

Mühim değil dostum. Tüm yardımcı olan arkadaşlarıma teşekkür ederim, umarım herkese bu mesajın bildirimi gider. Evet bence de NVMe şu an için gereksiz ama bu kadar ucuzsa bunu tekrar düşünebilirim. 2000/1100 veriyor ama pek fiyat farkı yok.

NVMe ile güç tuşundan masaüstüne gelmesi 7-8 saniye sürüyor benim. Bu SSD ile çok daha uzundu. Kasa çöp kalite değilse sıcaklık sorunu falan da yaşanmıyor. İnanılmaz okuma ve yazma hızlarını söylememe gerek yok sanırım. Samsung 860 Evo parasına WD Black SN750 almıştım. İndirimler takip edilirse NVMe almak, düz SSD almaktan çok daha iyi bir seçenek.

NVMe ile güç tuşundan masaüstüne gelmesi 7-8 saniye sürüyor benim. Bu SSD ile çok daha uzundu. Kasa çöp kalite değilse sıcaklık sorunu falan da yaşanmıyor. İnanılmaz okuma ve yazma hızlarını söylememe gerek yok sanırım. Samsung 860 Evo parasına WD Black SN750 almıştım. İndirimler takip edilirse NVMe almak, düz SSD almaktan çok daha iyi bir seçenek.

Şu anlık bu kadar bütçem yok fakat elim bollaştığında bu teknolojiyi düşünüyorum, teşekkür ederim öneriniz için.

Yeni konular

Geri
Yukarı