SSD'ye nasıl format atılmalı?

Gökberk Okçu

Decapat
Yer
Isparta
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
SSD veya HDD modeli
James Donkey JD240 LE 240 GB
Anakart
Asus Prime A320M-F
Dostlar kulanmakta olduğum SSD'yi sattım ama daha göndermedim. Normal sıfırlamayla bilgilere erişilebileceğini duydum, alıcı da bu bilgileri ileride kötüye kullanabilir diye tamamen sıfırlayıp kafam rahat olsun istiyorum, sosyal medya ve oyun hesapları açısından. SSD'nin yazılımı olmadığı için secure erase de yapamıyorum. SSD'nin markası James Donkey, sağlığına zarar vermeden verileri kalıcı ve geri döndürülemeyecek şekilde nasıl silebilirim?

Son düzenleme:
Ben Windows kurar gibi yapıp sürücüyü sildikten sonra bilgisayarı kapatmıştım. Bir nevi biçimlendirmek gibi.
Hocam bu yöntemle bu işlerden anlayan kişiler tarafından ve yazılımlar yardımıyla bilgilere ulaşılabildiğini duydum. Sanki devlet sırrı saklıyor diye düşünebilirsiniz ama insanlara güvenemiyorum, alıcı kötü niyetli bir hacker olabilir. 😂

Hocam bu yöntemle bu işlerden anlayan kişiler tarafından ve yazılımlar yardımıyla bilgilere ulaşılabildiğini duydum. Sanki devlet sırrı saklıyor diye düşünebilirsiniz ama insanlara güvenemiyorum, alıcı kötü niyetli bir hacker olabilir. 😂

Biraz paranoyaklık sezdim hocam :D takılmayın bu kadar, ben bilgisayarı yeniden açtığımda bile uygulamalar şifre girmemi istiyor. İçinde ne olduğunu bilmeyen birisi bu kadar uğraşmaz diye düşünüyorum.

SSD’ler, HDD’lere oranla zor kurtarılıyor. Siz de üstteki arkadaş gibi Windows kurar gibi o Windows yükleme ekranına gelin. Oradan biçimlendirin. Ardından başka Windows PC varsa ona takın SSD’yi oradan hızlı biçimlendir kutucuğunu işaretlemeden biçimlendirin. O zaman içiniz rahat olur. Eğer başka pc ye takamıyorsanız. İlk biçimlendirme işlemi de yeterlidir.

Biraz paranoayaklık sezdim hocam :D takılmayın bu kadar, ben bilgisayarı yeniden açtığımda bile uygulamalar şifre girmemi istiyor. İçinde ne olduğunu bilmeyen birisi bu kadar uğraşmaz diye düşünüyorum.
Hocam paranoyaklık biraz alakasız oldu, teknoloji devrindeyiz ve bu bahsettiklerim çok zor değil. Karşıdaki insanı tanımıyorum sonuçta. Tanıdıklardan bile kötü niyetliler çıkıyor söylememe gerek yoktur. Bilgilerime ulaşılırsa kötü amaçlı kullanılabilir ve başım belaya girebilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı