SSD'nin bilgisayara faydası nedir?

Mertcan

Hectopat
Katılım
26 Haziran 2012
Mesajlar
167
Beğeniler
9
Herkes SSD ile ilgili çok iyi şeyler söylüyor. Aslında bilgisayarlar ile ilgili biraz bilgim var ama bir tek SSD'yi bilmiyorum. Bunu bana açıklar mısınız ? Bilgisayara ne katar? Ne özellik verir? Ne işe yarar ?
 

Burak Alkan

Gigapat
Yönetici
Katılım
12 Haziran 2011
Mesajlar
14.712
Beğeniler
6.512
Yer
Nebuchadnezzar
SSD, içinde mekanik, yani hareket eden parça olmayan, flash bellek gibi çalışan bir depolama cihazıdır. Veri erişim hızı, sabit diskten yaklaşık 100 kat daha hızlıdır. veri okuma hızı ise 5 ila 10 kat daha hızlıdır. İçinde mekanik parça olmadığı için dabelere 10 kat daha dayanıklıdır diyebiliriz.
 

Egemen

Megapat
Katkıda Bulunan
Katılım
28 Ağustos 2011
Mesajlar
9.377
Çözümler
9
Beğeniler
3.879
Yer
Ankara
Evet. Bu yüzden işletim sistemini SSD üzerine kuracaksın. Hızlı çalışmasını istediğin şeyleri de.
 

mevsres

Megapat
Katılım
16 Mart 2012
Mesajlar
7.019
Beğeniler
2.572
SSD bam başka birşey yapıyor bilgisayarı... Bir örnek vereyim, hani bilgisayarın'da bir oyuna girersin sonra oyundan çıkdığın zaman bilgisayar bayılıyor resmen. Oyundan çıkıyorum, içeri gidip geliyorum bilgisayar masaüstü'ne dönememiş oluyor. Oysa oyunu SSD'ye kurduğun zaman oyunda exit'e basar basmaz hemen masaüstüne dönüyor PC. Sadece bu değil aynı şekilde PC daha hızlı açılıyor bunun gibi şeyler. Yanlış hatırlamıyorsam bir sabit disk, 13 milisaniye'de veri aktarıyorken... SSD disk 1 milisaniye'de veri aktarabiliyor. SSD'nin ölüsü bile sabit diskten daha performanslı.

Şunu söyleyeyim, SSD kullanmayan farkı bilemez. Youtube'dan istediğin kadar performans sonuçlarına bak fark etmez. SSD kullanmas'san farkı bilemezsin. Ben kullanıyorum, okadar beğendimki Yani 600 TL'lik bilgisayar toplasam bile o fiyata SSD sığdırma'yı düşünebilim.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Mert

Gigapat
Katılım
11 Haziran 2012
Mesajlar
7.142
Çözümler
38
Beğeniler
6.662
Yer
Eskişehir
Sorgulanan: SSD

Artıları

+ Erişim Hızı.
+ Okuma-Yazma Hızı.
+ Küçük boyutlu olması.
+ İçinde mekanik parça bulunmadığı için kolay kolay bozulmaması.

Eksileri

- Ömürleri HDD'ye göre kısadır. Örneğin sen BF3 kurdun. Kaldırdın MW3 kurdun. Kaldırdın onu bunu kurdun vs. vs. bu şekilde ömürleri kısalır.
- Fiyat/GB oranının düşük olması.
 

mevsres

Megapat
Katılım
16 Mart 2012
Mesajlar
7.019
Beğeniler
2.572
Mert sana katılmıyorum, SSD diskler flash tabanı depolama sistemleri. İçinde hareket eden herhangi bir parça olmadığı için HHD ler'den daha uzun süre dayanıklı'dır... Mesela HHD elinden yere düştüğü anda, içinde çok fazla parça olduğu için çabuk zarar görebilir. Ama SSD'yi istediğin kadar yere at, pek bir şey olmaz.

Ancak içine dosya yükleyip, silip yeniden yükleme'nin okadar'da sorun teşkil edeceğini sanmıyorum.
 
Son düzenleyen: Moderatör:Yeni konular

Yukarı