SSD'ye geçilmiyor

Seyyid47

Hectopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Wd 240 gb
Arkadaşlar herkese selam. WD 240 GB SSD aldım. CD-ROM yuvasına SSD'yi taktım. Sorunsuz gördü. Normal hard diskimdeki (750 GB) sistemimi CD-ROM yuvasına taktığım SSD'ye 'AOMEI backupper' programıyla kopyalama bölümündeki 'sistem kopyala' seçeneğiyle SSD'ye kopyaladım. D sürücüm dolu olduğu için sadece sistemi kopyalamak istedim. Sistem sorunsuz kopyalandı.

Hard disklerin yerini değiştirmeden BIOS'tan ayarlama yapıp başlatmayı CD-ROM yuvasındaki SSD'den olacak şekilde ayarladım. Bilgisayar açıldı ve bilgisayarım bölümünden baktığımda evet bilgisayarın SSD'den başlatıldığını görebiliyordum. Bir gün boyunca da sorunsuz kullandım 4 5 defa kapatıp açmışımdır herhangi bir mavi ekran hatası almadım. Buraya kadar sorun yoktu.

Tamam SSD sağlam çalışıyor şimdi SSD'yi laptopun normal hard disk bölümüne eski hard diski de CD-ROM yuvasına takıp yoluma devam edeyim dedim. Önce SSD'yi tek başına takıp bilgisayarı açmak istedim ama ekran gelmedi BIOS'a bile giremedim. Eski hard diski CD-ROM yuvasına takıp açayım dedim yine ekran gelmedi. SSD'yi söktüm bilgisayar CD-ROM yuvasına takılı eski hard diskten sorunsuz açıldı.
BIOS'tan kontrol ettiğimde takılı diskleri takılı oldukları yer fark etmeksizin sorunsuz görebiliyorum. Ancak SSD'yi sadece CD-ROM yuvasına takılıyken kullanabildiğimi fark ettim ve ayrıca diğer hard disk takılı olmak şartıyla.
Yani.
1 SSD tek başına çalışmıyor.
2S SD normal hard disk yuvasında çalışmıyor.
3 SSD sadece CD-ROM yuvasında iken ve diğer hard disk takılı olmak şartıyla çalışıyor.
Yardımlarınızı rica ediyorum.

SSD'ye Windows'u kurup daha sonra HDD içindeki verileri atsaydınız olmaz mıydı hocam?
Hocam ayarlar ve yüklü uygulamaları tekrar kurmakla uğraşmak istemedim. Videolarda izledim herkes sorunsuz yapabildi ve sonuca ulaştı ancak tüm aşamaları aynı yapmama rağmen sorunun sebebini anlayamadım. Zaten ssd yi depolama olarak değil sadece sistemin hızlı çalışması için kullanmak istedim cd rom yuvasına eski hdd yi takıp depolama olarak onu kullanacaktım. İyi ki normal hdd deki verileri erkenden silmemişim

Hocam SSD tek başına çalışmıyor değil. Tek başına, SATA 3.0 yuvasına takılı bir vaziyette format atmayı deneyin. Atabildiğinizi ve SSD'nin çalıştığını göreceksiniz. Sonrasında evet biraz uğraştıracak ama her zaman temiz kurulum, disk aktarma programlarıyla aktarma yapmaktan iyidir.

Hocam SSD tek başına çalışmıyor değil. Tek başına, SATA 3.0 yuvasına takılı bir vaziyette format atmayı deneyin. Atabildiğinizi ve SSD'nin çalıştığını göreceksiniz. Sonrasında evet biraz uğraştıracak ama her zaman temiz kurulum, disk aktarma programlarıyla aktarma yapmaktan iyidir.
Hocam öneriniz için teşekkür ediyorum formatsız çareleri denemek istiyorum öncelikle.

Formatsiz çare yok. Şuan daha çok uğraşacaksin.
Temiz kurulum yapmayı deneyin. Tüm diskleri kurulum ekranından biçimlendirin.

İki diski de komple formatlamayın ama. Önce SSD'yi formatlayın. Sonra verilerinizi HDD'den SSD'ye geçirin. Sonra HDD'yi biçimlendirin. Hocam çünkü tüm diskleri demiş de.

İki diski de komple formatlamayın ama. Önce SSD'yi formatlayın. Sonra verilerinizi HDD'den SSD'ye geçirin. Sonra HDD'yi biçimlendirin. Hocam çünkü tüm diskleri demiş de.
Hocam eski diski hiç formatlamayacam. Olduğu gibi yedek olarak kalsın eski harddiski cd rom yuvasına taktıktan sonra sadece D kısmını kullanacağım.
Hocam şu an fark ettim. Benim C 117 gb doluluğa sahip olmasına rağmen ssdye kopyalama sonrası ssd de 110 gb doluluk gösteriyor. Galiba program bir şeyleri eksik kopyalıyor.
Ayrıca videolarda gördüğüm sürekli tüm diski kopyalama yapıyorlar ama benim olayım sadece D hariç her şeyi kopyalamak istiyorum.

"D hariç her şeyi" kısmından hiçbir şey anlaşılmıyor hocam. D dediğiniz disk zaten HDD'nin tamamı değil mi? Yoksa HDD'yi böldünüz mü?

Ek: Tamam şimdi anladım HDD C ve D olarak ikiye ayrılmış vaziyette ama SSD ile kullanınca HDD bölümleri D ve E olacak büyük ihtimalle.

Dediğim gibi programlar sorun çıkarabiliyor. Siz SSD'ye format atın da nasıl yapmak istiyorsanız öyle yapın. Format sonrası HDD'yi biçimlendirmenizi istememin sebebi de eski Windows dosyalarını çok rahat silemiyorsunuz hocam. Sistem dosyaları algıladığı için izin vermiyor, farklı yolları var. Uğraşmanızı istemediğim için biçimlendirin bence dedim.

"D hariç her şeyi" kısmından hiçbir şey anlaşılmıyor hocam. D dediğiniz disk zaten HDD'nin tamamı değil mi? Yoksa HDD'yi böldünüz mü?

Ek: Tamam şimdi anladım HDD C ve D olarak ikiye ayrılmış vaziyette ama SSD ile kullanınca HDD bölümleri D ve E olacak büyük ihtimalle.

Dediğim gibi programlar sorun çıkarabiliyor. Siz SSD'ye format atın da nasıl yapmak istiyorsanız öyle yapın. Format sonrası HDD'yi biçimlendirmenizi istememin sebebi de eski Windows dosyalarını çok rahat silemiyorsunuz hocam. Sistem dosyaları algıladığı için izin vermiyor, farklı yolları var. Uğraşmanızı istemediğim için biçimlendirin bence dedim.
Hocam HDD C ve D bölümlerinden oluşuyor. Bunların yanında 'sistem ayrıldı' bölümü ve 'kurtarma bölümü' adı altında bölümler var. Ya D bölümünü komple boşaltıp videolarda olduğu gibi tüm HDD yi kopyalamak ancak D bölümünü boşaltabileceğim harici bir depolamam yok. Yani istediğim şey sadece sistemi SSD kopyalamak hepsi bu.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    123,4 KB · Görüntüleme: 6

Yeni konular

Geri
Yukarı