SSD'ler sessiz çalışır yanılgısı

Bam Bam Rubble

Picopat
Merhaba, bugün yeni öğrendiğim bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim. Evet, mekanik HDD'lerden gelen seslere alışıktık, normaldi, mekanikti... Peki SSD'ler? Özellikle dizüstü bilgisayarlarda Coil Whine şikayetlerinin ana sebebi SSD'lermiş... Apple, Asus, MSI, DELL, Lenovo gibi büyük firmalar da Coil Whine şikayetleri nedeniyle baya bir eleştiri almış. Aşağıdaki videonun altına gelen yorumlarda da birçok SSD'de aynı sorunun olduğu belirtilmiş. Dizüstü bilgisayarınızda mekanik HDD yoksa ve acayip sesler duyuyorsanız sebebi SSD olabilir, bilginize. Aynı sorunu ben de yaşamıştım hatta konusunu açmıştım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynen ben de yeni fark ettim. Cihazım da HDD vardı, bozulunca SSD taktık. Bilgisayar da sonra ince bir ses geliyor, Allah Allah diyorum, cihazım da Coil Whine yokken ve HDD de cızırtı sesleri varken nereden çıktı dedim. Sonra SSD teste sokunca kulağımı yaklaştırınca rahatsız edecek değil ama ince bir ses geliyordu. İşlemci ve ekran kartı bölümünde ses yok ama sanki oradan geliyormuş gibi yankıda yapıyor bir de.

Son düzenleme:
Bunu bir masaüstü bilgisayar ile yapsa acaba aynı sonucu alabilecek miydi? Merak etmedim değil.
Bununla ilgili bir video görmedim ama muhtemelen aynı ses gelirdi. Masaüstü bilgisayarlara kıyasla dizüstü bilgisayarları kulağımıza daha yakın mesafelerde kullanıyoruz. Dolayısıyla bu sesi duyma ihtimalimiz masaüstü kullananlara göre daha yüksek.

Aynen ben de yeni fark ettim. Cihazım da HDD vardı, bozulunca SSD taktık. Bilgisayar da sonra ince bir ses geliyor, Allah Allah diyorum, cihazım da Coil Whine yokken ve HDD de cızırtı sesleri varken nereden çıktı dedim. Sonra SSD teste sokunca kulağımı yaklaştırınca rahatsız edecek değil ama ince bir ses geliyordu. İşlemci ve ekran kartı bölümünde ses yok ama sanki oradan geliyormuş gibi yankıda yapıyor bir de.

Ben yeni aldığım bilgisayarda yaşadım bu sorunu. Sonra tabi servise göndermek yerine kendim araştırmaya başladım. Ses yaklaşık 1-5 Cm aralığında duyulabiliyor. Hiç birimiz o mesafelerde laptop kullanmadığımız için pek dert etmedim fakat ilk başlarda bozuk olduğunu düşünmüştüm. Sonradan anladım böyle bir problem olduğunu. Öncelikle sesin nereden geldiğini saptadım. Daha sonra, almış olduğum bilgisayarın Youtube'da disassembly videolarını izleyerek bilgisayarın kasasına bir kuş bakışı yaptım ve nerede hangi bileşenin olduğunu öğrendim. İzlediğim video bunu doğrular nitelikteydi çünkü ses tam olarak SSD'nin olduğu bölümden geliyordu. Bu ses sorunlarını pek dert edinmemek gerekiyor ben bunu anladım. Neyse, aklımızda bulunsun diyerek sizlerle de paylaşayım dedim. :)

Laptopun fan sesini bastıracak seviyedeyse iade edilmeli. Onun haricinde dert edilecek birşey değil. Benim de Spigen şarj aletim Coil Whine yapıyor mesela.
Sesi duyabilmeniz için kafanızı dizüstü bilgisayarınızın klavyesine yapıştırmanız şart onun haricinde duyamıyorsunuz. Fan RPM değeri yükseldiğinde kafanız klavyede olsa dahi sesi duyamıyorsunuz. Ben de dert etmedim. :) SSD'den gelen sesler genellikle düşük olurmuş. Masaüstü bilgisayarların GPU Coil Whine şikayetlerine benzemiyor. Masaüstü bilgisayarlarda 3-4 metreden duyulabilen sesler de mevcut. Tabi durum böyleyse elbette iade/değişim talep etmeli. Bu arada yeni gelen üründe o sesin çıkıp çıkmayacağının garantisi de yok.

Sesi duyabilmeniz için kafanızı dizüstü bilgisayarınızın klavyesine yapıştırmanız şart onun haricinde duyamıyorsunuz. Fan RPM değeri yükseldiğinde kafanız klavyede olsa dahi sesi duyamıyorsunuz. Ben de dert etmedim. :) SSD'den gelen sesler genellikle düşük olurmuş. Masaüstü bilgisayarların GPU Coil Whine şikayetlerine benzemiyor. Masaüstü bilgisayarlarda 3-4 metreden duyulabilen sesler de mevcut. Tabi durum böyleyse elbette iade/değişim talep etmeli. Bu arada yeni gelen üründe o sesin çıkıp çıkmayacağının garantisi de yok.
1- Coil Whine
2- Ölü piksel
Şunları bi çözemediler.

Bu zaten bilindik bir şey. Çok sessiz ortamda SSD'de bir şey yapmıyorken bile faremi az oynattığımda ses çıkıyor. O da başka bir şeyden kaynaklanıyor. Bence işlemci ile alakalı. Fareyi oynatınca kullanımı artıyor çünkü.

Bence HDD'nin durup dururken çalışıp durması çok daha gürültülü ve rahatsız edici. Dizüstü cihazımda sadece HDD, HDD+SSD, sadece SSD ve SSD+SSD kombinasyonlarını kullandım. Hepsinde ses duydum. İkinci SSD'yi adam akıllı aktif olarak kullanmadığım için sesini kendim duymamışımdır. Gürülsüzü ortamda pek kullanmıyorum çünkü. Ama sadece HDD'ye göre HDD+SSD daha kanser. SSD'de sistemde takılırken HDD'de herhangi bir işlem yapmazken motoru çalışıp şöyle birkaç şeref turu atıp kapanıyordu. Sürekli çalışırken daha az ses çıkarıyordu.

Son düzenleme:
Performansı etkilemediği sürece ve aşırı rahatsız etmedikten sonra ses(HDD kadar olamaz) problem edilecek değil. Zaten aşırı yüklenince veya test yaparken arkadaşın dediği gibi, kulağı yaklaştırınca ince bir tiz sesi oluyor. Fan sesi olan cihazlar da duyulmuyor(Casper cihazım da SSD vardı, duymamıştım).

Yeni konular

Geri
Yukarı