SSD'nin sağlığı her ay düşüyor

Critical Warning ve Media and Data Integrity Errors kısımlarına bakıldığında hiç bir sorunu yok gibi duruyor. Muhtemelen yazılım toplam okuma-yazma durumuna göre sağlığı ölçüyor. Ki çoğu yazılım ve SSD'de durum bu şekilde oluyor. Keza benim aldığım Kioxia Exceria M2 SSD'de de durum böyle, alalı daha 3-4 ay olmasına rağmen sağlığı %98'e düştü. Okuma-yazma hızında ciddi bir düşüş, genel kullanımda herhangi bir sıkıntı olmadığı sürece kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.
En kötü ihtimalle garantisi bitmeden(Vaad edilen okuma-yazma limitine de ulaşmadan) bir kaç ay önce garantiye yollarsınız olur biter.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Technopat'ın bir videosu vardı ömürlük yazma garantisini doldurmuş bir M.2 inceliyorlardı sanırım Samsung'a aitti tam hatırlamıyorum, Crystaldiskmarkta ömrü sıfır ama Samsung'un kendi programında hala ortalama vaziyetteydi o yüzden program ne kadar doğru bilemiyorum yinede garantiye göndermeniz iyi olur.

Öncelikle Crucial P1 kullanıyorsunuz. Bu SSD QLC NAND kullanıyor. QLC NAND kullanan SSD'ler depolama açısından avantajlı olsalar da yavaş ve verimsizlerdir. Crucial P1'e işletim sistemi kurulamaz ayrıca QLC NAND olduğu için. Depolama amaçlı çözümler çünkü QLC SSD'ler.

SSD'nizin 100 TBW ömrü var. 13 TB veri yazmışsınız. %76 gibi değerlere düşmesi çok anormal değil yani. Ayrıca CrystalDiskInfo SSD'lerin gerçek sağlığını göstermez. Toplam yazılan veriyi TBW'ye göre hesaplayıp böyle bir sağlık değeri gösteriyor. Ama tamamen yanlış bir değer. Critical Warning kısmına bakmanız gerekiyor SSD durumu hakkında bilgi edinmek için. Şu an orası 0 yani hiçbir kritik hata yok SSD'niz üzerinde. Gayet sağlıklı durumda.

Ayrıca gerçekten SSD'nin durumu hakkında bilgi edinmek için Crucial'ın kendi yazılımı olan Storage Executive'i kurmanız gerekiyor.
Bunu kurup S.M.A.R.T değerlerini çekip atarsanız sevinirim. :)

Öncelikle Crucial P1 kullanıyorsunuz. Bu SSD QLC NAND kullanıyor. QLC NAND kullanan SSD'ler depolama açısından avantajlı olsalar da yavaş ve verimsizlerdir. Crucial P1'e işletim sistemi kurulamaz ayrıca QLC NAND olduğu için. Depolama amaçlı çözümler çünkü QLC SSD'ler.

SSD'nizin 100 TBW ömrü var. 13 TB veri yazmışsınız. %76 gibi değerlere düşmesi çok anormal değil yani. Ayrıca CrystalDiskInfo SSD'lerin gerçek sağlığını göstermez. Toplam yazılan veriyi TBW'ye göre hesaplayıp böyle bir sağlık değeri gösteriyor. Ama tamamen yanlış bir değer. Critical Warning kısmına bakmanız gerekiyor SSD durumu hakkında bilgi edinmek için. Şu an orası 0 yani hiçbir kritik hata yok SSD'niz üzerinde. Gayet sağlıklı durumda.

Ayrıca gerçekten SSD'nin durumu hakkında bilgi edinmek için Crucial'ın kendi yazılımı olan Storage Executive'i kurmanız gerekiyor.

Dosya Ekleri

• 33.png
    33.png
    99,9 KB · Görüntüleme: 38
  • 22.png
    22.png
    89,8 KB · Görüntüleme: 34
@Shouldh Tamam hocam kendi yazılımı gayet sağlam diyor. Technopat'ın Crucial P5'e yaptığı ölüm testinde CrystalDiskInfo %0 sağlık gösterirken, Crucial'ın kendi yazılımı SSD'nin gayet sağlıklı olduğunu söylüyordu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı