SSD’ler neden kronik sorunlu oluyor?

Ne kadar çok tercih edilirse sorun yaşayan sayısı o kadar artıyor. Patriot Burst modeli de forumda patladı ve herkes tarafından önerildi. Zaten DRAMless bir SSD olduğu için sağlığı çabuk düşüyor gibi konularla güven sarsabiliyor hemen. Ben şahsen 2-3 aydır Patriot Burst 240 GB modelini kullanıyorum, şimdiye kadar en ufak sorun yaşamadım. Sağlığı %99 hala, ve sanırım TBW değerine oranla düşüyor, pek sağlıklı bir sağlık ölçüm şekli değil. Kendim SATA II hızlarında kullanmak zorundayım ama arkadaşımın bilgisayarında ayak üstü bir hız testi yaptığımda ATTO'da 530 MB/s okuma 490 MB/s civarlarında yazma hızı almıştım.

Vallahi hocam para biriktirip Samsung alıp kafayı rahat etmek lazım.
İndirimleri yakalamak lazım bu ay bi' ara 480 gb modeli 490 liraya kadar düşmüştü 860 evo serisi.

Bir şey diyeceğim ama hemen linçleyeceksiniz. Ama ben yine de söyleyeceğim. Bence F/P diye giriş seviyesi bir model üretiyorlar. Sonra da o modelin kronik sorunlu olduğu anlaşılınca kimse almıyor tabi. Kim evine kronik sorunlu SSD sokmak ister? Bu yüzden de herkes F/P olmayan üst seviye pahalı SSD'leri alıyor. Böylece üretenin cebine daha fazla para gidiyor. Benim düşüncem bu şekilde hemen linçlemeyin lütfen.

Elbette bende sorunun nerelerden veyahut neden kaynaklandığını tahmin edebiliyorum. Kullanılan parçaların düşük kalitede olması ürünün performansını etkiliyor ve zaman içerisinde verim almamızı engelliyor ama anlayamadığım nokta bu firmalar neden piyasayı Samsung’a bırakıyor. Samsung ve başka bir marka daha resmen SSD piyasasında kartel olmuş durumda. Uzun zamandır SSD almayı düşünüyorum ve artık öyle bir psikolojiye büründüm ki sanki Samsung marka SSD almazsam paramı çöpe atacakmışım, gelen ürün hemen bozulacakmış, bozulmasa bile 3-5 ay sonda mutlaka bir sorun çıkaracakmış gibi hissediyorum.

Aslında SSD'lerde yaşanan sorunlar, duyulan memnuniyetsizliklerden daha az. Genelde sağlığa bakıp yorum yapılıyor. Veya 40-50, bazen 60 derecede çalışıyor diye sorunlu ilan ediliyor. Halbuki sıcak çalışmasına rağmen hızında herhangi bir düşme veya orta-uzun vadede aşınma yoksa sorunlu değil demektir.

Ancak bir SSD'nin hızında çok az veri yazılmasına rağmen ani düşmeler oluyorsa, veya takılma gibi farklı sorunlar yaşatıyorsa; veri yazarken veya boştayken ısınıyor, bu sebeple de hızı düşüyorsa yahut yongaları hızlı bir şekilde aşınıyorsa bu SSD'lere sorunsuz demek manasız olacaktır.

Kendim BX500 alıp kullanmadım. Ancak forumda yazılanları uzun süredir okumaktayım. Kullanıcılar sadece Crystaldiskinfo'da sağlığının düşük olmasından veya sıcak çalıştığını gördüğünden şikayetçi olmuyorlar. Hız düşmesi sorunu yaşayan, veri transferinde bir süre sonra yavaşlayan kullanıcılar oldu. Crucial'in söylediği, "Sadece 70 iade" kısmı bence biraz saçma. Çünkü sadece bizim bu forumda onlarca kullanıcı sorun yaşadı.

Bir diğer örnek Kingston A400. Fiyatı uygun fiyat ancak firmaların SATA SSD'lerde zaten üst seviye modelleri yok istisnalar haricinde. Zamanında çoğu insan hiç sorunsuz uzun süre kullandı. Ancak son üretimlerde midir bilinmez son zamanlarda çok fazla kişi "hız düşüklüğünden" muzdarip. Bu, sürekli SSD sağlığına bakma takıntısından öte bir şey. Yani son ürünler sorunlu çıktı.

Sandisk SSD Plus da hakeza bir diğer aşırı savunulan ürünlerden. İnsanlar bu SSD ile çok düşük hızlar gördü. Ve çok fazla kullanıcı bunu yaşadı. Tamam, bütün ürünlerde sorun yok ama eğer bir hata eşiği belirlenecekse kesinlikle "sorunlu" kabul edilebilecek bir ürün.

Abuk subuk merdiven altı "James Eşek" gibi disklerden bahsetmiyorum. Zaten belirli standardı olmayan markaların ürünlerinden kimse ahım şahım bir şeyler beklemiyor. Sorun, Kingston, Sandisk, Toshiba, ADATA gibi üreticilerin böyle ürünler çıkartması.

Aslında SSD'lerde yaşanan sorunlar, duyulan memnuniyetsizliklerden daha az. Genelde sağlığa bakıp yorum yapılıyor. Veya 40-50, bazen 60 derecede çalışıyor diye sorunlu ilan ediliyor. Halbuki sıcak çalışmasına rağmen hızında herhangi bir düşme veya orta-uzun vadede aşınma yoksa sorunlu değil demektir.

Ancak bir SSD'nin hızında çok az veri yazılmasına rağmen ani düşmeler oluyorsa, veya takılma gibi farklı sorunlar yaşatıyorsa; veri yazarken veya boştayken ısınıyor, bu sebeple de hızı düşüyorsa yahut yongaları hızlı bir şekilde aşınıyorsa bu SSD'lere sorunsuz demek manasız olacaktır.

Kendim BX500 alıp kullanmadım. Ancak forumda yazılanları uzun süredir okumaktayım. Kullanıcılar sadece Crystaldiskinfo'da sağlığının düşük olmasından veya sıcak çalıştığını gördüğünden şikayetçi olmuyorlar. Hız düşmesi sorunu yaşayan, veri transferinde bir süre sonra yavaşlayan kullanıcılar oldu. Crucial'in söylediği, "Sadece 70 iade" kısmı bence biraz saçma. Çünkü sadece bizim bu forumda onlarca kullanıcı sorun yaşadı.

Bir diğer örnek Kingston A400. Fiyatı uygun fiyat ancak firmaların SATA SSD'lerde zaten üst seviye modelleri yok istisnalar haricinde. Zamanında çoğu insan hiç sorunsuz uzun süre kullandı. Ancak son üretimlerde midir bilinmez son zamanlarda çok fazla kişi "hız düşüklüğünden" muzdarip. Bu, sürekli SSD sağlığına bakma takıntısından öte bir şey. Yani son ürünler sorunlu çıktı.

Sandisk SSD Plus da hakeza bir diğer aşırı savunulan ürünlerden. İnsanlar bu SSD ile çok düşük hızlar gördü. Ve çok fazla kullanıcı bunu yaşadı. Tamam, bütün ürünlerde sorun yok ama eğer bir hata eşiği belirlenecekse kesinlikle "sorunlu" kabul edilebilecek bir ürün.

Abuk subuk merdiven altı "James Eşek" gibi disklerden bahsetmiyorum. Zaten belirli standardı olmayan markaların ürünlerinden kimse ahım şahım bir şeyler beklemiyor. Sorun, Kingston, Sandisk, Toshiba, ADATA gibi üreticilerin böyle ürünler çıkartması.
Alt tarafı alacağımız bir SSD, fiyatı ayrı dert fiyatına göre performansı ayrı dert. Kara delik gibi araştırdıkça içine gömülüyorum. Oysa ki çok basit bir şey istiyorum, fiyatı biraz pahalı olduğu için Samsung dışında, standardı olan biraz daha ucuz yollu genel kullanımda çok büyük bir çoğunluğun memnun kaldığı bir SSD istiyorum. Bu kadar zor olmamalı gerçekten.

Yeni konular

Geri
Yukarı