SSD'li sistem 1 dakikada açılıyor

cinar_yasarrr

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Kardeşim bilgisayarımda, benden habersiz işte olduğum zaman sürekli bir şeyler indiriyor, kaç kere kızmama rağmen hem de. Dün gece saat 20'de uyudum işten gelince ve bu sabah kalkıp biraz takılıp bilgisayara oturdum. Bilgisayarın açılması 1 dakika civarı falan sürdü ve masaüstü geldiğinde simgeler ve görev çubuğu sonradan geldi. Virüs kapmış olabilir mi bilgisayar?
İndirdiği dosyalar (ayrıca Nesine'den kupon mu yaptı nedir anlamadım daha yaşı 11.):

1660457386877.png

Malwarebytes Free tarama sonuçları:

1660457644755.png

Bilgi: Bildirimlerimde şöyle bir bildirim var. Kardeşim yapmış olabilir mi?

1660460472775.png

1660460567628.png

Sağ kısımda şimdi şöyle bir bildirim verdi:

1660460884968.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha taramanın yarısında 5 adet virüs çıktı. Kardeşime bunu söyleyince burnundan öff dermiş gibi ses çıkartıyor. Sizce bilgisayarı komple 1 hafta falan yasaklayıp ondan sonra guest hesap açmalı mıyım?
Hocam aileniz sorun etmeyecekse olabilir. Belki şimdilik bu virüsler pek zararlı değil gibi görünse de bu gidişle çok daha fazlasını bulaştırır belli yaş aralığındaki çocuklar için ebeveyn denetimi kullanılır siteler, internet ve daha nicesi için siz her şeyi yoluna koyun ve virüs kalmadığından emin olun.

Daha taramanın yarısında 5 adet virüs çıktı. Kardeşime bunu söyleyince burnundan öff dermiş gibi ses çıkartıyor. Sizce bilgisayarı komple 1 hafta falan yasaklayıp ondan sonra guest hesap açmalı mıyım?
Aynen öyle. EEK ve ESET Scanner ile de tam tarama yapın. Ek olarak aktif korumalı bir AV indirin. Kardeşiniz AV'nin ayarlarını kurcalamaması için parola koyun AV'ye.

Sistem özelliklerinizi söylerseniz AV önerebilirim.

Telefonda olduğum için göremedim. Şu an bilgisayardayım ve imzanızda gördüm hocam özellikleri.

BitDefender Total Security Öneririm.

Linkte 90 günlük deneme sürümü var. Her 90 günde bir uygulamayı silip tekrar yükleyerek deneme süresini yenileyebilirsiniz.

@cinar_yasarrr EEK ve ESET Scanner taramalarından sonra tespit edilen virüsleri karantinadan da silin. Daha sonra bu 2 aracı kaldırabilirsiniz.

Son düzenleme:

Telefonda olduğum için göremedim. Şu an bilgisayardayım ve imzanızda gördüm hocam özellikleri.

BitDefender Total Security Öneririm.

Linkte 90 günlük deneme sürümü var. Her 90 günde bir uygulamayı silip tekrar yükleyerek deneme süresini yenileyebilirsiniz.

@cinar_yasarrr EEK ve ESET Scanner taramalarından sonra tespit edilen virüsleri karantinadan da silin. Daha sonra bu 2 aracı kaldırabilirsiniz.
ESET yaptım yeter mi yoksa EEK de gerekli mi? Çünkü yarım saat içinde dışarı çıkacağız yani acelem var.

En iyisi ya PC'ye şifre koyun ya da ona özel profil açın sizin tarafı kullanmasın.
Kardeşiniz Rav AV adı altında Bir PUA yazılım yüklemiş ayrıca Tarayıcı bildirimlerine izin vermiş önerim bu sorunları düzeltin Kaspersky ile tarama yapın ve bilgisayarınıza şifre koyun.

Yeni konular

Geri
Yukarı