SSD'nin bilgisayarda zaman geçirdikçe yavaşlaması

Thandles

Hectopat
Merhaba arkadaşlar ben bilgisayarı ilk açtığımda SSD'deki bir oyuna giriyorum tak diye giriyor ama bilgisayarla zaman geçirince SSD yavaşlıyor o oyuna o kadar hızlı girmiyor neden acaba?
Hızları kontrol ettim bir sıkıntı yok okuma hızı yazma hızı bilgisayarı açtığım zamanla aynı hız.

Merhaba arkadaşlar ben bilgisayarı ilk açtığımda SSD'deki bir oyuna giriyorum tak diye giriyor ama bilgisayarla zaman geçirince SSD yavaşlıyor o oyuna o kadar hızlı girmiyor neden acaba?
Hızları kontrol ettim bir sıkıntı yok okuma hızı yazma hızı bilgisayarı açtığım zamanla aynı hız.

SSD sadece Windows var değil mi?

Dostum Windows SSD'de oyun HDD'de olacak :)
2'si de SSD'de olacak. HDD'yi sadece arşiv, oyun kurulum dosyaları, dökümanlar, filmler, müzikler vesaire saklamak için kullanacaksın. Disk yüzdesi doldukça tüm disklerde performans biraz azalabiliyor onun dışında TRIM'in ve DRAM'ın aktif olup olmadığını kontrol edebilirsin. Disk sıcaklığına bakabilirsin 80'i geçiyor mu, firmware güncelleyebiliyorsan onu deneyebilirsin. SSD'de disk birleştirmiyorsun zaten, HDD gibi performans düşmesi olmaz. HDD'lerde her bir şey yükleyip sildiğinde birleştirmen gerek ve hiçbir şey yüklemesen bile en azından ayda 1 birleştirilmesi gerekiyor.

Ayrıca unutuyordum, disk yönetiminden ön bellek temizleme arabelleğini kapatabilirsin, bir tık hızlandırır.

Oyun da ki hız ne işine yarayacak bence SSD'ye kur Windows'u HDD'deki Windows 1 dk açılırken SSD'deki en kötü 20 saniyede açılır. Ayrıca sistemin yazar mısın?

Loadinglerde 3 4 dk bekliyorum ne işime yarayacak doğru.
2'Si de SSD'de olacak. HDD'yi sadece arşiv, oyun kurulum dosyaları, dokümanlar, filmler, müzikler vesaire saklamak için kullanacaksın. Disk yüzdesi doldukça tüm disklerde performans biraz azalabiliyor onun dışında TRIM'in ve DRAM'ın aktif olup olmadığını kontrol edebilirsin. Disk sıcaklığına bakabilirsin 80'i geçiyor mu, Firmware güncelleyebiliyorsan onu deneyebilirsin. SSD'de disk birleştirmiyorsun zaten, HDD gibi performans düşmesi olmaz. HDD'lerde her bir şey yükleyip sildiğinde birleştirmen gerek ve hiçbir şey yüklemesen bile en azından ayda 1 birleştirilmesi gerekiyor.

TRIM DRAM nedir ve nasıl aktif edebilirim.

2'Si de SSD'de olacak. HDD'yi sadece arşiv, oyun kurulum dosyaları, dokümanlar, filmler, müzikler vesaire saklamak için kullanacaksın. Disk yüzdesi doldukça tüm disklerde performans biraz azalabiliyor onun dışında TRIM'in ve DRAM'ın aktif olup olmadığını kontrol edebilirsin. Disk sıcaklığına bakabilirsin 80'i geçiyor mu, Firmware güncelleyebiliyorsan onu deneyebilirsin. SSD'de disk birleştirmiyorsun zaten, HDD gibi performans düşmesi olmaz. HDD'lerde her bir şey yükleyip sildiğinde birleştirmen gerek ve hiçbir şey yüklemesen bile en azından ayda 1 birleştirilmesi gerekiyor.

Ayrıca unutuyordum, disk yönetiminden ön bellek temizleme arabelleğini kapatabilirsin, bir tık hızlandırır.

Oyunun SSD'de olması sadece loading ekranlarının süresini azaltacak disk boyutu küçükse SSD'de olmasına gerek yok büyükse kullanabilir bence SSD'nin genel olarak boş olmasında fayda var.
Loadinglerde 3 4 dk bekliyorum ne işime yarayacak doğru.

TRIM DRAM nedir ve nasıl aktif edebilirim.

Loading ekranları çok uzunsa SSD'de olsun SSD kaç GB?

Oyunun SSD'de olması sadece loading ekranlarının süresini azaltacak disk boyutu küçükse SSD'de olmasına gerek yok büyükse kullanabilir bence SSD'nin genel olarak boş olmasında fayda var.
Sadece yükleme ekranları değil. Oyunun kullandığı ve RAM'e almadığı diskten okuduğu tüm dosyalar için milisaniyelik veya saniyelik gecikme olur oyun içerisinde. Oyunun RAM'i ne şekilde kullandığını bilemezsin. Belki 256MB RAM kullanır, sık sık diskten veri okur RAM'i boşaltır belki hepsini tek seferde RAM'e alır. Oyun içerisinde takılmalara ve FPS kaybına bile neden olabilir disk performansı. Oyun içerisinde sadece yükleme ekranlarında değil, birçok kez diskten RAM'e dosya atar.

Hatta küçük boyutlu oyunlar RAM kapasitelerinin düşük olduğu dönemlerde ortaya çıktığı için, disk kullanımının çok olacağını söyleyebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı