SSD'lerin ömrü ne kadar?

Coderman128

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Normalde HDD almak istiyordum ama birisi bunların maksimum 5 sene ömrü var dedi. M.2, NVMe veya SATA SSD'lerin ömrü kaç seneye kadar çıkar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yok HDD ve SSHD'lerin uzun süreleri vardır. Benim şu an 7. yılı SSHD'inin ve sağlığı çok iyi. Okuma-yazma hızı da düşmedi öyle. Çok güzel kullanıyorum.

Bununla ilgili bildiğim kadarıyla şu kadar yıl gider diye bir şey söylenemiyor. %10 luk bir boşluk bırakılması ömrünü uzattığı söyleniyor.

Güncel SSD'ler bayağı dayanıklı, ömür konusunda düşünmene gerek kalmıyor. Ama modeli araştırıp TBW'sine bak. TBW üreticinin ne kadar yazma garantisi verdiği.
Yani diyelim şu SSD'nin TBW'si 500 TB. Üretici 500 TB yazılana kadar (ayrıca çoğu SSD'de 5 yıla kadar garanti veriliyor, hangisi önce biterse) garanti veriyor.

Mesela kendi kullandığım MP510 1920 GB SSD'ye 3120 TB garanti verilmiş. Sıradan bir kullanıcı için yaklaşık 100 yıllık kullanıma denk geliyor bu. Tabi her model böyle değil, ayrıca depolama kapasitesine göre değişiyor (960 GB'si yanlış hatırlamıyorsam 1600 TBW garantili).

Bir de SSD'nin yaklaşık %20'sini boş bırakın diyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı