SSD'de sürücü en iyi duruma getirme zararlı mı?

Zararlı diyorlar, hiç önermiyorlar. Oturup güzelce neden zararlı olduğunu anlatanı gördüğümü hatırlamıyorum.

Normalde verilerin dağınık olması yüzünden yapılıyor diye biliyorum. HDD gibi can çekişen bir şeyde verilerin toplu durması performansa hatırı sayılır katkı sağlıyor. SSD'de rastgele erişim hızı gayet güzel olduğu için verileri toparlarken eski yerlerdeki verilerin alınıp yeni yerlere yazılması sırasında yazılma olduğu için SSD ömrüne negatif etkisi olacağından önerilmediğini düşünüyorum.

Ben aklıma estikçe yapıyorum. Süresi zaten yeterince uzun oluyor. Bir eşik değer belirlemedim. Yakın zamanda yaptım diye aklımda kalmış.
Şimdi baktığımda 17 Ocak 2022'de yaptığımı görüyorum. Yakın hissetmemi düşünürsek 6 ayda bir yapıyorum.

Senin hatrına şimdi tekrar yapayım. CrystalDiskInfo üzerinden öncesinde ve sonrasında TBW değerine bakacağım. Mesajı düzenleyip belirtirim.

Dikkat etmemenin zararları. Üstteki mesajda söylendiği gibi TRIM işlemi yapıyormuş. Birleştirme yapmıyor. Benim anlattığım olay birleştirme. Bu yüzden SSD'lerde çok daha kısa sürüyor ve TBW değeri 1 GB dahi değişmiyor (138/250 ve 432/1000 GB'lık iki SSD).
Bu yüzden hiç de zararı yok. TRIM'in buradan yapıldığını bilmiyordum, kafasına göre otomatik, arkada yapıyor sanıyordum. Burası sanırım varsayılan olarak açık, o sayede otomatik kısmını halletmiş oluyor.

Öncesi ve sonrası değerler değişmediği için CrystalDiskInfo değerlerinden bahsetmeyeceğim.
Türkçede pek anlaşılan (en azından benim tarafımdan) kelimeler kullanılmadığı için olsa gerek, ne yaptığı kolayca anlaşılmıyor. Çözümleme ve en iyi duruma getirme.
Zaten çözümleye basılmıyor. Birleştirme işlemi o olsa gerek. SSD olduğunu anlayıp buna izin vermiyor gibi görünüyor.

1649880571727.png

Macigian üzerinden baktığımızda (evet, saçma bir hata verdiği için son sürümü kullanmıyorum) zaten burada kendince son kullanıcıyı bilgilendiren bir metin ve "Sürücüleri En İyi Duruma Getir" uygulamasını açan bir buton bırakılmış. Burada açık veya kapalı olması uygulamada bir değişiklik yaratmıyor. Belki sistemi yeniden başlatmak gerekiyordur. Belki de süs olsun diye bırakılmıştır.

1649880648910.png

Sonuç olarak; hayır, SSD'yi iyi duruma getirmek zararlı değil.

Son düzenleme:
Zararlı diyorlar, hiç önermiyorlar. Oturup güzelce neden zararlı olduğunu anlatanı gördüğümü hatırlamıyorum.

Normalde verilerin dağınık olması yüzünden yapılıyor diye biliyorum. HDD gibi can çekişen bir şeyde verilerin toplu durması performansa hatırı sayılır katkı sağlıyor. SSD'de rastgele erişim hızı gayet güzel olduğu için verileri toparlarken eski yerlerdeki verilerin alınıp yeni yerlere yazılması sırasında yazılma olduğu için SSD ömrüne negatif etkisi olacağından önerilmediğini düşünüyorum.

Ben aklıma estikçe yapıyorum. Süresi zaten yeterince uzun oluyor. Bir eşik değer belirlemedim. Yakın zamanda yaptım diye aklımda kalmış.
Şimdi baktığımda 17 Ocak 2022'de yaptığımı görüyorum. Yakın hissetmemi düşünürsek 6 ayda bir yapıyorum.

Senin hatrına şimdi tekrar yapayım. CrystalDiskInfo üzerinden öncesinde ve sonrasında TBW değerine bakacağım. Mesajı düzenleyip belirtirim.

Cansın :)))

Hocam sizin bahsettiğiniz işlem "defrag", Windows diskin SSD olduğunu algılayıp o işlemi uygulamıyor.

[Birkaç saat içinde bu bölmeye güzel bir anlatım yaparım.]

Hocam sizin bahsettiğiniz işlem "defrag", Windows diskin SSD olduğunu algılayıp o işlemi uygulamıyor.
Uyarınız için teşekkürler. Konuyu görünce ayrıntılı bakıp fark ettim.
Türkçe Windows kullanmanın zararları demek isterdim ama İngilizcesinde de analyze ve optimize kelimeleri kullanılmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı