SSD'lerin arasındaki hız farkı bilgisayarı yavaşlatır mı?

Bende bir M.2 SSD var, bir de normal HDD.
Windows falan M.2'ye kurulu, oyunlar çoğunlukla HDD'e kurulu. Yavaşlama yok, oyunlarda da bir problem yok, kaç oyunu M.2'ye atıp denedim, sadece oyunların yükleme ekranlar kısalıyor, o da çoğu oyunda rahatsız edecek kadar yükleme ekranı süresi yok zaten.

Tam olarak etkilemez diyemeyiz. Bazı uygulamalar hızlı veri akış hızı ister donanımın hızı yetersiz kaldığı yerde performansa etkisi olur tabikide.

Hiç etkilemez.
İşletim sisteminin kurulu olmadığı ek depolamaların performansı bilgisayarın genel performansını etkilemez.

Hocam SSD + HDD kullanırken kullandığım HDD 5400RPM olduğundan dolayı sistemde sürekli takılmalar vardı.

Hocam SSD + HDD kullanırken kullandığım HDD 5400RPM olduğundan dolayı sistemde sürekli takılmalar vardı.
*** Konu karıştı, başlangıçta sorulan şey ===> Daha yavaş bir SSD - HDD eklenmesi sistemin genel performansını etkiler mi idi.
*** Elbette ki SSD ya da HDD eklemek sistemin performansını etkilemez. Eklenen HDD veya SSD nin kullanılması tabiki etkiler. SSD takılı PC ye HDD ekleyince HDD SSD nin hızına çıkar mı ya :) SSD de arıza yoksa taktığımız arızalı SSD de çalışır mı? gıcır gıcır gibi. :)
*** Eklediğin HDD veya SSD nin sorunları onu kullanırken ortaya çıkar. Bu da gene sistemin genel performansı ile ilgili değil.
*** Oyun yükledin ve diyelim ki yavaş. Elbette o hdd veya ssd ye yüklediğin oyunu etkiler. Bu da sistemin genel performansı ile ilgili değil.

Eklenen HDD veya SSD arızalı olmadığı sürece ana sistemin performansı etkilenmez. Arızalı ise bazı sorunlara sebep olma ihtimali var. Örneğin eklediğin HDD nin içinde bir klasörün içine bakacaksın. HDD de sorun var ise dosya gezginini kilitler.

Son düzenleme:
SSD'lerde şöyle bir durum var. 1000 1200 diye vadedilen hızlar. Depolama alanı dolmaya başlayınca azalmaya başlıyor. Örneğin 480GB'lik SSD aldınız hız testi yaptınız. Üreticinin belirlediği hızı gördünüz. Diski doldurmaya başlıyorsunuz %50 %60 gibi bir dokuluk oranına ulaşınca bir daha test yapın bu kopyalama yazma hızlarının azaldığını görebilirsiniz. O yüzden 500-600 MB hızlarında SSD'ler bile oyunlarda vs yeterli olabilecek iken, bu tarz durumlarda düşük performans verebiliyor. Ama genel olarak NVMe tercih etmek daha faydalı. Çünkü varsayılan olarak sundukları hızlar yüksek olduğu için doluluk durunlarında hız kaybı yaşasalar bile büyük sorun teşkil etmiyorlar.

SSD'lerde şöyle bir durum var. 1000 1200 diye vadedilen hızlar. Depolama alanı dolmaya başlayınca azalmaya başlıyor. Örneğin 480GB'lik SSD aldınız hız testi yaptınız. Üreticinin belirlediği hızı gördünüz. Diski doldurmaya başlıyorsunuz %50 %60 gibi bir dokuluk oranına ulaşınca bir daha test yapın bu kopyalama yazma hızlarının azaldığını görebilirsiniz. O yüzden 500-600 MB hızlarında SSD'ler bile oyunlarda vs yeterli olabilecek iken, bu tarz durumlarda düşük performans verebiliyor. Ama genel olarak NVMe tercih etmek daha faydalı. Çünkü varsayılan olarak sundukları hızlar yüksek olduğu için doluluk durunlarında hız kaybı yaşasalar bile büyük sorun teşkil etmiyorlar.
Zaten NVMe kullanıyorum hocam. Soruyu anlamadınız galiba.

Zaten NVMe kullanıyorum hocam. Soruyu anlamadınız galiba.

Genel olarak diyorum, senin NVMe kullandığın ortada zaten. Çoğu SSD NVMe de olsa doluluk artınca yavaşlıyor. Kaliteli SSD olmasına göre bu değişiyor tabii.

Merhaba. Sorum başlıktaki gibi. Fakat anlamayan olursa diye bir örnek bırakayım:
Şu an kullandığım SSD'nin hızı aşağıdaki gibi. Benim takacağım ikinci M.2 SSD'nin hızı bu değerlerden düşük olursa (örneğin 1200 MB/s okuma, 1000 MB/s yazma diyelim) bilgisayarımın genel performansı veya hızı düşer mi?

Eki Görüntüle 1854191

Hocam arkadaşların dediğine bakmayın PC nizde 1 disk bile arızalıysa onun darboğazını kasmasını yaşarsınız. Bozuk HDD'den çok sıkıntılar çekince biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı