Çözüldü SSD'de silinen dosyayı geri getirilebilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

egenalbandit

Kilopat
Yanlışlıkla 2 adet MP4 ve mpeg4 uzantılı video ve ses kaydı sildim. Bunları geri getirmenin bir yolu var mı? Şu tarz programlar gördüm ama nedir, ne değildir bilmediğim için sormak istedim.
Edit: Soru şeklinde açmayı unuttum, onaylanmadan önce soru şeklinde ayarlarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Siz herhangi bir diskten bir dosya sildiğiniz zaman tamamen yok olmuyor, sadece tezgahtan(?) kaldırılıyor ve üzerine yazılabilir hale geliyor. Kullanılmış disklerde boş alan dediğimiz tabir budur.

Siz de, eğer şanslıysanız ve sildiğiniz dosyaların üzerine başka dosyalar yazılmadıysa sorunsuzca kurtarabilirsiniz. Bu programlar, diskte "boş alan" dediğimiz bölümdeki, üzerine yazılabilir haldeki tüm dosyalara erişmenizi ve kurtarmanızı sağlıyor.

Ben zamanında Recuva kullanmıştım, bunlar da iş görür.
Tavsiyem çok oyalanmadan hemen işleme başlamanız. Dosya indirme/yazma/taşıma işlemlerinizi minimumda tutun.
Siz herhangi bir diskten bir dosya sildiğiniz zaman tamamen yok olmuyor, sadece tezgahtan(?) kaldırılıyor ve üzerine yazılabilir hale geliyor. Kullanılmış disklerde boş alan dediğimiz tabir budur.

Siz de, eğer şanslıysanız ve sildiğiniz dosyaların üzerine başka dosyalar yazılmadıysa sorunsuzca kurtarabilirsiniz. Bu programlar, diskte "boş alan" dediğimiz bölümdeki, üzerine yazılabilir haldeki tüm dosyalara erişmenizi ve kurtarmanızı sağlıyor.

Ben zamanında Recuva kullanmıştım, bunlar da iş görür.
Tavsiyem çok oyalanmadan hemen işleme başlamanız. Dosya indirme/yazma/taşıma işlemlerinizi minimumda tutun.

Çözüm
Harici HDD'mde yedeği varmış dosyaların. Ama geri getiremedim bilgisayardakileri.
Şu uygulama ile denedim. Sildiğim dosyalar eski (2017'den kalma) olduğundan ve üzerine bi' ton şey kaydettiğimden aradığım dosyalara ulaşamadım. %53'e kadar geldi, sonra dondu 15 dakika civarı. Kapattım ben de. Geri getirdiği mkv uzantılı videoların bir kısmı açılmıyordu, bozulmuş. Resimler ve metin belgelerinin çoğu sorunsuz açılıyordu denediklerimden. Onun dışında Premiere Pro ve Photoshop projelerini de sağlam kurtaramamış.
İnşallah Recuva denetecek bir hata yapmam ileriki zamanlarda. Teşekkürler yardımcı olamaya çalıştığın için.

Yeni konular

Geri
Yukarı